Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerde Dağıtım İzni Kaç Gün? Dağıtım İzni Kullanmamak Doğru Mu?

Askerde Dağıtım İzni Kaç Gün? Dağıtım İzni Kullanmamak Doğru Mu?

Askerde dağıtım izni acemi birliğini tamamlayan askerlere verilen bir haktır. Askerler usta birliğine gitmeden önce dağıtım izni alarak evlerine ya da memleketine dönebilir. Sivil hayata karışan askerler, acemi birlik döneminde yaşadığı stresten uzaklaşma şansı elde etmektedir. Ancak birçok kişi askerde dağıtım izni kullanmamak ve kullanmak arasında soru işaretleri yaşar.

Askerde Dağıtım İzni Zorunlu Mu?

1111 Sayılı Askerlik Kanunu uyarınca düzenlenen askerlik dağıtım izni zaman zaman askerlerin çeşitli tereddütler yaşamasına sebep olmaktadır. Askerde dağıtım izni 2020 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi yedi gün olarak belirtilmiştir. Bu yedi günlük izin acemi birlik ve usta birlik arasında verilebilir. Yedi günlük dağıtım izni içinde askerlerin evinden uzak kaldığı için oluşan psikolojik rahatsızlıklar ve fizyolojik sebepler göz önünde bulundurulmaktadır.

Uzun dönem askerlik yani 12 ay boyunca askerlik yapan kişiler için sene içinde toplam 24 izin hakkı bulunur. Kısa dönem askerlikte diğer ismiyle altı aylık askerlikte bir yıl içinde 12 kez izin hakkı tanınmaktadır. Askerlere verilen izinler ayda iki kez olarak hesaplanır. Askerlik süresi içinde tanınan bu izinler, kişilerin hür ve özgür iradesine göre verildiği için askerlik süresinden düşmez.

Askerde Dağıtım İzni

Dağıtım izni ise uzun dönemli askerlikte 24 gün, kısa dönem askerlikte 12 gün olarak verilen izinden düşülen bir haktır. 28 günlük acemi birliğinin ardından toplamda yedi gün izin verilir. Dağıtım izni kullanmak ya da kullanmamak askerlerin özgür iradesine bırakılmıştır. Aynı zamanda dağıtım izni kullanan kişilere yol izni hakkı tanınmaz ancak dağıtım izni kullanmayan ve acemi birliğin ardından direkt usta birliğine geçecek olan kişilere yol mesafesine göre izin verilir. Yol izni şehirler arasındaki mesafeye göre 1 – 3 gün arasında değişim göstermektedir.

Dağıtım İznini Kullanmak Mantıklı Mı?

Dağıtım iznini kullanmak bazı şartlara göre doğru olabilir. Örneğin, acemi askerlik süresince çok zorlanan ve yorulan kişiler yedi günlük izne ihtiyaç duyar ya da sivil hayatta acil tamamlanması gereken işler gibi sebepler doğar. Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta dağıtım izni kullanan kişilerin askerlik süresinin uzayacağıdır.

Dağıtım izni kullanmayan bir asker, yedi gün erken terhis olurken izin kullananlar terhis süresine yedi gün ekler. Bu nedenle dağıtım izni kullanmak askerlerin iradesindedir. Ayrıca dağıtım izni iki ya da üç günlük olarak verilmez ve sadece yedi gün olarak alınır.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.