Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Ameliyat İzi Astsubay Olmaya Engel Mi? Subay Olunur Mu?

Ameliyat İzi Astsubay Olmaya Engel Mi? Subay Olunur Mu?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışmak ve ömür boyunca askerlik yapmak isteyen Türk gençlerinin belirli şartları taşıması gerekir. Sağlık, fizik, eğitim vb. alanlara yönelik şartları taşıyanlar gerekli kurumlara başvuru yapıp sınavları geçtiğinde şanlı ordunun bir parçası olur. Türk gençlerinin askerliğe yönelik birçok sorusu bulunur ve bu sorulardan biri ameliyat izi ve izlerine yöneliktir.

Ameliyat İzi Olanlar Astsubay Olabilir Mi?

Zorunlu askerlik görevi ve ücretli asker alımlarında Sağlık Yeteneği Yönetmeliği maddeleri esas alınır. Bu maddelerin yerine getirilmesi zorunludur ve herkes için aynı şekilde uygulanır. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde çalışacak olan personel ve askerin yara, ameliyat ve yanık izlerinde bazı şartlar aranır.

Ameliyat İzi Askerliğe Engel Mi?

Ameliyat izi olanlar askerlik yapamaz ya da ameliyat izi olan herkes askerlik yapabilir gibi kesin hükümler verilemez. Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde ameliyat, yara ve yanık izleriyle ilgili maddede şu ifadelere yer verilir:

‘’Çeşitli nedenlerle oluşmuş, silahlı hizmete engel olmayan, lokalize ve az sayıda iyi huylu deri tümörleri, pigmente veya depigmente nevusler, hemanjiomlar, keloidler, sikatrisler ve yanık sekelleri (yüz bölgesinde 4 cm2 ’den, diğer vücut bölgelerinde 20 cm2 ’den büyük olanlar), tatuajlar (yüz bölgesi, baş bölgesi, tüm boyun ve el parmak uçlarından itibaren dirsekler dahil kollarda kısa kollu gömlek ve dizden itibaren etek ile görünen tatuajlar ile bu bölgelerin dışında vücudun görünmeyen bölgelerinde toplamı 20 cm2 ’den büyük olanlar).’’

Vücudun görünen bölümlerinde yani üniformanın kapatamadığı bölgelerde bulunan ameliyat izleri tolero edilirken askerliğe engel olarak görülmeyebilir. Aynı zamanda ameliyatlı dikiş izi askerliğe engel olmayabilir ancak kesin sonuç ön sağlık muayenesinde belli olacaktır.

Zorunlu askerlik görevi ve ücretli çalışacak her personel ön sağlık muayenesinden geçirilir. Bu muayenede bedenin her bir bölümü ayrı olarak incelenir. Örneğin, göz ve diş kontrolü yapılır, röntgen çekilir ve yara izleri kontrol edilir.

Dikkat çeken ve oldukça büyük bir ize sahip olan asker ya da polis güvenlik açığı oluşturacağı için personelin can güvenliğinin korunması amacıyla bu madde yürürlüğe koyulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 45 YORUM
 1. x dedi ki:

  merhaba benim kaşımın kenarında dikiş izi var 2 cm ama kapalı olduğum için orası gözükmüyor ve doğum lekesi var kolumda o da nohut büyüklüğünde sorun olur mu estetik olmalı mıyım

 2. Seda dedi ki:

  Merhabalar cevaplarsaniniz cok sevinirim 4 sene once gecirdigim ameliyat sonucu kafamda 12 13 cm lik bi ameliyat izi var bayan olduğumdan dolayı saclarim kapatiyo msü kara harp okuluna girebilirmiyim bi engel teskil edermi?

 3. Emrullah dedi ki:

  Merhaba benim bacağımda dikiş izi ve bozuk para kadar leke var a jamyo ve tüm askeri okullar için engel olurmu cevaplarsaniz çok memnun kalırım teşekkürler

 4. Mahmut beserek dedi ki:

  Merhabalar lütfen cevaplayın sol bacağım 2 kez kırıldı dikiş izlerim var deniz subayı nasıl olurum

 5. Gizli dedi ki:

  Merhaba cevaplarsanız çok sevinirim kaşım yarılmıştı ve geçtikten sonra 6 mm izi kaldı bundan dolayı astsubaylıkta engel olur mu ?

