Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Acemi Birliği Hakkında Bilinmesi Gereken Tüm Detaylar: İlk Gün Nasıl Geçer?

Acemi Birliği Hakkında Bilinmesi Gereken Tüm Detaylar: İlk Gün Nasıl Geçer?

Askerlik yükümlüsü gençlerin, askerlik sürecine uyum sağlamaları açısından bir ön eğitim süreci olarak değerlendirilmesi mümkün olan acemi birliğinin ilk gününden son gününe kadar günlerin nasıl geçtiğini adım adım anlatıp, dikkat etmeniz gereken noktalara değindik.

 Sivil hayatı bir süreliğine aklınızdan çıkartın. 

İlk olarak askerlik sürecinin sivil hayata bir süreliğine ara vermek anlamına geldiğini fark etmeniz ve birliğinize buna göre teslim olmanızda fayda var.

Tarihi lan ve şeref dolu Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir ferdi olduğunuzu kendinize aşılayın.

Sizi nizamiye girişinde kasvetli bir ortam karşılayacak. Ancak hemen üzüntüye kapılmayın. Nizamiyeyi, kısa bir süre sonra kendinizle gurur duymanıza sebep olacak bir yerin giriş kapısı olarak değerlendirin. Genel tavsiye, ailenizi nizamiye kapısına kadar yormamanız yönünde. Nizamiyeden içeriye girdikten sonra uzunca bir süre ailenizden ayrı kalacaksınız. Fakat sabretmeyi bilin. 1 ay içinde yapılacak yemin töreninizde bol bol hasret giderebilirsiniz.

Kayıt işlemlerinde dikkatli davranın. 

Bir sonraki aşama ise kayıt işlemleri. Bu işlemler sırasında hayat boyu sorumlu olacak bazı evraklar size tebliğ edilecek. Tarafınıza verilen hiçbir evrakı kaybetmemeye çalışın. İlk gün heyecanı ve gerginliğiyle sağa sola koştururken evraklarınızı bir yerlerde unutmanız muhtemel, bu sebepten ötürü dikkatli olmanızda fayda var. Aksi halde başınız fena ağrıyabilir. Evraklarda yazan bazı olayların saçma olduğunu düşünseniz de bu olayların daha önce yaşanmış tecrübeler dolayısıyla o evraklara işlendiğinin bilincinde olun.

Sağlık muayenesinde bir hastalığınız varsa belirtin. 

Sonraki aşamada ise sağlık muayenesi kapsamında genel bir sağlık taramasından geçirileceksiniz. Muayene sırasında size sorulan soruları doğru bir şekilde yanıtlayın. Genel bir sağlık probleminiz varsa belirtin.

Saç tıraşını dışarıda olmanızda fayda var. 

Sıra geldi saç tıraşına. Askerlik görevini daha önceden tecrübe etmiş yükümlülerden edinilen bilgilere göre saç tıraşını önceden dışarıda olmanız tavsiye edilir. İlle de ben askeriyede tıraş olacağım diyorsanız mutlaka yanınızda şampuan ve havlu bulundurun.

Asker üniformasının gururunu yaşamaya bakın. 

Saç tıraşının ardından fotoğraf geçimine geçilecek. Fotoğrafınızı ilk gördüğünüzde şaşırabilir, bu ben miyim diyebilirsiniz. Ancak asker üniformasını üstünüze geçirmiş olmanın haklı gururunu iliklerinize kadar yaşayacaksınız.

Pantolon, kamuflaj gibi malzemeler üstünüze olmadı diye üzülmedin. Zamanla oturacak. 

Askerliğin ilk gününde askerlik süreci boyunca ihtiyaç duyacağınız malzemelerin tamamı tarafınıza teslim edilecek. Hijyen açısından çorap ve t-shirt gibi malzemeleri yanınızda götürmenizde fayda var.

Yanınızda kamerasız telefon götürün. 

Askerlik yaşantınız süresince aileniz ve sevdikleriniz ile iki farklı yöntemle iletişim kurmanız mümkün. Bu yöntemlerden ilki birliğinizden temin etmeniz mümkün olan Askercell, diğeri ise her askeri birlikte yeterli sayıda bulunan ankesörlü telefonlar. Askercell hattını kullanabilmeniz için yanınızda kamerası bulunmayan bir telefon bulundurmanız gerekiyor. Bu telefonu önceden temin etmenizde fayda var. Zira normal şartlarda askeriyeye akıllı telefon sokmak mümkün değil.

Temel askeri eğitim süreci hakkında önceden araştırma yapmanızda fayda var. 

Katılış işlemlerinin sona ermesinin ardından asker adayı statüsünde temel askeri eğitime tabi olacaksınız.

Yemin töreni için bol bol yürüyüş yapmak zorunda kalacaksınız. 

Yemin törenine hazırlık kapsamında sıklıkla yürüyüş hazırlığı yapacaksınız. Herkesin üstüne düşen görevi yerine getirmesi halinde diğer arkadaşlarınız yürürken dinleme fırsatı bulabilirsiniz. Fakat ilk uyum aşamasında çok fazla yürüyüş yapmaya hazırlıklı olun.

Yemin töreninin ardından usta birliğine gidene kadar ailenizle hasret giderebilirsiniz. 

Sıra geldi o gurur dolu güne. Temel askeri eğitim sürecini başarıyla tamamlamanızın ardından asker olmaya hak kazanacak ve kutsal askerlik yemini edeceğiniz yemin törenine çıkacaksanız. Yemin töreni sizin için ailenizle hasret gidebileceğiniz bir gün anlamı da taşıyacak. Bugünü doyasıya yaşayın.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.