Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Asker Botu, Postalı Nasıl Bağlanır?

Asker Botu, Postalı Nasıl Bağlanır?

Acemi birliği ile askerlik eğitimine başlayan kişilerin bilmesi gereken en temel uygulamalardan birisi de asker postalının bağlanması ve temizliğidir. Düzen ve nizamın saç uçlarından ayakkabılara kadar uygulandığı askerlikte, her birlikte farklı bot bağlama şekilleri uygulanır. Doğu bölgelerde ise, kar ya da çamur gibi zorlu şartlarda vatani görevlerini yerine getiren askerlerimizin bot bağcığı gibi teferruatlarla uğraşmamaları için birçok aparat geliştirilmiştir. Bu aparatlar sayesinde sürekli bağcık bağlama dertleri ortadan kalkmıştır.

Bot Bağcığı Nasıl Takılır?

Usta birliğine geçen askerler için asker botları yazlık ve kışlık olmak üzere 2 adet olarak temin edilir. Botların taban ve boyları birbirlerine göre farklılık gösterir. Bu sebeple kış botlarının bağcıkları yaz botlarına göre daha uzundur. Bağcıklar aynı hizada olmalıdır, bilek kısmına kadar normal ayakkabı bağcığı gibi bağlanır. Çapraz ya da düz geçirilerek. Bilek kısmından sonra bağcıklar kancalara karşılıklı çapraz bir şekilde geçirilirek en üst kısma kadar çıkarılır. En üst kısımda düğüm atılır. Bağcığın fazla kalan kısmı botun iç tarafına sıkıştırılır.

Birliklere Göre Bot Bağcığı Bağlama Şekilleri

Kara birliğinde bulunan askerler ile hava birliğinde görev yapan askerlerin postal bağcığı bağlama şekilleri birbirinden farklıdır. Kara birliğindeki askerler, bağcıklarını bilek kısmına kadar 3 adet paralel şerit yaparlar. Hava birliğindekiler ise 4 adet paralel şerit yaparlar. Geriye kalan bağlama kısmı tüm birliklerde aynıdır.

Askeri Bot Fermuarı Nasıl Takılır?

Namaz kılan askerler için ya da sürekli bağcıklar ile uğraşmak istemeyenler için askeri botlara fermuar takılabilir. Acemi birliğinden sonra özellikle usta birliğinde bağcıkları uzun uzadıya bağlamak askerlere ciddi bir zaman kaybı yaşatmaktadır. Bu sebeple fermuarlı bağcık aparatı kullanılabilir. Bu aparatın kenarlarında askeri botun kendi bağcıklarına geçirilen delikleri bulunur. Botun ön kısmına bağlanılarak kullanılan aparat, bağcık bağlama derdinden de muaf kılmaktadır.

Askeri bota fermuar dikilir mi? Askeri botun kullanımını kolaylaştırmak için yalnızca fermuarlı bağcık aparatı yeterli olmadığında, postalın yan kısmından bir terziye ya da ayakkabıcıya fermuar diktirebilirsiniz.

Asker Botu Kilidi Nedir?

Askerde botların kaybolması, çalınması ya da devre arkadaşları tarafından şaka için saklanması söz konusudur. Asker botu kilidi nalburdan temin edilebilen minik bir kilittir. Botları birbirine bağlayan bu kilit bir kazaya kurban gitmesine engel olur. Ayrıca çatışma esnasında bağcıkların açılmaması için de kullanılabilir. Asker botu kilitleri, bot temizliği sırasında da kullanılabilir. Böylece kişiye özel tercih edilen kilitler sayesinde botlar, başka bir askerin botlarıyla da karışmamış olur.

Askeri Bot Temizleme Kuralı

Askerlik görevini ülkenin doğusunda gerçekleştiren kişilerin postallarını temizlemeleri için ciddi yaptırımlar yoktur. Bunun sebebi görev yaptıkları bölgenin yoğun olarak çamurlu ve dağlık olmasından kaynaklanır. Ülkenin batısında askerlik yapan kişilerin ise postal temizliğini her gün yapmaları gerekmektedir. General, Binbaşı, Yüzbaşı gibi üst rütbeli askeri makamlar tarafından teftiş edilme ihtimalleri daha yüksektir. Bu nedenle tertip ve düzene daha çok dikkat etmeleri gerekir.

Bir önceki yazımız olan Asker Arkadaşlarımı Nasıl Bulabilirim? Onlara Nasıl Ulaşırım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.