 6. Yaman dedi ki:

  Bu yorumunuzla ilgili yeterli bilgi aldıysanız bizimlede paylaşabilirsiniz

 7. Veli dedi ki:

  Sol elimin üstünde tendon kopmasi oldu 3 yıl önce ama şuan hiçbir sıkıntı yok elim sağlam ama 5.5 cm dikiş izi var sıkıntı olurmu sözleşmeli er sınavına gircem

 8. Harun dedi ki:

  Merhabalar kulağımın arkasında çok ufak bir estetik ameliyatı izi var bu durum bana engel olur mu

 9. Cemil dedi ki:

  Merhabalar karın bölgemde yaklaşık 13cm lik bir ameliyat izi var sorun teşkil edermi

 10. Aykut dedi ki:

  Merhaba, muvazzaf astsubaylik sınavına gireceğim. Sağ kolumda 3-4M2 kadar bir iz var sorun teşkil eder mi

 11. Ömer dedi ki:

  Hocam merhabalar, sağ elimin ortasında yanık izi var bebeklikten kalma boyutu 9cm2 civarı sizce sorun olur mu kırmızılık veya gerdirme yok, teşekkür ederim.

 12. ahmet dedi ki:

  Merhaba abi 17 yasındayım ve msü istiyorum. Kulagımın hemen yukarsında yani sacımın sol kısmında 3cm uzunlugunda ve yaklasık yaranın genisligi 1 cm olan bir dikis izi var acaba elenme sebebi midir ? (saclarım orta uzunlukta oldugunda veyatta saclarım 0 ken belli olmuyor )

 13. Ayşe dedi ki:

  Merhaba ben 17 yaşındayım doğuştan kalça çıkılığı yüzünden ameliyat oldum sol bacağımın görünmeyen kısmında ameliyat izi var ancak bana herhangi bir sorun yaratmıyor engel olur mu?

 14. Yusuf ünlü dedi ki:

  Merhabalar 2019 da kolumu kırdım ve platin taktılar ama şuan hiçbir hareket kısıtlılığım yok kolumda iki yerde 12-13 cm ameliyat izi var biri belli diğeri çok belli olmuyor askere yedek astsubay olarak gidip muvazzaf astsubay olmak için sonra sınavlara girmek istiyorum bunlara engel midir engelse de bu izler ve platin varken herhangi bir askeri hizmette masa başı memur olarak çalışmam mümkün müdür

 15. Yusuf Baştan dedi ki:

  merhabalar, dirseğimde küçükken düşüp kırdığım da olan ameliyatın 3-4 cmlik dikiş izim var. Ama kolum eskisi gibi sapasağlam hiçbir engelim yok kolumdan, sorun çıkarır mı astsubaylıkta ?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Yusuf, Çeşitli nedenlerle oluşmuş sikatrisler ve yanık sekelleri ve tatuajlar (dövme) Astsubaylığa engel teşkil etmektedir. Tespit edilmesi halinde maalesef elenirsiniz.

 16. Bayram Önel dedi ki:

  Merhabalar benim göğsümde platin vardı 3 yil kadar durdu ve çıkaeıldı.gogsumun gozukmeyen yerlerinin 2 tarafli 4 cm yakin ameliyat izleri var sizce uzman ,astsubay ,polis olmam icin engelmi elenirmiyim

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Bayram, Ameliyat bölgesinde vücut hareket ve vazifelerini ileri derecede bozan veya görünüşü bozacak derecede şekil bozukluğu yapan eğrilik veya şekil bozuklukları olmaması gerekir. Ayrıca ameliyat izleri polisliğe ve rütbeli askeri personel olmaya engel teşkil etmektedir. Tespit edilmesi halinde maalesef elenirsiniz.

