Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Asker Kaçağı [Yoklama Kaçağı/ Bakaya] Oy Kullanabilir mi?

Asker Kaçağı [Yoklama Kaçağı/ Bakaya] Oy Kullanabilir mi?

Her seçim döneminden önce asker kaçaklarının oy kullanıp kullanamayacağı gündeme gelir. Öncelikle asker kaçağı ile yoklama kaçağı ya da bakaya durumlarını birbirinden keskin çizgilerle ayırmak gerekiyor. Asker kaçağı, askerlikle ilgili başvuru işlemleri sona ermiş, görev yapacağı yeri belli olmuş; ancak birliğine bir şekilde teslim olmamış kişilere denir. Asker kaçakları bakaya olarak da adlandırılır. Yoklama kaçakları ise askerlik zamanı gelmiş olmasına rağmen bağlı olduğu askeri şubeye giderek askerlikle ilgili kişisel durumunu güncellemeyen kişilerdir. Bu dönemde devam eden okul, hastalık ve benzeri askerliğin ertelenmesine konu özel durumların yoklama sonucunda askeri şubeye mutlaka bildirilmesi şarttır. Bu bilgi akışını sağlamayan bireyler yoklama kaçağı olarak ifade edilir. GBT sorgulamalarında kolaylıkla deşifre olabilen yoklama kaçakları ve bakayalar, genelde idari para cezalarına çarptırılır. Bunun da ötesinde en kısa süre içinde askerlik yoklamanın yapılabilmesi adına gerekli yönlendirmeler gerçekleştirilir.

Yoklama Kaçakları Oy Kullanabiliyor mu?

Oy kullanmak her şeyden önce bir vatandaşlık görevi ve hakkıdır. Bakaya veya yoklama kaçağı olmak, bu haktan mahrum bırakılmak için kesinlikle yeterli bir gerekçe değildir. Dolayısıyla “Oy kullanırken asker kaçakları şubeye gönderilecek.” ya da “Bakaya kalanların oy kullanma hakkı olmayacak.” tarzında iddialar tümüyle asılsızdır.

Geçmiş dönemlerde yapılan bazı seçimlerde yoklama kaçakları için basit bir şekilde tutanak tutulmuştu. Bu tutanak neticesinde yoklama kaçakları 15 gün içinde bağlı oldukları şubeye gitmek için kolluk kuvvetlerine yazılı bir taahhütte bulunmuştu. Üstelik bu, tüm kolluk kuvvetlerinin istisnasız devreye soktuğu bir uygulama değildi. Bu rutin uygulamanın bile ortadan kalkacağı, bakaya kalanların herhangi bir sorun yaşamadan oylarını kullanabileceği, gelen haberler arasında.

Bilindiği üzere söz konusu tutanak sadece seçimlerde değil, otellerde veya havalimanlarında da tutulan, rutin bir işlemdir. Buna rağmen çoğu yoklama kaçağı seçimde böyle bir sorunla karşılaşma olasılığını göz önünde bulundurarak sandığa gitmeyi tercih etmiyor. Oy kullanma konusunda ne kadar istekli olurlarsa olsunlar, yakalanıp şubeye gönderilme korkusu, yoklama kaçaklarında biraz daha ağır basabiliyor. Oluşan bu durum, ne yazık ki seçime olan katılımı da belli ölçüde olumsuz yönde etkiliyor. Nihayetinde bugün resmi anlamda yoklama kaçaklarının sayısı 1 milyonun üzerine ulaşmış durumda. Böylesine ciddi bir seçmen kitlesinin oy vermeyi tercih etmemesinin, seçimin sonuçlarına da doğrudan etki etmesi mümkün.

Yoklama kaçakları, ortalama 25 yaşın üzerinde aktif seçmenlerden oluşuyor. Dolayısıyla başta Milli Savunma Bakanı olmak üzere yetkili pek çok kişi yoklama kaçaklarının oy kullanabileceklerinin altını ısrarla çiziyor. Kısacası, aranma kayıtlarına bakılmayacağı için yoklama kaçakları gönül rahatlığıyla vatandaşlık görevini yerine getirebilir.

Bir önceki yazımız olan Asker Arkadaşlarımı Nasıl Bulabilirim? Onlara Nasıl Ulaşırım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.