Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Asker Mevlidinde Ne Dağıtılır?

Asker Mevlidinde Ne Dağıtılır?

Askerlik en kutsal görevlerin başında gelir. Ülkesi, vatanı uğruna canını tehlikeye atan Mehmetçiklere askerlik öncesinde kendilerini değerli hissettirecek ve onları vazifelerine hazırlayacak birtakım etkinlikler düzenlenir. Askerlik görevi için moral vermek ailelerin en büyük vazifelerinden biridir çünkü askerin motivasyonu her daim yerinde olmalıdır. Asker eğlenceleri ve asker uğurlamaları gibi asker mevlidi de bu etkinliklerden biridir. Diğer mevlidler ile benzerlik gösteren asker mevlidinde dualar edilir ve hatimler okunur. Ülkemizde son derece kutsal ve hassas bir görev olarak görülen askerlik için yapılan mevlid organizasyonu, itina ile hazırlanmaktadır.

Asker Mevlüdü Hediyeleri

Asker mevlidine katılan davetlilere hatıra olarak değişik hediyeler dağıtılır. Bu hediyeler genellikle tesbih, yasin cüzü, mevlid şekeri, Türk bayrağı gibi geleneksel mevlid hediyeliklerinden oluşsa da son dönemlerde mevlid hediyeliklerinde vatan ve bayrak temalı değişik tasarımlar da tercih edilmeye başlanmıştır. Ayrıca asker magnetleri de sıklıkla tercih edilen hediyeliklerden biridir.

Kutulu tesbih, Yasin kitabı ve mevlid şekerinden oluşan mevlid hediyelikleri genellikle asker mevlidine göre farklılık gösterir. Mevlid organizasyonları için toplu olarak temin edilen Yasin kitaplarının dış kısımları Türk Bayrağı ile kaplanarak asker mevlidinin ağırlığı ve vatan aşkı gözler önüne serilir. Yine aynı şekilde mevlid için hazırlanan kutulu tespihler de Yasin kitaplarının ay yıldızlı temasına uygun olması için beyaz ve kırmızı renklerde hazırlanmaktadır. Mevlidlerin olmazsa olmazı olan asker şekeri de ay yıldızlı külahlara koyularak gelen davetlilere sunulur.

Davetlilere verilmek üzere hazırlanan bu hediyeliklerin üstlerine isteğe göre isme özel yazılar yazılabilir. Böylece gelen davetliler için unutulmaz bir mevlid hatırası verilmiş olur. Hediyeliklerin üzerine yazılacak olan yazılar davetlinin isteğine uygun olarak da düzenlenebilir. İstendiği takdirde yazıya tarih eklemesi de yapılabilir. Asker magnetleri vatani görevini yapacak olan kişiyi hatırlatması açısından oldukça anlamlı bir hediyedir. Asker magnetlerinin üzerine askerin bir fotoğrafı basılır ve istenirse üzerine askerle ilgili çeşitli bilgilere de yer verilerek gelen davetlilere hediye edilir.

Asker mevlüdü hediyelerinin hazırlanması aşamasında dikkat edilmesi gereken en önemli şey davet için belirlenen ürünlerin birbirleriyle bir uyum içinde olmasıdır. Bu mevlid oldukça hassas bir konu sebebiyle yapıldığı için diğer mevlidlerden farklı olarak daha özenli ve dikkatli davranılmalıdır. Özellikle Türk bayrağının rengi olan kırmızı ve beyaz renklere sahip ürünleri tercih etmeye özen gösterilmesi gereklidir.

Asker mevlidi için alınması gereken mevlid hediyeliklerini temin edebilmek için mevlid ve asker malzemeleri satan firmalarla görüşebilirsiniz. Onlarla fikir alışverişinde bulunup, toplu alımlar için fiyat konusunda anlaşmaya varabilirsiniz. Genellikle asker ürünleri satan firmalar, mevlid organizasyonu için gerekli olan bütün malzemelerin satışını perakende ve toptan olarak yapmaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan Asker Bakaya, Yoklama Kaçağı Ne Demek? Kimlere Asker Kaçağı Denir? başlıklı makalemizde asker, asker bakaya ve asker yoklama kaçağı hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.