Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

AK-47 Kalaşnikof (Keleş) Silahı Özellikleri, Çeşitleri, Mermisi, Tanımı

AK-47 Kalaşnikof (Keleş) Silahı Özellikleri, Çeşitleri, Mermisi, Tanımı

AK-47 Özellikleri, AK-47 çeşitleri, AK-47 mermisi, AK-47 tanımı, Kalaşnikof özellikleri, Kalaşnikof çeşitleri, Kalaşnikof mermisi, Kalaşnikof tanımı, Keleş özellikleri, Keleş silah, Kalaşnikof silahının adı nereden gelir? hakkında detaylı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Daha sonra, ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz Askeri Araç İsimleri ve Türleri Bütün Askeri Zırhlı Araçlar adresini de ziyaret edebilirsiniz.

Tarihte en fazla kullanılan tüfek olan AK-47 diğer ismiyle kalaşnikof, dayanıklı olmasının yanı sıra oldukça ucuz olması sebebiyle tercih edilmektedir. Gerçek hayatın yanı sıra birden fazla oyunda en fazla kullanılan silah olma özelliğini de taşımaktadır.

AK 47 Nedir?

AK 47 sovyet yapımı bir piyade tüfeğidir. AK 47 Mihail Kalaşnikov tarafından tasarlanmış ve üretilmeye başlanmıştır. AK 47, 1949 yılında Sovyet Silah Kuvvetlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Basit bir yapıya sahip olması, oldukça kolay yapılan bakımı ve düşük ücreti nedeniyle en fazla üretilen ve en fazla kullanılan piyade tüfeği özelliğini taşımaktadır. Yaklaşık olarak şimdiye kadar 100 milyon üretilen AK 47 dünyanın hemen hemen her bölgesinde ve üretim tarihinden günümüze kadar her savaşta kullanılmıştır.

AK 47 Üretim Tarihi

AK 47 tasarım çalışmaları ilk olarak 1945 yılında başladı. Kızıl ordunun kullandığı Mosin-Nagant, SKS, AVS-36 silahlarının sürekli tutukluk yapması ve savaş esnasında ateş almaması sebebiyle ordu mühendisi Mihail Kalaşnikov tarafından Alman StG 44 tüfeği esinlenerek tasarlandı. Sovyetler birliğinin ordusunun özel birliklerinde aktif olarak kullanılmıştır. Resmi olarak 1949 yılında Sovyet Silahlı Kuvvetlerinin ve daha sonra Varşova Paktı ülkelerinin ana piyade tüfekleri olarak kullanılmaya başlandı

AK 47 Özellikleri

AK 47, soğuk savaş dönemlerinde farklı çatışmalarda kullanılarak komünist blok için bir sembol haline dönüştü. Çok hızlı üretilmesi, bakımının kolay olması ve kullanım kolaylığı sayesinde AK 47, 1947 yılında üretilmesine rağmen günümüzde farklı ülkelerde, terör örgütlerinde aktif olarak kullanılmaya devam edilmektedir. Örnek vermek gerekirse Vietnam Savaşı sırasında Amerikan askerleri, ellerinde bulunan AR-15 ve M16 piyade tüfeklerini bırakarak gerillalardan elde ettikleri AK 47 tüfekleriyle savaşa devam etmişlerdir.

AK 47, barut gazının geri tepmesi sonucunda kendiliğinden ateşe hazır gelen, yarı ve tam otomatik olarak çalışabilen bir tüfektir. Soğuk savaş dönemlerinden günümüze kadar Çin ve Varşova Paktı’na bağlı olan ülkeler de lisans altında üretilen AK 47 tüfeğinin modifiye edilen birden fazla modeli bulunmaktadır. AK 47 özellikleri şunlardır;

 • 7,62 çapındadır
 • 88cm uzunluğundadır
 • 3,47 ağırlığındadır (Şarjörsüz)
 • Şarjörle beslenir
 • Havayla soğur
 • 350 metreye kadar etkili menzile sahiptir
 • 1944 yılında Mihail Kalaşnikov tarafından tasarlanmıştır.

Su, çamur ve kum gibi etkenlerden etkilenmemesi sebebi ve oldukça ucuz olması sebebiyle kolay bir şekilde temin edilmektedir. Her türlü savaş koşullarında tercih edilmesinden dolayı birden fazla ülkede kullanılmaktadır. Ayrıca teröristler AK 47 tüfeğini aktif olarak kullanmaktadır. Kolay sökülüp takılması ve çalışma mekanizmasının oldukça basit olmasından dolayı en basit ve en iyi piyade tüfeği olarak bilinmektedir.

AK 47 Çeşitleri

AK 47 Kalaşnikof Piyade Tüfeği zamanla geliştirilerek ilk haline göre birçok özellikle donatılmıştır. Zamanla değişerek çeşitlenmiş olan AK 47 çeşitleri şunlardır;

 • AK 47 Type 1A/B: AK-47’nin ilk modelidir. 1B, seyyar dipçik ile desteklenebilmektedir.
 • AK 47 Type 2A/B: Bu modelde silah parçaları dövülmüş çelikten üretilmiştir.
 • AK 47 Type 3A/B: CNC Bu model tezgâhta kesilmiş gövde ve çelik dipçiğe sahip olan son modeldir.
 • AK 47 Type 4A/B: Dünya üzerinde en fazla kullanılan modeldir. AKM tipi dipçiğe sahiptir.
 • AKS-47: Bu modelde katlanabilir seyyar dipçik bulunmaktadır.
 • AKS (AKSN): Bu modelin gövde üst bölümünde Gece görüş dürbünü takılabilen raylı mekanizma mevcuttur.

AK 47 Mermisi

AK 47 Kalaşnikof silahı olan bilinen ismiyle keleş silahının tüm modellerinde “7,62x39mm” mühimmat kullanılmaktadır.

AK 47 Tanımı

Özellikle askeriyede silah tanımlarının tam ezberlenmesi istenmektedir. Bu tanımlar silahların özelliklerinin bir araya gelmesi ile ortaya çıkar. Bu anlamda AK 47 tanımı ile ilgili şunları söyleyebiliriz;

“7,62mm çapında, 88 cm uzunluğunda, 3,47 kg ağırlığında şarjörle beslenen, hava ile soğuyan, barut gazının geri tepmesi ve icra yayının ileri itmesi ile yarı otomatik ya da tam otomatik olarak atış yapabilen bir yakın muharebe silahıdır.”

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.