Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Asker Ailelerine Maaş Yardımı | 550 TL | İki Ayda bir

Asker Ailelerine Maaş Yardımı | 550 TL | İki Ayda bir

Değerli Ziyaretçileimiz. T.C. Vatandaşı olan ve Askerlik çağına gelmiş her Erkek askerlik yapmakla yükümlü olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki siz askerdeyken hiç bir sosyal güvencesi olmayan anne, baba, eşiniz yada çocuklarınızın durumu ne olacak? Sosyal yapımız gereği evin çalışanı genel olarak erkekler olmasından dolayı bazı ailelerde özelikle evin geçimini sağlayan kişinin askere gitmesi gibi durumlarda zor duruma düşmemesi için Asker Ailelerine Maaş Yardımı konusunu ve ailenin yapacağı işlemleri bu yazımızda belirtiyoruz. Devlet muhtaç olan  Asker ailesine yardım için Aile ve Soyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen programa başvurmalarını istiyor.

Bu yazımız aşağıudaki başlıklardan oluşmaktadır

 • Asker Ailelerine Maaş Yardımı Nasıl Yapılıyor ?
 • Kimler başvuru yapabilir ?
 • Başvuru için gerekli belgeler neler ?
 • Ne kadar Maaş Bağlanıyor ?
 • Başvurular Nasıl Değerlendirliyor ?
 • Farklı İllerden Hem Eş Hem Anne Başvurabilir mi?
 • Askerlik sonrası yardım Kesiliyor mu?

Asker Ailelerine Maaş Yardımı Nasıl Yapılıyor

Devletimiz bu konuyla ilgili önlemi kişilerin sosyal ihtiyacını belirleyerek alıyor. 2013 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen program ile Zorunlu askerlik hizmetini yapan Asker Ailelerine Maaş Yardımı düzenli olarak nakdi yardım (parasal) yapıyor. Bu kapsamda il müdürlüklerinde oluşturulan Vakıf Mütevelli heyeti muhtaçlık kararı vererek aileye parasal yardım başlatıyor.

Asker Ailelerine Maaş Yardımı

Asker Ailelerine Maaş Yardımı

Kimler başvuru yapabilir ?

Asker Ailelerine Maaş Yardımı için başvuru koşulları şu şekilde;

Askere Giden kişi evli ise ve eşinin sosyal güvencesi yok ise Vakıf Mütevelli heyetinin muhtaçlık kararı vermesi şartıyla askerin eşi faydalanır.  Eğer bekarsa ve anne baba yada evde yaşayan diğer kişilerin (kardeş, dede vs.)  yine güvencesi yoksa Heyetin Muhtaçlık kararı vermesi şartıyla Asker Ailelerine Maaş Yardımı programından faydalanabilir.  askere giden kişi bekar sa başvuru önce anne başvuruda bulunmalıdır. Eğer Anne Hayatta değil ise o halde baba da başvuruda bulunabilir.

Önemli bir noktada , yaşlılık aylığı yada engelli maaşı alan ve eşi veya oğlu askerde olan kişiler de bu programdan faydalanabildiğidir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler Neler?

Asker Ailelerine Maaş Yardımı için başvuran kişinin üzerinde T.C. kimlik numarası olan kimliği ikamet ettikleri il veya ilçenin sosyal yardımlaşma vakıflarına başvurmaları gerekiyor. Asker ailesine maaş şartları bir tek bu olarak belirlenmiş.

Ne kadar Maaş Bağlanıyor ?

Sosyal yardımlaşma para yardımı ne kadar olduğu gelen sorular arasında. asker ailelerine verilen maaş : şu an için iki ayda bir olacak şekilde 550 tl olarak belirtiliyor yani aylık 275 TL Asker Ailelerine Maaş Yardımı yapılıyor. Bu maaş askerlik hizmeti boyunca devam ediyuor yani 12 ay boyunca iki ayda bir 550 TL muhtaç olan aileye para yatırılıyor.  Bu ailelere para yardımı hak sahibimin PTT deki hesabına yatırılıyor.

Başvurular Nasıl Değerlendirliyor ?

Asker’in eşi veya anne, babası Sosyal yardımlaşma Vakfina başvuru yaptıktan sonrra vakfın inceleme görevlileri ev ziyareti yapıyor ve mütevelli heyetine sunmak üzere not alıyorlar. Bu ekip yazacakları tespit tutanağına her ay düzenli olarak toplanan mütevelli heyetine veriyor. ve Mütevelli heyeti değerlendirmeye alıyor.

Mütevelli heyeti şu kişilerden oluşuyor: İllerde Vali, İlçelerde, Kaymakam başkanlığında, Milli Eğitim, Sağlık, Tarım, Maliye ve Müftü olduğu belediye başkanı, ve muhtarlar ile seçilmiş üyelerden oluşmaktadır.  Bu heyet Asker Ailelerine Maaş Yardımıve tespit tutanağı tutulan kişilerin başvurularını inceler ve uygun görürse onaylarlar.

Farklı İllerden Hem Eş Hem Anne Başvurabilir mi?

Sosyal yardım parası için mümkün değildir. Çünkü tüm sosyal yardımlar merkezi sisteme aktarılıyor ve vatandaşın sosyal yardım alıp almadığı, alıyorsa ne kadar aldığı ve miktarı (sadece) mütevelli heyeti görülebiliyor. bu bakımdan Asker Ailelerine Maaş Yardımı talebinde bulunan vatandaş, aynı yardımı başka illerden alması mümkün olmuyor.

Askerlik sonrası yardım Kesiliyor mu ?

Asker Ailelerine Maaş Yardımı sadece askerlik hizmetini kapsadığı için askere giden vatandaşın muhtaç ailelerine yönelik yardımda askerliğin bitmesiyle kesiliyor.

Dikkat Değerli Ziyaretçilerimiz. Lütfen bu haberimizi paylaşarak ihtiyaç sahiplerinin bundan faydalanmasını sağlayınız. Teşekkür ederiz.

 

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlikte Son Durum | Seçimden Sonra | başlıklı makalemizde bedelli askerlik 2018, bedelli askerlik ne zaman çıkacak ve bedelli askerlik tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Murat dedi ki:

  Muhtac olan aileler yardım parası dışında saglik hizmetinden de yararlanabiliyor mu ?

  1. Evet Faydalanabilir. bunun içinde SGK ya gidip gelir testi yaptırmanız gerek. orası da ayrı rapor hazırlıyor