Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Anadolu Lisesinden Askeri Liseye Geçiş Nasıl Yapılır?

Anadolu Lisesinden Askeri Liseye Geçiş Nasıl Yapılır?

Anadolu Lisesinden Askeri Liseye Geçiş Yapmak Mümkün Mü?

Hayatımızın ilerleyen süreçlerinde sorumluluk ve bilinç sahibi bireyler olmamız için eğitim çok küçük yaşlardan itibaren başlar. Okullarda verilen eğitim öğretim ile faydalı yeni nesiller yetiştirilmesi hedeflenir. Bununla birlikte 4+4+4 sistemine bağlı olarak son 4 yıllık lise süreci, hayatın tanınmaya başladığı ve kişinin karakterinin şekillenip, oturduğu evredir. Ülkemizde her yıl LGS(Liselere Geçiş Sistemi) sınavı uygulanmaktadır. Böylelikle ortaokul son sınıfta olan öğrencilerimiz liseye geçmeye hak kazanmaktadır. Ayrıca sınav sonucuna göre yüksek puan alan gençlerimiz Anadolu Liselerine gitmeye hak kazanır.

Peki, Anadolu Lisesi’ni kazanıp ardından Askeri Liseye geçmek isteyen öğrenciler ne yapmalı? Bu durum mümkün mü?

Anadolu Lisesinden Askeri Liseye Geçiş

13-16 yaş aralığındaki Türk Gençlerinin öğretim gördüğü nadide kurumlardan olan Askeri Liseler, fen bilimleri ağırlıklıdır. Aynı zamanda İngilizce, Almanca ve Fransızca yabancı dillerinin eğitimleri de verilmektedir. Bu anlamda gerek verilen eğitim öğretimin Anadolu ve normal liselerden farklı olmasından gerekse de kendi bünyesinde yapılan sınavın geçerli olmasından bu durum mümkün değildir. Yani bir öğrenci Liselere giriş sınavına katılıp ardından Anadolu Lisesine yerleşir ise Askeri Liselere geçiş yapamaz.

Verilen eğitimin normal eğitimden daha üst seviye olmasından kaynaklı, herhangi bir geçiş durumunda, ilgili öğrenci o ortama adapte olmakta çok fazla güçlük çekecektir. Aynı zamanda ALS(Askeri Liseler Sınavı) sınavına girmemiş olan gencimiz, Askeri Liseye de gidemeyecektir. Bu liseye gitmek için yalnızca ALS’ye girmek yeterli mi? Hayır. Sınavdan başarılı olmak ve ardından sözlü mülakattan da geçerli puan almak gerekmekteydi. 15 Temmuz 2016 sonrasında Askeri Liselerin kapatılması ile birlikte herhangi bir şekilde alım yapılmamaktadır. Dolayısıyla Anadolu Lisesinden bu liselere de geçiş söz konusu değildir.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.