 17. Hazar dedi ki:

  Benim kafamda bir 12 yada 13 santim dikiş izi var saçla çok gözükmüyor herhangi bir sıkıntı yaratır mı jandarma komando Luk için

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Hazar, Tespit edilmesi halinde maalesef elenirsiniz.

 18. Aydın dedi ki:

  Merhaba benim yüzümde yanık var ve bundan dolayı ameliyat olmuştum. Yüzümde bu ameliyattan dikiş izi ve biraz yanık izi kaldı. Yedek subay alımında bu sorun teşkil eder mi ? Şimdiden teşekkürler

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Aydın, Askerliğe elverişli olan kişiler Yedek Subay olabilirler. Çeşitli nedenlerle oluşmuş, silahlı hizmete engel olmayan, lokalize ve az sayıda iyi huylu deri tümörleri, sikatrisler ve yanık sekelleri (yüz bölgesinde 4 cm2 ’den, diğer vücut bölgelerinde 20 cm2 ’den büyük olanlar) askeri hizmete engel değildir.

 19. Ahmet miraç dedi ki:

  Merhaba hava harp okulunda genel saglık muayenesine girecegim 9 yıl önce kol kırığından dolayı amaliyat oldum be dirsegimde gorünmeyen yerde 5cm dikiş izi var genel sağlıkta sıkintı olurmu

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Ahmet, Çeşitli nedenlerle oluşmuş, silahlı hizmete engel olmayan, lokalize ve az sayıda iyi huylu deri tümörleri, pigmente veya depigmente nevusler, hemanjiomlar, keloidler, sikatrisler ve yanık sekelleri ve tatuajlar (dövme) Subaylığa engel teşkil etmektedir. Tespit edilmesi halinde maalesef elenirsiniz. Görünmüyorsa sorun oluşturmaz.

  2. mert dedi ki:

   reis kazandınmı okulu geçtinmi mülakattan

 20. Berke dedi ki:

  Apandist ameliyatı oldum izi kaldı sorun oluyormu

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Berke, Çeşitli nedenlerle oluşmuş, silahlı hizmete engel olmayan, lokalize ve az sayıda iyi huylu deri tümörleri, pigmente veya depigmente nevusler, hemanjiomlar, keloidler, sikatrisler ve yanık sekelleri ve tatuajlar (dövme) Astsubaylığa engel teşkil etmektedir. Tespit edilmesi halinde maalesef elenirsiniz.

 21. Berkay dedi ki:

  Merhabalar sol kolumda birisi 10 cm birisi 8 cm lik iki tane ayrı dikiş izi var bu astsubay olmama engel midir?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Berkay, Çeşitli nedenlerle oluşmuş, silahlı hizmete engel olmayan, lokalize ve az sayıda iyi huylu deri tümörleri, pigmente veya depigmente nevusler, hemanjiomlar, keloidler, sikatrisler ve yanık sekelleri ve tatuajlar (dövme) Astsubaylığa engel teşkil etmektedir. Tespit edilmesi halinde maalesef elenirsiniz.

 22. Mehmet Kartal dedi ki:

  merhaba sağ el bileğimde 7 cm lik ameliyat izi var astsubaylık için engel teşkil edermi

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Mehmet, Çeşitli nedenlerle oluşmuş, silahlı hizmete engel olmayan, lokalize ve az sayıda iyi huylu deri tümörleri, pigmente veya depigmente nevusler, hemanjiomlar, keloidler, sikatrisler ve yanık sekelleri ve tatuajlar (dövme) Astsubaylığa engel teşkil etmektedir. Tespit edilmesi halinde maalesef elenirsiniz.

 23. Ela dedi ki:

  Merhaba benim karnımın sağ alt kısmında yaklaşık 11-12 cm lik bir ameliyat izi var. Çok belli olmuyor ama askeri okula girmemde engel teşkil eder mi?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Ela, Sağlık muayenesinden olumlu sonuç alabilmeniz için ameliyat bölgenizde vücut hareket ve vazifelerini ileri derecede bozan veya görünüşü bozacak derecede şekil bozukluğu yapan eğrilik veya şekil bozuklukları olmaması gerekir.

