Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askere Erken Gitmek Mümkün Mü?

Askere Erken Gitmek Mümkün Mü?

Ülkemizde 20 yaşını dolduran her sağlıklı erkeğin askerlik görevini icra etmesi gerekmektedir. Özellikle bu konuda ise merak edilenler arasında askere erken gitmek mümkün müdür, bu soru bulunmaktadır. Askerliğin tecil kapsamında ertelenebildiği bilinmektedir. Fakat asker adayları bu süreyi öne çekebilir mi, bu soru merak konusudur. Daha önce askerliğin öne çekilmesi gibi bir durum söz konusu olmamıştır. Fakat çok ekstrem durumlarda erkene alınabilmesi mümkün olabilmektedir. Oldukça düşük bu şans ise milyonda birdir.

Asker adaylarının daha önce erken askere gidenlerin tavsiyelerine uyması mümkündür. Ama yine de askerlik için erken gitme garantisi sayılmaz. Bazı özel durumlarda bu yol açılsa da çok çok nadir olduğunda herkes için genellememektedir.

Hangi Durumlarda Erken Gidilir?

Askerliği erken yapmak isteyenler için birtakım özel durumlar mevcuttur. Bu durumları sağlayanlar için askere erken gitmek için gereklidir. Bunlar arasında eşin doğum yapması, sınavlar, hastalık ve ameliyat durumları gibi ciddi sorun vardır. Aynı zamanda aynı askerlik çağına sahip kardeşler ile aynı zamanda gitmemek için başvuru yapılabilir. Son durum genellikle ailesinin durumu iyi olmayan kişiler için bir mazeret kabul edilebilir. Bu durumda erken gitme şansı biraz daha yüksek olabilir.

Her ne kadar daha çok örneği geciktirme şeklinde görülse de adaylar erken askerlik de isteyebilmektedir. Bu durumda ise çok özel şartları sağlamaları gerekmektedir. Bu şartların ise Askerlik şubelerinde ilgili ve yetkili kimselerce onaylanması gerekmektedir.

Askere Erken Gitmek İçin Nasıl Yol İzlenir?

Askerliğini erken yapmak için yukarıda yer alan özel durumlar gibi bir durumun bulunması gerekir. Bu durumun varlığı kabul edildiğinde ise askere erken gitmek için adımlar vardır. Öncelikle İnternet’ten başvuru yerine askerlik şubesine giderek durum anlatılmalı ve başvuru yapılmalıdır. Aynı zamanda adayların 20 yaşını doldurmaları gerekmektedir. Zira 18 ya da 19 yaşına gelinse de kanunda 20 yaş denildiği için başvuru kabul edilmez.

Fakat kimliğe yanlış yazılma, yaş küçültme veya büyültme gibi durumlar olmasından dolayı da askere erken gitme söz konusu olabilmektedir. Yine de belirtmek gerekir ki bu durum oldukça az rastlanan bir durumdur.

Bir önceki yazımız olan 2023 Askerlik Celp Dönemleri, 2023 Celp Tarihleri Açıklandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.