Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Acemi Birliği Mi Daha Zor Usta Birliği Mi? Bilinmesi Gerekenler

Acemi Birliği Mi Daha Zor Usta Birliği Mi? Bilinmesi Gerekenler

Bir erkeğin hayatında yaşayabileceği en güzel ve en zor anlardan bazıları askerlik döneminde geçer. Pek çok insan tanımadığı kişilerle aynı koğuşta kalmak ve emirlere uyma konusunda zorluk çekse de milyonlarca mehmetçik güzel anılarla terhis olur. Askere gidecek olan kişiler birçok tereddüt yaşayabilir bunlardan biri acemi birliği mi daha zor usta birliği mi sorusudur.

Acemi Birliği Mi Daha Zor Usta Birliği Mi?

Geçmiş yıllarda askerlik oldukça uzun senelerde yapılmaktaydı ancak günümüzde askerlik süresi altı aya kadar inmiştir. Üstelik bedelli askerlik yapan kişiler sadece bir aylık temel askeri eğitim almaktadır. Uzun dönem askerlik yapanlar ise bir aylık acemi birliği eğitiminden sonra esas görev yeri olan usta birliğine geçer.

Acemi birliği ve usta birliği arasında çok fazla fark olmamakla birlikte asıl önemli konu insani duygulardır. Birçok kişi askerlikle ilgili iyi ve kötü onlarca anı dinleyerek birliğine teslim olur. Kötü anılar, tedirginlik yaratır ve insanlarda fazlasıyla duygu değişimine sebep olabilir. Acemi birliğine gidenler askerlik konusunda oldukça tecrübesizdir dolayısıyla askerliğin ilk günleri zor geçebilir. Ancak bu süreçte komutanlar, çok fazla yüklenmez ve anlayışlı davranır.

Acemi Birliği Mi Daha Zor Usta Birliği Mi?

Alışık olunan sivil hayat, ev ve arkadaş ortamından uzaklaşmak ve sadece yabancıların bulunduğu bir alanda bulunmak tedirginlik yaratabilir. Ancak askeriyede gün oldukça planlı ve yoğun geçer dolayısıyla insanlarla kaynaşmak da kısa sürer. Birçok kişi kısa sürede arkadaş edinir ve tedirginliği üstünden atar.

Usta Birliği Nasıldır?

Bir aylık eğitimin ardından askerler yemin eder ve usta birliklerine sevki gerçekleşir. Acemi birliğinden usta birliğine geçerken yedi günlük dağıtım izni verilir. Bu izin askerliğe alışamayan kişilerin dışarıda motive olmasına yardımcı olabilir ancak izin kullanmak zorunlu değildir.

Usta birliği birçok askerin görüşüne göre daha rahat ve kolay geçer. Artık komutanlar, rütbeler, yapılması gereken işler gibi pek çok konu öğrenilmiştir. Tecrübe kazanan askerler artık daha rahattır ancak nöbet ve eğitimler zorlayıcı olabilir.

Askerlik dönemi bittiğinde ise artık birçok tecrübe kazanılır, iyi ve güzel anılar biriktirilir. Askere giden kişiler olumlu yönde değişir ve bambaşka biri olarak sivil hayatına dönebilir.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.