Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri 2021

Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri 2021

Açık Lise Askerlik Tecil Şartları 2021 Açık Lise Askerlik Tecil Yaşı Kaçtır? Lise Mezun Tecil İşlemleri Nasıl Yapılır? İkinci Üniversite Okuyanlar İçin Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri Askerlik Tecil İşlemleri Çift Anadal Programına Kayıtlı Yükümlülerin Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri Tüm bu bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

7179 sayılı Askerlik Kanunda yeni tip askerlik hakkında detaylı tüm bilgiler yer alıyor. Yeni tip askerlik kanununa göre tecil ettirme işlemleri için başvuru yapmanız yeterli oluyor. Türkiye’de 21 yaşına gelen her Türk genci zorunlu askerlik görevini yerine getirmek zorundadır. Ancak askerlik hizmetini tecil ettirmek için öğrenim durumunuza göre farklı belgeler hazırlamanız gerekiyor. Bunun yanı sıra öğrenim durumunuza göre tecil işlemlerinin süresi de değişmektedir. Ayrıntılı bilgiler için Tüm Eğitim Düzeyleri Tecil ve Erteleme Bilgileri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Lise Mezun Tecil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Lisede eğitim gören ya da liseyi bitirenler için yeni askerlik kanununda gerekli bilgiler yer almaktadır. Lise ya da dengi okullarda eğitim görenler 22 yaşını tamamladıkları yıla kadar askerliklerini tecil ettirme hakları bulunmaktadır. Ancak askere gitmeleri için gerekli olan şeyler ise mezun olmaları ya da okulla ilişkilerini kesmeleri gerekmektedir. Lise ya da dengi okullardan mezun olanlar ise bunu resmi belgeler ile askerlik şubelerine giderek mezun oldukları tarihten itibaren 3 yıl askerlik hizmetini erteleyebilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise lise eğitimi görenler için yaşlarının maksimum 22 olması gerekmektedir. Bu nedenle yaşı 22 olanlar için tecil işlemleri yapılmamaktadır.

Ön Lisans ve Lisans Eğitimi Görenlerin Tecil İşlemleri

Ön lisans ve Lisans eğitimi gören ya da mezun olan adayların Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisine giren adayların askerlik işlemleri otomatik olarak ertelenmektedir. Ön lisans ve lisans eğitimi gören öğrencilerin en fazla 28 yaşına kadar askerlik hizmetlerini tecil ettirme şansları bulunmaktadır. Elbette bunun için eğitimlerini tamamlamaları ve okullarla hiçbir şekilde ilişkilerini kesmemeleri gerekmektedir.

4 yıllık fakülte ya da 2 yıllık ön lisans eğitimini tamamlayan kişiler de askerlik hizmetlerini 2 yıla kadar tecil ettirme şansları bulunmaktadır. Bunun için mezun olduğu tarihten itibaren 2 yıl erteleme şansları bulunur. Ancak en önemli nokta ise 2 yıllık eğitim görenler için en fazla 25 yaşına kadar erteleme işlemlerini yapabilirken, ön lisans adayları ise en fazla 28 yaşına kadar erteleme işlemlerini yapabilirler.

Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri Askerlik Tecil İşlemleri

Yüksek lisans eğitimini tamamlayan adaylar, eğitimlerini tamamladıkları tarihten itibaren 1 yıl askerlik hizmetlerini erteleyebilirler. Ayrıca yurt dışında eğitimlerini tamamlayan adaylar da denklik işlemlerini tamamlayabilmek için en fazla 1 yıl askerlik hizmetlerini erteleyebilirler. Ancak 1 yıl erteleme işlemlerinin yaş sınırı ise 32’dir.

Yüksek lisans eğitimlerini alan kişilerin, bağlı oldukları bakanlık, Cumhurbaşkanlığı ya da TBMM gibi bağlı olmayan kurum personelleri, staj ve yüksek lisans eğitimini yapanların kurum amirlerinin teklif vermesi şartıyla 32 yaşının tamamladıkları yılın sonuna kadar askerlik işlemlerini erteleyebilirler.

İkinci Üniversite Okuyanlar İçin Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri

4 yıllık bir üniversiteden mezun olanlar için tekrar 4 yıllık başka bir üniversiteyi kazanmış veya bu ikinci üniversitelerinde eğitim görüyor olmaları durumunda askerlik tecil ettirme şansları bulunmaz. Çünkü bitirdiği okulun dengi veya daha alt seviyedeki bir öğretim kurumuna kayıt yaptıranların askerlikleri ertelenmez. Ancak 2 yıllık eğitimi tamamlamış birinin 4 yıllık üniversiteyi kazanması durumunda askerlik hizmeti ertelenebilir. Bu durum açık öğretim için geçerli değildir.

Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri 2021

Açık öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Üniversitesi okuyanlar, örgün eğitim okuyan öğrenciler ile aynı tecil haklarına sahiptir. Bu kişiler tecil hakkı elde etmek için öncelikle ilgili kanunda belirtilen yaş şartını karşılamak durumundadırlar.

1111 Sayılı Askerlik Kanunu’nda belirtilen bazı şartları karşıladıkları taktirde Açıktan eğitimini sürdüren kişiler  askerliklerini tecil ettirebilmektedirler. Açıktan lise okuyan adaylar 22 yaşını tamamladıkları yılın sonunu geçmemek kaydıyla mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar yoklamaları yapılmadan ertelenir.

Lise eğitiminden mezun olan, ilişiği kesilen veya lise eğitimini terk eden kişiler, 22 yaşını tamamladıkları yılın sonunu geçmemek kaydıyla 3 yıl, Meslek ve teknik lise eğitiminden mezun olanlar 25 yaşını tamamladıkları yılın sonunu geçmemek kaydıyla 6 yıl tecil hakkına sahiptir.

Tecil ile ilgili detaylı askerlik yaş şartlarına Askere Kaç Yaşında Gidilir? Kaç Yaşında Askerden Muaf Olunur? adresinden ulaşabilirsiniz.

Çift Anadal Programına Kayıtlı Yükümlülerin Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri

Çift anadal programına kayıtlı yükümlülerin bir programdan mezun olmaları hâlinde askerlik erteleme işlemleri diğer anadal programındaki öğrenciliğine göre yürütülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Serkan dedi ki:

    Merhaba Subaylık ile ilgili bir sorum var çifte vatandaşlar yedek subay olabiliyor mu ve yedek subaylar eğer görev süreleri dolduğunda hizmete devam etmek isterlerse sözleşme mi imzalıyorlar mesela 7 yıllık sözleşme vs gibi yoksa en az 15 yıl hizmet etmek zorundalar mı ?