Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

A Grubu Sağlık Kodu Nedir? A Grubu Sağlık Kodu Mevcuttur Ne Demek?

A Grubu Sağlık Kodu Nedir? A Grubu Sağlık Kodu Mevcuttur Ne Demek?

A Grubu Sağlık Kodu Nedir? A Grubu Sağlık Kodu Mevcuttur, A Grubu Sağlık Kodu Mevcuttur ne demek? Askerlik A Grubu Sağlık Kodu, A grubu arızalı ne demek? A Grubu Sağlık Kodu Mevcuttur Nedir? Konuları hakkında detaylı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Askerlik A Grubu Sağlık Kodu Nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı Ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde sayfa 6649’dan başlayarak bütün hastalıklar sayılmıştır. Bu sayılan hastalıkların hepsi gruplara ayrılmıştır. Ayrılan A, B, C ve D grupları bu hastalıkların büyüklük ve önemlilik derecesini göstermektedir.

Yani örneğin göz hastalıkları bölümünde bulunan A grubu hastalıkları daha önemsiz bir göz hastalığıyken, D grubu hastalıkları çok önemli ve ilerlemiş göz hastalıklarını ifade eder.

Sağlık Muayenesi Sonucu Hastalık Grup Kodu Verilir!

Askeralma Kanunu gereğince yükümlülerin sağlık muayeneleri, askerlik şubelerinin bulunduğu yerlerde, öncelikle varsa kayıtlı olduğu aile hekimi tarafından, yoksa en yakın resmi sağlık kuruluşunda tek tabip tarafından yapılır. Yükümlülerin tam bir fizik muayeneleri yapılarak, Askerlik Yoklama Belgesinin ilgili bölümleri muayeneyi yapan tabip tarafından doldurulur.

Doktor der ki bu kişi hastalıklar listesindeki şu hastalığın B diliminde yer alan bir hastalığa sahip. Veya örneğin bu kişi sayılan göz hastalıkları listesinin A grubunda yer alıyor yani bu kişinin A grubu sağlık kodu mevcuttur diye karar veriyor doktor. Sülüs kağıdında bulunan sağlık durumu ibaresine de bu karar yazılıyor.

Doktor gerek görürse daha ayrıntılı teşhis için başka bölümlerden muayene isteyebilir.

A Grubu Sağlık Kodu Mevcuttur Ne Demek?

Askere gitmeden önce yapılan muayene sonucunda hastalıklar listesinde hiçbir hastalığı olmayanlar ve tespit edilen hastalıkları nedeniyle Hastalıklar Listesinin A diliminden kod verilenler hakkında “Askerliğe Elverişlidir” kararı verilen kişilerin sülüs kağıdındaki sağlık durumu kısmında yazan yazıdır.

Eğer sülüs kağıdınızın sağlık durumu kısmında A grubu sağlık kodu mevcuttur veya A grubu arızalı ibaresi yer alıyorsa hakkınızda askerliğe elverişlidir kararı verilmiş demektir.

Ayrıca bkz. A Grubu Arızalı Ne Demek?

A Grubu Sağlık Kodu Mevcuttur Askerliğe Engel mi?

Askerlik çağına giren yükümlüler, yoklamaları sonucunda; askerliğe elverişli olanlar ve askerliğe elverişli olmayanlar olmak üzere iki gruba ayrılır.

  • Askerliğe elverişli olanlar: Sağlık yetenekleri bakımından hiçbir hastalığı bulunmayanlar ile hastalıkları, Hastalıklar Listesinin (A) dilimlerine girenlerdir. Bu kişilerin sülüs belgesinde A grubu sağlık kodu mevcuttur veya A grubu arızalı yazar.
  • Askerliğe elverişli olmayanlar: Hastalıkları, Hastalıklar Listesinin (B) ve (D) dilimlerine girenlerdir.

Yani sülüs kağıdınızda A grubu sağlık kodu mevcuttur veya A grubu arızalı yazıyorsa askerlik yapabilirsiniz. Bu durumda hakkınızda askerliğe elverişlidir kararı verilmiş demektir.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Şafak dedi ki:

    Yedek subaylıkta sorun olur mu ,bi engel teşkil eder mi a grubu arızadaki gibi ,sıhhiye Yedek subaylık çıktı da bana ?