Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Aday Öğretmen Olarak Askerlik

Aday Öğretmen Olarak Askerlik

Atanamayan öğretmenlerin en büyük sorunu olan atandıktan sonraki askerlik durumudur. Aday öğretmenken, yani sözleşmeliyken geçiş tamamlanmamışken askerliği gelen öğretmen adayları, aday öğretmen olarak askerlik erteleme yapabilmektedir.

Ancak bunun yerine sözleşmeleri askerlik nedeniyle feshedilerek askerlik görevi bittikten sonra yeniden göreve dönmeleri sağlanabilir. Kadrolu memur olanlar, zaten doğum izni gibi askerlik görevi sonrasında görevlerine dönebiliyorlardı.

2015 yılında çıkan yasa ile sözleşmeli öğretmenlere de bu hak tanındı ve askerlik sonrası en az 30 gün içinde sözleşmelerini devam ettirmeleri sağlandı.

Aday Öğretmenken Askerliğin Ertelenmesi

Sözleşmeli öğretmenler diledikleri takdirde askerliklerini sözleşme bitimine kadar erteleyebilirler. Bunun için gerekli olan dilekçe yazılarak ilgili askerlik şubesine teslim edilebilir.

Ancak genelde askere gidip döndükten sonra sözleşmeye devam edilerek görevin başına dönüşmesi tercih edilebilmektedir.

Askerlik Erteleme Süresi

En fazla 1 yıl ertelenebilen askerlik aday öğretmen için daha uzun süre ertelenmemektedir. Aday öğretmenlerin askerlik erteleme talebi için bağlı bulundukları il ya da ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine başvuru yapmaları ve yazılı olarak taleplerini iletmeleri gerekmektedir.

Ne Kadar Sürede Dilekçe Verilir?

Askerlik celbi geldiği zaman hemen bağlı bulunulan Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe yazmaları, dilekçe sonucundaki belgelerle birlikte bağlı bulundukları askerlik şubelerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Başvuru yapmayan adaylar asker  kaçağı sayılır ve zorla götürülerek askere alınırlar. Bu yüzden yasal takip gerekmektedir.

Askerliği Erteleme Süreci Ne Kadardır?

Aday öğretmenlerin askerliği erteleme süresi sözleşme süresi kadardır. Yani daha uzun süre erteleme yapılması söz konusu değildir.

Bu yüzden sözleşme süresinin dikkate alınacağı ve mutlaka yazılı olarak dilekçe verilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Kadrolu Öğretmenler ve Askerlik

Kadrolu öğretmenler için durum daha kolaydır. Çünkü askerlik nedeniyle ara verdikleri işlerine askerden döndüklerinde geri dönebilirler.

Kolay bir süreç olan işlemler, kamu kurumu olan Milli Eğitim Bakanlığına dilekçe yazılarak işler. Öğretmen askerlik görevi nedeniyle mesleğine ara vereceğini söyleyerek, gerekli süre sonrası işine geri döneceğini yazar.

Askerlik bittikten sonra göreve dönüş sağlanır. Sözleşmeli ve kadrolu öğretmenlerde askerlik süreci bu şekilde işlemektedir.

Bir önceki yazımız olan 98 Doğumluların Askerlik İşlemleri Ne Zaman Başlıyor ? başlıklı makalemizde 1998 Askelik Kağıdı Ne Zaman Gelir, 1998 Celp Dönemleri ve 1998 Doğumlular ne Zamn Muayene Olacak hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.