Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Antalya 3. Piyade Eğitim Tugayı Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Antalya 3. Piyade Eğitim Tugayı Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Askerlik görevini piyade sınıfında yapacak olan er ve erbaşların eğitimleri, Sivas, Manisa, Amasya, Tokat, Samsun ve Burdur ve Antalya’da bulunan birliklerde verilir. Piyade, kara ordusunun savaşlardaki öncü birliğidir. Piyadeler ateşli kara silahlarını kullanarak düşmana kayıp verdirmek, direncini kırmak ve böylece bir bölgeyi elde tutmakla görevlidir. Farklı arazi koşullarında uzmanlaşmış askerlerden oluşan ve farklı harekat uygulamalarıyla hareket eden piyade sınıfı; piyade, mekanize piyade, motorlu piyade, komando, hudut, tanksavar, havan ve hava indirme birlikleri olmak üzere farklı yapılardaki teşkilatlara sahiptir.

Piyade sınıfı;

 • Yakın muharebe silahları; tabanca, makineli tabanca, makineli tüfek, piyade tüfeği, el bombaları, bomba atarlar, keskin ve uzman nişancı tüfekleri
 • Tanksavar silahlar; Hafif tanksavar silahları (law ve roketatarlar), orta tanksavar silahları (geri tepmesiz toplar), güdümlü tanksavar (Eryx, Milan, Tow, Kornet-E)
 • Ağır silahlar; 60, 81, 106 ve 120 mm havanlar
 • Zırhlı araçlar; zırhlı personel taşıyıcıları, zırhlı muharebe araçları, zırhlı silah sistemleri taşıyıcı araçları ile taktik tekerlekli zırhlı araçlar olmak üzere çeşitli malzeme ve silah sistemlerini kullanır.

3. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı, eşsiz tabiat ve tarihi güzellikleri ile turizmin başkenti Antalya’da, merkez ilçe Muratpaşa’da bulunur. 3. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığının, Burdur’daki 58. Piyade Eğitim Alay Komutanlığı Bnb.Maruf Kışlası ve yine Antalya’daki 4. Piyade Eğitim Tabur Komutanlığı General Niyazi Çelik Kışlası olmak üzere, eğitim veren 2 birliği daha vardır.

Antalya 3. Piyade Eğitim Tugayı Komutanlığı Usta Birliğine Nereye Gönderir?

3. Piyade Eğitim Tugayında, askerliğe yeni başlamış olan personelin silahlı kuvvetlere uyumunu sağlamak ve aidiyet duygusunu aşılamak, birliğin hedefleri doğrultusunda şahsi olarak üzerine düşen görevlere dair bilgi ve beceriyi kazandırmak ve silah kullanımında asgari yeterlilik seviyesine ulaştırmak üzere eğitim verilir. Burada temel eğitimini alan personelin yurt sathına yayılmış diğer birliklere dağıtımı ise sınıflarına göre merkezi olarak yapılır ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenir. Sivil hayatında sporla ilgilenen ya da performanslarıyla komutanlarının takdirini kazanan yükümlüler askerliğinin geri kalanını, kendisinden sonra silah altına alınacak askerleri eğitmek üzere, Antalya 3. Piyade Eğitim Tugayı Komutanlığında tamamlayabilir.

Birlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kayıt kabul işlemleri sırasında yeni gelen askerlere genel bir sağlık taraması yapılır. Er ve erbaşlar, varsa düzenli kullanmaları gereken ilaçları, gıda alerjilerini ilgililere burada iletebilirler. Bunun dışında da erbaş ve erler sağlıklarıyla ilgili konularda diledikleri zaman kışlada bulunan 1. basamak muayene merkezine başvurabilirler. Askerlerin psikolojik sorunları için de kışla içindeki Rehberlik ve Danışma Merkezlerinde her zaman uzman personel bulunur.

Kışlada erbaş ve erlerin sevdikleriyle görüşebilmeleri için yeterli sayıda ankesörlü telefon, 1 PTT şubesi ve basit bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilecekleri bankamatik bulunuyor. Telefon kartı, kağıt-kalem, bisküvi-kraker gibi günlük ihtiyaçları da kantin şubelerinden karşılanabilir.

Kışlada ayrıca berber, terzi ve askerlerin gün içindeki dinlenme zamanlarında, hafta sonu izinlerinde yararlanabilecekleri erbaş ve er gazinoları ile spor tesisleri de bulunmaktadır. Temelde eğitim filmleri izletmek için kurulan sine-vizyon sisteminin, zaman zaman önemli spor karşılaşmaları ve vizyon filmlerinin izlenmesi için de kullanıldığı oluyor.

3. Piyade Eğitim Tugayı Komutanlığına Nasıl Gidilir?

Antalya’ya kara ve hava yoluyla ulaşım mümkündür. Antalya önemli bir ticari liman kenti olmasına rağmen şehre deniz yoluyla ulaşım sadece büyük tur gemileri için geçerlidir.

Özel araç ile ulaşım: Kuzeyden Konya, Isparta, Burdur, Batıdan Denizli ve Doğudan Mersin ile komşu olan Antalya’ya özellikle bahar ve yaz aylarında çok keyifli bir yolculuk yapılabilir. Öte yandan kış aylarında yüksek kesimlerdeki hava şartları yolculuğun planlanandan uzun sürmesine sebep olabilir. Antalya;

 • Ankara’ya, D695 üzerinden 486 km, D650 üzerinden 681 km,
 • İstanbul’a D650 üzerinden 698 km, E881 ve E87 üzerinden 805 km,
 • İzmir’e E87 üzerinden 461 km, D300 ve D650 üzerinden 513 km,
 • Samsun’a D715 üzerinden 891 km,
 • Van’a E90 üzerinden 1485 km uzaklıktadır.

Otobüs ile ulaşım: Oldukça merkezi bir konumda bulunan Antalya şehirlerarası otobüs terminaline, hem çevre ilçelerden hem de diğer şehirlerden günün her saatinde sefer düzenleyen çok sayıda şehirlerarası firma ve ilçe belediyelerine ait ulaşım araçları var. Otobüs terminalinden birliğe ulaşım ise belediye otobüsleri, minibüsler ya da taksiyle sağlanabilir. Otobüsle Antalya’ya ulaşım yaklaşık olarak;

 • Ankara’dan 6,
 • İstanbul’dan 8,
 • İzmir’den 6
 • Samsun’dan 10,
 • Van’dan 18 saat sürer.

Otobüs Terminali Santrali: 0 242 331 12 50 (5 hat)

İnternet Adresi: www.antalyaotogar.com.tr

Hava yolu ile ulaşım: Uluslararası Antalya Havalimanı’nın şehir merkezine uzaklığı 15 kilometredir. Buradan şehir merkezine ulaşım HAVAŞ, belediye otobüsleri ve taksi ile sağlanır.

Antalya Havalimanı irtibat numarası: 0 242 330 33 30 (21 hat)

İnternet Adresi: www.antalya.dhmi.gov.tr

Antalya 3. Piyade Eğitim Tugayı Komutanlığı İletişim Bilgileri

Adres: 3. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Topçular / Muratpaşa / Antalya

İrtibat Numaraları:

 • 0 242 321 53 51
 • 0 242 321 53 52
 • 0 242 321 53 53
 • 0 242 321 53 54
 • 0 242 321 53 55
 • 0 242 321 53 56

Fax no.:

 • 0 242 322 57 90

Bir önceki yazımız olan Kırkağaç 6. Jandarma Komando Er Eğitim Alay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.