Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askere Gideceklerin Koronavirüs İle İlgili Bilmesi Gerekenler

Askere Gideceklerin Koronavirüs İle İlgili Bilmesi Gerekenler

Çin’den yayılan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid – 19 salgını hayatı etkilemeye devam ediyor. Kısa bir süre önce askere alımlar ve terhisler ertelenmiş ancak kontrollü sosyal hayat anlayışıyla birlikte alım ve terhisler yeniden başlamıştı. Koronavirüs salgınından en az şekilde etkilenmek için askere gideceklerin koronavirüs ile ilgili bilmesi gereken her şeyi sizler için açıkladık.

Askere Gideceklerin Koronavirüs İle İlgili Bilmesi Gereken Her Şey

11 Mart 2020 tarihiyle birlikte Türkiye’de ilk kez Covid – 19 vakasına rastlandı. Bu tarihten itibaren birçok önlem, kısıtlama ve yasak getirildi. Kamu ve özel sektör haricinde Milli Savunma Bakanlığı’da ayrıca bir takım önlemleri yerine getirdi ve devam ediyor. Askeriyede başlayan bir salgının ülkeyi derinden etkileyecek olması nedeniyle birliklerde birçok önlem alınmaktadır.

Askere gidecek olanlar öncelikle sevk belgesini almadan önce Covid – 19 anketini doldurmak zorundadır. E – Devlet üzerinden yapılan bu ankette vatandaşların varsa rahatsızlıkları değerlendirilmekte ve ardından en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmektedir. Vatandaşlar, E – devlet üzerinden seçtiği sağlık kuruluşuna giderek PCR testi olmakla yükümlüdür. Covid – 19 testi yaptırmayan ve testi pozitif çıkan adaylar askere alınmamaktadır.

Testi pozitif çıkan adaylar sağlık kuruluşlarında tedavi olduktan sonra birliğine teslim olur.

Askere Gideceklerin Koronavirüs İle İlgili Bilmesi Gerekenler

Er, erbaş, bedelli asker, yedek subay / astsubay herkes Covid – 19 testi yaptırmak zorundadır. Birliğine teslim olan askerler 14 gün boyunca karantinada tutulur. Bu süre boyunca eğitim, yemek, kalkış saati diğer askerlerden daha farklıdır. 14 gün sonunda yeni askerler de diğer askerlerin arasına katılabilir.

Hangi Önlemler Alınıyor?

Acemi birliğine yeni katılan askerlerin çarşı iznine çıkması yasaktır. Aynı zamanda koronavirüs nedeniyle de usta birliğinde olan askerlerin çarşı izni de iptal edilmiştir. Bu nedenle askere yeni gidecek olan vatandaşların tüm işlemlerini önceden yaptırması gerekir.

Birliklere ziyaretçi alımları da koronavirüs nedeniyle yasaklandı. Önümüzdeki günlerde koronavirüs vaka sayısının azalması halinde ziyaretçi alımlarının yapılması ve çarşı izinlerinin yeniden başlaması beklenmektedir.

Askerlerin vazgeçilmez eğlenceleri arasında sayılan asker uğurlama geceleri de İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklanmıştır. Bu nedenle kalabalık bir aile ortamına girmeden askerler birliklerine uğurlanır. Aynı zamanda bazı şehirlerde otogardan alınan askerler özel olarak birliklerine teslim edilir.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.