 24. Ali yesildag dedi ki:

  Merhabalar oncelikle bu bilgiler icin tesekkur ederim ben 17 yasindayim suan 183 boyunda 70 kiloda bir gencim fakat bir problemim oldugunu dusunuyorum alt cenem ust ceneme gore biraz onde fakat bu benim konusmama engel degil turkcem cok duzgundur ama 18 yasinda bunu ameliyatla duzelticem 1.sorum sizce bu engel midir 2.sorum ameliyat yaparsam olusacak iz boynumda olacak sizce bana sıkıntı yaratırmı

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Ali, Biz teşekkür ederiz. Rahatsızlığınız Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği MADDE 28’de açıklanmaktadır. Buna göre alt ve üst dişler arasında 6 mm ve 6 mm’den büyük iskeletsel alt çene gerilikleri (retrognati) veya 3 mm ve 3 mm’den büyük iskeletsel alt çene ilerilikleri (prognati) alımlarda engel teşkil etmektedir. Bu rahatsızlığınızın derecesini bilmek gerekir. Ameliyat olduğunuz taktirde yüz ve boyun kısmınızdaki ameliyat izleri size alımlarda problem çıkarabilir.

 25. Kadir dedi ki:

  Merhabalar,benim karnımda 15 cm ye yakın ameliyat izi var(bir ay önce ameliyatı oldum doğuştan gelen bir yanlıştan dolayı) küçükken üstüme sıcak su döküldü ve bacaklarımda yanık özleri var dişlerimde ise iki tane yamuk çıkan dis var dışardan bakıldığında anlaşılmıyor seneye astsubaylık için sınava gireceğim bu kusurlar astsubaylik için engel midir

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Kadir, Belirttiğiniz hastalıklar ile ilgili düzenlemeler Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği MADDE 28 ve MADDE 29’da açıklanmaktadır. Hastalığınızı tedavi ve tespit etmeden karar vermek doğru olmaz. Fakat maalesef söylediğiniz hastalıklar Astsubay olmanıza çok büyük ihtimalle engel teşkil edecektir.

 26. Metehan dedi ki:

  Selamın aleyküm ben sözleşmeli er olmak için başvurdum mülakatları kazandım tekrardan heyet sağlık rapotu almak için muayneye girdim
  Karın sağ alt kadranda 5cm uzunluğunda ameliyat izi var mide çıkışı darmış ta yeni doğduğumda ameliyat olmuşum heyetde engel mi bu sorun bana olamazmıyım acaba

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Metehan, Bahsettiğiniz Skatris belirttiğiniz boyutlardaysa ve ayrıca vücut hareket ve vazifelerini ileri derecede bozan veya görünüşü bozacak derecede şekil bozukluğu yapan eğrilik veya şekil bozuklukları yoksa sorun oluşturmaz.

 27. Bilal Akbulut dedi ki:

  Benim sağ kolumun altında 18 dikiş izi var jandarma uzman çavuş olmaya engelmi

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Bilal, Uzman Erbaş olabilmek için bahsettiğiniz Skatrislerin maksimum boyutu 20 cm’yi geçmemelidir. Ayrıca vücut hareket ve vazifelerini ileri derecede bozan veya görünüşü bozacak derecede şekil bozukluğu yapan eğrilik veya şekil bozuklukları olmaması gerekir.

   1. Mirza Kaan Şen dedi ki:

    16 yaşındayım sırtımda çatlaklar vardı. Şimdi kullandığım krem sayesinde normal deri rengine döndü ama hâla küçük izler var bir sorun teşkil edermi?

    1. Admin Asker dedi ki:

     Merhaba Kaan, Vücut hareket ve vazifelerini ileri derecede bozan veya görünüşü bozacak derecede şekil bozukluğu yapan eğrilik veya şekil bozuklukları yoksa sorun oluşturmaz.

    2. efe dedi ki:

     ön çapraz bağ ameliyatı oldum bu engel midir

   2. efe dedi ki:

    ön çapraz bağ ameliyatı oldum astsubaylık veya uzman çavuşluk için engel midir