Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Açık Öğretim Lisesinde Okuyanlar MSÜ Sınavlarına Girebilir Mi?

Açık Öğretim Lisesinde Okuyanlar MSÜ Sınavlarına Girebilir Mi?

Milli Savunma Üniversitesi her yıl askeri öğrenci alımı yapmaktadır. Askeri öğrenci alımları için belirli şartların yerine getirilmesi ve lise mezuniyetinin olması gerekir. Açık öğretim lisesinde okuyanlar MSÜ sınavlarına girme konusunda tereddüt yaşayabilir. Ancak bu konuda yönetmelik oldukça net ve kesin ifadeler içermektedir.

Açık Öğretim Lisesinde Okuyanlar Subay / Astsubay Olabilir Mi?

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) yılın belirli dönemlerinde sınav açar ve sınavda başarılı olan adaylar ikinci seçim aşamalarına davet edilir. Ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik testi ve sözlü mülakatı geçen adaylar genel sağlık muayenesi için hastanelere sevk edilir. Tüm aşamaları başarıyla geçen adaylar tercihleri ve puanlarına göre Harp Okulları ya da Astsubay Meslek Yüksekokullarına girebilir.

Harp Okullarından mezun olan adaylar subay olarak mezun olurken Astsubay Meslek Yüksekokulları’ndan mezun olanlar astsubay olarak atanır. Adayların sınava girmesi ve okula kabul edilmesi için askeri öğrenci alım şartlarını taşıması gerekmektedir.

Açık öğretim lisesinde okuyan adaylar da MSÜ sınavlarına girerek subay veya astsubay olma hakkını elde edebilir. Ancak adayların yaş kriterini de taşıması gerekmektedir 20 yaşından büyük olan adaylar sınava çağırılmaz.

Açık öğretim lisesinde okuyanlar MSÜ sınavına girebilir mi?

MSÜ Başvuru Şartları Nelerdir?

MSÜ sınavı başvuru şartları şunlardır:

  • T.C. vatandaşı olmak (Çifte vatandaş olanlar başvuruda bulunabilir ancak mezuniyet tarihine kadar diğer ülke vatandaşlığından çıkması gerekir),
  • Harp Okullarına kadın ve erkekler Astsubay Meslek Yüksekokulları’na sadece erkekler başvurabilir,
  • Harp Okulları için en fazla 20 yaşında; astsubay meslek yüksekokulları için en fazla 21 yaşında olmak (yaş hesaplamaları gün ve aya bakılmaksızın içinde bulunulan yıl ve doğum yılına göre hesaplanır),
  • Lise ve dengi okullarda eğitimine devam eden öğrencilerin kesin kayıt işlemleri tarihine kadar mezun olması gerekmektedir,
  • MSÜ tarafından belirlenen çağrı baraj puanını almış olmak ve TYT sınavına girmek,
  • Devlete karşı suç işlememiş olmak, yüz kızartıcı suç işlememiş olmak, ağır hapis cezasının bulunmaması,
  • Kadınların en az 1.60, erkeklerin ise en az 1.65 boyunda olması.

MSÜ sınav tarihleri her yıl ÖSYM tarafından belirlenmektedir, sınav takvimi ÖSYM tarafından duyurulur. Adayların mutlaka MSÜ sınavına ve TYT sınavlarına girmesi gerekir aksi takdirde puanlama yapılamaz.

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Cemil dedi ki:

    Ben açık öğretim.ogrecisim atsupay olabilrim ve olabilirsemde tyt girdiğim zam sözlü mülakata gidiyormuyuz