Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerde Usta Birliği Nasıl Olur?

Askerde Usta Birliği Nasıl Olur?

Bir bakıma askerliğin gerçek anlamda başlamış olduğu yer usta birliğidir. Acemi birliğinden sonra asker gençler 7 gün ev iznine gönderilirler. Daha sonra dönüşte onlar için ustalık dönemi başlar. Ustalık birliği belirlenen yeni yerinizde artık tam olarak asker olduğunuzu belirleyen yerdir. Ustalık birliği sizin artık yemin ederek asker olduğunuzun kanıtı niteliğindedir. Acemi birliğinde yaşamadığınız görev dağılımlarından üstünüze düşen payı alırsınız ve size verilen nöbetleri tutarsınız. Eğitimler acemi birliğinde olduğundan daha çok olur. Usta birliği nedir orada ne yapılır diye soracak olursanız asıl askerliğin başladığı yer diyebiliriz.

 

USTA BİRLİĞİNDE NE YAPTIRIRLAR?

Usta birliği demek askerliğin başladığı yer demektir. Eğer sivil hayatta bir meslek sahibi iseniz usta birliğinde size sorulduğunda söyleyerek mesleğinizi burada da icra edebilirsiniz. Eğer öğretmenseniz okuma yazma bilmeyen erlere okuma yazma öğretir, aşçıysanız yemekhanede yardımda bulunur, şoförseniz de komutanlarınızın şoförlüğünü yapabilirsiniz. Daha birçok mesleği ki bunlardan bazıları berberlik, elektrikçilik, tamir işleri vb. bir çok işi askerde yapma imkanınız vardır.

 

Askerliğin olmazsa olmazlarından biride nöbetlerdir. Acemi birliğinde size nöbet tutturmazlar. Usta birliğine geldiğinizde hiç tutmadığınız nöbetleri tutarsınız. Bunun yanı sıra ise acemi birliğinde az yaptığınız spor eğitimlerini çokça yapma imkanınız olacaktır. Atış eğitimleri de bu işin en kilit noktası haline gelecektir. Bilmelisiniz ki ustalık birliği askerliğin askerlik olduğu yerdir.

 

Bir önceki yazımız olan 2023 Askerlik Celp Dönemleri, 2023 Celp Tarihleri Açıklandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.