Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerde Hava Değişimi Nedir? Hava Değişimi Askerlikten Sayılır mı?

Askerde Hava Değişimi Nedir? Hava Değişimi Askerlikten Sayılır mı?

Askerde Hava Değişimi Nedir? Hava Değişimi Askerlikten Sayılır mı? Hava Değişimini Kim Verir? Uyuşturucu Bağımlısı Hava Değişimi Alır Mı? Tüm bu soruların cevabına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca dikkatinizi çekebileceğini düşündüğümüz Askerde RDM Ne Demek? adresini de ziyaret edebilirsiniz.

Askerde Hava Değişimi Nedir?

Asker alma işlemlerinden önce herkes sağlık kontrolünden geçirilerek ruh ya da beden sağlıklarının yerinde olduğuna dair resmi bir belge alınarak askere uygun olanlar askerlik hizmetini yerine getirebileceğine dair sağlam raporu alırken, sağlık problemleri nedeniyle askerlik hizmetlerini yerine getiremeyecek olanlara askerliğe elverişli değildir (çürük) raporu verilir.

Askerlik süreleri boyunca sağlık problemlerinde herhangi bir sorun olan askerlerin bütün masraflarını Türk Silahlı Kuvvetleri karşılamaktadır. Ancak bir askerin askerlik süresi içerisinde ruh ya da bedensel olarak tedavi görmesinden sonra iyileşmesi uzun sürerse o askere hava değişimi verilir. Asker bu hava değişimiyle eve giderek dinlenmesi ve tekrar iyileşerek askeri birliğine teslim olması gerekir. Örnek vererek anlatırsak, askerlik yaptığınız esnada teröristlerle girilen silahlı çatışma da yara aldınız ve hastanede tedavi altına alınarak ameliyat oldunuz. Ancak iyileşme süreciniz uzun süreceği için hava değişimi nedeniyle eve gittiniz. Bu evde dinlenme ve iyileşme sürecine yani evde tedavi ve dinlenme olayına hava değişimi denir.

Hava Değişimi Askerlikten Sayılır mı?

Bu durumu örnek vererek açıklarsak çok daha faydalı olacaktır. Örneğin askerlik görevinizi yerine getirdiniz esna da el parmağınız kırıldı. Doktora gittiniz ve size 1 aylık bir hava değişimi verdi. Siz evde olduğunuz 1 ay boyunca iyileşerek tekrar askeri birliğinize döndünüz. Bu durumda sizin 1 aylık hava değişim süresi boyunca sadece 6 gününüz hava değişiminden sayıldı ve geriye kalan 24 gün askerlik sürenize eklendi. 6 aylık askerlik yapanların hava değişim süreci sadece 6 gündür. 6 gün üstünü geçen hava değişimleri askerlikten sayılmaz.

Hava Değişimini Kim Verir?

Hava değişimini ilk olarak askeri birlikte bulunan sağlık merkezine giderek kontrol olursunuz. Kontrol olduğunuz doktor size bir rapor düzenler. Bu kontrol askere giden her askeri personele yapılır. Katılış muayenesi olarak bilinmektedir. Kişiler hava değişimine sebep olacak rahatsızlıklara sahip olabilir Ancak önemli nokta doktor onayıdır. Doktor onayı olmayan kişiler asla hava değişimi alamaz. Kişinin hava değişimi alabilmesi için ruh ya da beden sağlığında askeri birlik içinde görev yapamayacak kadar zarar görmüş olması gerekir.

Uyuşturucu Bağımlısı Hava Değişimi Alır Mı?

Uyuşturucu bağımlısı olan askerler ilk olarak birliklerinde bulunan sağlık merkezinde bulunan psikiyatri doktorlarına kontörle giderler. Eğer buradaki doktorlar uygun görür ve hastaneye sevk ederse görev yaptığı ildeki hastaneye giderek doktorla görüşürler. Hastane doktorunun uygun görmesi durumunda hava değişimini alabilirler. Ancak bazı durumlarda uyuşturucu bağımlılarına 90 güne kadar hava değişimi verilerek bu 90 günün sonunda direkt olarak çürük raporu verilir.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.