Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerde Dövme Sorun Olur mu? Dövme Subay Astsubay Uzman Olmaya Engel mi?

Askerde Dövme Sorun Olur mu? Dövme Subay Astsubay Uzman Olmaya Engel mi?

Askerde dövme yasak mı? Askerde dövme sorun olur mu? soruları son günlerde oldukça merak edilen konulardan bir tanesi oldu. Askere gidecek olan adayların dövmeli olması ya da dövme yaptıracak olmaları nedeniyle bu konu son zamanlarda merak konusu haline geldi. Ancak bu konu üzerine yoğun tartışmalar olsa da askerde dövme herhangi bir sorun teşkil etmiyor.

Askerde Dövme Sorun Olur mu?

Dövme askerde sorun olmuyor. Dövme son yıllarda oldukça fazla genç tarafından yapıldığı için neredeyse her 10 gençten 2 tanesinde dövme görmek mümkün. Yani askerlik yaşı gelmemiş olan gençlerde bile dövme olduğunu görebiliyoruz. Askerlik için herhangi bir sorun teşkil etmese de askeri birlik içinde çavuş olmak için dövme engel olabiliyor. Ayrıca komando da olmanıza engel olur. Bunların dışında askerlik içerisinde dövme hiçbir şekilde sorun teşkil etmiyor.

Dövme konusunda daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız askerlik şubesinden ya da sizden önce askerden gelen arkadaş ya da akraba çevresinden daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Askerde Dövme Sildirmek Mümkün mü?

Askerde dövme sildirme işlemi kesinlikle bulunmamaktadır. Askeriye içinde herhangi bir sorun teşkil etmediği için askerde de dövme silmek mümkün değil. Tam tersi bazı askeri birlikler içerisinde askerler kendi dövme makinelerini yaparak arkadaşlarına dövme yapabiliyorlar. Geçmiş dönemlerde dövme askerlik için sorun teşkil etse de son zamanlarda herhangi bir sorun bulunmuyor.

Ancak uzman çavuş, uzman onbaşı, subay ya da astsubay olmak istiyorsanız dövmeniz bulunuyorsa kesinlikle sildirmeniz gerekmektedir.

Dövme Uzman Astsubay veya Subay Olmaya Engel mi?

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde dövme ile ilgili bilgiler Deri ve Zührevi Hastalıklar bölümünde “Tatuaj” adıyla Madde 29’da bahsedilmektedir. Bu maddeye göre çeşitli nedenlerle oluşmuş, silahlı hizmete engel olmayan, lokalize ve az sayıda iyi huylu deri tümörleri, pigmente veya depigmente nevusler, tatuajlar, hemanjiomlar, keloidler, sikatrisler ve yanık sekelleri (yüz bölgesinde 4 cm2 ’den, diğer vücut bölgelerinde 10 cm2’den büyük olanlar) TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilmiştir ve Uzman adayları için engel teşkil etmektedir.

Fakat rütbeli personel alımlarında yayınlanan başvuru kılavuzlarında belirtilen kurala göre rütbeli askeri personel olmak isteyen adayların hiçbir şekilde dövme bulundurmaması gerekmektedir. Personel alımlarında kural olarak vücudun daimi açık yerlerinde, kol, ön kol ve el bölgesinde, baş-boyun bölgesinde ve diz altında dövme ve dövme izinin bulunması adayın elenmesine sebeptir. Ayrıca polislik ve bekçilikte de dövme kesinlikle yasak ve dövme mevcut ise doğrudan sizleri eleyebiliyorlar. Rütbeli personel haricinde hiçbir şekilde askerde dövme sorun teşkil etmiyor.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.