Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Acemi Birliğinden Sonra Askerlik Tecil Ettirilir mi?

Acemi Birliğinden Sonra Askerlik Tecil Ettirilir mi?

Askerlikte tecil işlemleri yönetmelik kısımda bahsedilen bir detaydır.  Bahsi geçen her tecil ise olumlu bir sonuç vermeyebilir. Askere gidecek olan bireyler yönetmeliği düzgün bir şekilde okumalı ve gereği bilinçli bir şekilde yapmalıdır. Aksi halde aldatıcı raporlar be beyanlar geçerli sayılmayıp ilerisi için olumsuz gelişmelere yaratabilmektedir. Hele ki acemi birliğiniz belli olduktan sonra bu işlemler ortaya çıkarsa sıkıntılı durumlarla karşılaşmanız çok olasıdır. Şimdi gelin acemi birliğiniz belli olduktan sonra tecil mümkün mü bakalım.

ASKERDE TECİL NEDİR?

Asker olmak isteyen ya da başvuran her adayın gerekli yasal haklarından kaynaklı olarak askerliğini belli bir tarihe erteleme işlemine tecil adı verilir. Bu işlem genel olarak eğitim ve sağlık durumlarında kullanılır. Eğer bir sağlık sorununuz baş gösterdiyse bu durumu tam teşekküllü bir hastaneden alacağınız sağlık raporu ile şubeye bildirebilirsiniz. Ama diğer yönden eğitim ile tecil işlemi yaptırmak istiyorsanız gerekli belgeleri kurumunuzdan tahsis ettirebilirsiniz.

ACEMİ BİRLİĞİNE GİTTİM TECİL ETTİRME SEÇENEĞİM VAR MI?

Şayet geçerli bir sebebiniz mevcut ise ve acemi birliğinde askerliğinizi sürdürüyor iseniz, usta birliğinize gönderilmeden hemen öncesinde tecil işlemi yaptırıp bunu ertelemeniz mümkün. Tabi ki geçerli ve kanıtlanabilir bir sebebiniz olmalıdır.

TECİL ETTİRMEK İÇİN SEBEPLER NELERDİR?

Sorun teşkil edecek askerlik yapmanıza engel olacak bir sağlık probleminiz nüksettiyse, yakın bir tarihte akrabalarınızdan biri şehit olmuşsa, eğitim durumunuzu tetikleyen bir şey olmuşsa gibi durumlarda en yakın zamanda tecil ettirebilirsiniz. Çünkü bu sizin yasal bir hakkınızdır.

TECİL İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Yukarıda saydığımız maddeleri sağlıyor ve askerliğinizi tecil ettirmek istiyorsanız, gerekli evraklar ile en yakın askerlik şubenize gidip başvurunuzu yapabilirsiniz. Oradakiler sizden zaten dilekçe doldurmanızı da ister. Eğer tecil etme hakkına sahip olmanız durumunda, sizden istenilen evraklar ile en yakındaki askerlik şubesine gidip başvuru yapmanız beklenir. 

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.