Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Asker Künyesinde Ne Yazar?

Asker Künyesinde Ne Yazar?

Askerlik hizmeti, belirli bir yaşa gelmiş olan vatandaşların; belirli bir süre zorunlu olarak orduda görev yapması ya da anlaşmalı oldukları süre boyunca bu görevi meslek olarak icra etmeleri şeklinde tanımlanır. Asker ise orduda görevli olan ve erden mareşale kadar birçok rütbeye sahip kişidir. Askerlik yükümlülüğünün altına giren ya da belirlenen özel yasalar çerçevesinde silahlı kuvvetlere katılan ve resmi kıyafet taşıyan askerler bir ülkenin en büyük değerleridir. Halkın, yaşadığı toprak parçası üzerinde sosyal ve ekonomik yaşantısını korkmadan güvenilir bir şekilde devam ettirebilmesi ve devletlerin varlığını sürdürebilmesi için var olan askerlerin özellikle ülkemizde yeri ve önemi oldukça büyüktür. Öyle ki askerlik görevi “Peygamber ocağı” olarak isimlendirilir. Bir asker için askeri üniformaların ve rütbelerin önemi ne kadar büyükse asker künyesi de o kadar kıymetli ve manevi olarak değerlidir. Bu yüzden asker künyesi her zaman askerin boynundadır.

Asker Künyesine Ne Yazılır?

Asker künyesi, zinciriyle birlikte boyna asılan ve askerlik görevini yerine getiren kişiyle ilgili şahsi bilgilerin bulunduğu iki adet paslanmaz metalden oluşan dikdörtgen şeklindeki askeri kimliktir. Askerlik görevini yerine getiren askerde bu künyeden iki tane bulunmaktadır. Asker olarak göreve başlayacak olan kişilerin askerlik sürecinin nasıl işlediğinden sonra en çok merak ettiği konulardan biri de asker künyesinde ne yazdığıdırVatani görevini yapacak olan askerlerin boyunlarında asılı olan asker künyesinin üzerinde; isim, soy isim, T.C. kimlik numarası, askerlik şubesi, doğum yeri, bulunduğu devre ve kan grubu bilgileri yazılıdır.

Asker Künyesi Ne Zaman Verilir?

Askerlerin merak ettiği bir diğer konu ise asker künyesinin kişiye ne zaman verildiğidir. Asker künyesi vatani görevini yerine getiren cesur askerlerin kimliğidir. Böylesi kutsal bir görevi yapacak olmanın gururunu yaşayan her asker, askerlik görevini layıkıyla yerine getirdiğini ve asker olduğunu hissetmesini sağlayan askerlerin en değerli aksesuarlarından biri olan metal künyeye sahip olmak ister. Bu künyeyi askerlik öncesinde asker adayının kendisi tarafından mı yaptırılacağı yoksa askerliğini yapacağı yerde mi kendisine verileceği acemi asker adayları tarafından en merak edilen konulardan biridir.

Askerlerin acemilikleri bitip de ustalığa geçtikleri sırada askerlik görevini yerine getirecek bütün askerlere askerlik şubesi tarafından bu künye verilmektedir. Asker künyesi kaybolursa, asker bulunduğu birliğe bunu bildirmelidir. Asker isterse askeri malzemeler satan bir yere giderek yeni bir tane asker künyesi yaptırabilir.

Asker Künyesi Neden 2 Tanedir?

Bu künyelerin üzerinde askerin adı soyadı, doğum tarihi, nereli olduğu, T.C. kimlik numarası, devre bilgileri ve kan grubu yazılıdır. Eğer bir görev esnasında şehitlik durumu söz konusu olursa künyelerden biri şehit olan askerin ailesine gönderilirken bir diğeri ise cenaze olduğu yere gönderilir ve geçici olarak defnedilecek, vatan uğruna şehit düşmüş askerin dişlerinin arasına sıkıştırılır. Böylece asker künyesi ölünce ne olur sorusu da cevabını bulmuş oluyor. Eğer bir savaş ortamı varsa ve şehit olan askerin cenazesinin bozulmadan sağlıklı bir şekilde defnedilmesi gibi bir durum mümkün değilse asker künyesi çentik yardımı ile şehit askerin dişlerinin arasına yerleştirilir ve şehit bu şekilde defnedilir. Yani askerlerin boyunlarında 2 adet künye taşımalarının sebebi bu üzücü durumdur.

Asker Künyesi Nerede Yaptırılır?

Asker künyesi genellikle askeriyede veriliyor olsa da askeriye haricinde de asker künyesi yazdırma işlemi yaptırabilirsiniz. Askerlik görevini yerine getiren kişiler askerlik anılarını nesilden nesle aktarmak isteyebilir ya da sevdiklerine askerlik süresince kendilerini hatırlatmak için unutamayacakları bir sürpriz yapmak isteyebilirler. Askerliğini yapan kişi kendisine ait olan bilgilerin yazılı olduğu künyeyi askeri malzemeler satan dükkanlardan temin edebilir. Ayrıca askeriyelere yakın olan çarşılarda genellikle asker künyesi satan yerler bulunuyor.

Asker Künyesinde M Harfinin Anlamı Nedir?

Asker künyesiyle ilgili merak edilen konular arasında en dikkat çekeni ise künyenin üzerinde bulunan M harfidir. M harfinin anlamı “Muslim” kelimesinin baş harfidir. Vatani görevini yapan askerin şehit olması durumunda cenazenin islami usullere uygun şekilde defnedilebilmesi için askerin künyesinde bulunan ve onun inancını temsil eden harfin ne olduğuna bakılır. Böylece askerin inancının gerektirdiği şekilde defnedilebilmesi mümkün olur.

Bir önceki yazımız olan Asker Bakaya, Yoklama Kaçağı Ne Demek? Kimlere Asker Kaçağı Denir? başlıklı makalemizde asker, asker bakaya ve asker yoklama kaçağı hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.