Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Asker Ailelerine Nakit Para Yardımı Başvuru Şartları Nedir?

Asker Ailelerine Nakit Para Yardımı Başvuru Şartları Nedir?

Türk erkekleri sağlık, özel durum vb. mazeretleri olmadığı sürece askerlik görevini yerine getirmek zorundadır. Ancak her vatandaşın hayat koşulları aynı değildir dolayısıyla er ve erbaşların muhtaç ailelerine nakit para yardımı yapılır. Asker ailelerine nakit para yardımı başvuru şartları ve kimlerin yardımdan faydalanabileceğini öğrenmek için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Asker Ailelerine Nakit Para Yardımı Başvuru Şartları!

Hayat koşulları herkes için aynı değildir, bazı kişiler askere giderken maddi hiçbir zorluk çekmezken bazı kişiler ailesini geçindiren tek kişidir. Ailesini geçindirmekle yükümlü olan muhtaç askerlerin ailelerine devlet askerlik süresince para yardımı yapar. Ekonomik anlamda kötü durumda olan asker ailelerine yapılan yardım, askerlik dönemi boyunca geçerlidir. Askerliğini 6 ay yapanlara 6 ay boyunca maddi yardım yapılırken 12 ay askerlik yapanlara 12 ay boyunca nakit para yardımı verilir.

Asker ailelerine yapılan nakit para yardımı başvurusunda karar merci Vakıf Mütevelli Heyeti’dir. Mütevelli Heyetinde vali / kaymakam, sağlık, milli eğitim, tarım il müdürlerinin yanısıra belediye başkanı, müftü ve muhtarlar, STK üyeleri bulunur. Heyet, muhtaçlık kararı verdiğinde asker ailelerine yardım işlemleri başlatılır.

Askere gidecek olan kişi bekar ise verilen yardımı annesi alır. Annesi vefat ettiyse babası verilen yardımı alabilir. Eğer askere gidecek olan kişi evliyse öncelik eşinindir. Aynı zamanda anne, baba ya da eşlerden biri engellilik / yaşlılık maaşı alsa dahi muhtaç ailelere yapılan yardımdan faydalanma hakkına sahiptir.

Asker ailelerine nakit para yardımı başvurusu için kimlik kartı yeterlidir.

Muhtaç ailelere yardım başvurusu için en önemli şart yardımı alacak kişinin sosyal güvencesinin olmamasıdır. Eş, anne ya da baba fark etmeksizin yardımı alan kişinin sosyal güvencesi varsa muhtaçlık yardımından faydalanamaz.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Aile ve sosyal politikalar il müdürlükleri, il ya da ilçe sosyal yardımlaşma vakıfları aracılığıyla başvuru yapılabilir. Başvuru için gerekli olan tek evrak kimlik kartıdır. Başvurunun ardından heyetin görevlendirdiği ekip evi ziyaret ederek tespitlerini bildirir. Tespit tutanağını inceleyen heyet gerekli çalışmalardan sonra uygun gördüğü takdirde yardım başvurusunu onaylar.

Muhtaç asker ailelerine yardım ayda 275 TL olarak hesaplanmıştır. Yardım paraları 2 ayda bir 550 TL olarak çekilebilir. Aynı zamanda 18 yaşından küçük olan ve eğitim gören çocuklara da kişi başı 100 TL ödenmektedir. Ödemeler PTT hesabına yapılır.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.