Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

A Grubu Arızalı Ne Demek? A Grubu Arızalı Yedek Subay Olur Mu?

A Grubu Arızalı Ne Demek? A Grubu Arızalı Yedek Subay Olur Mu?

A Grubu Arızalı Ne Demek? A Grubu Arızalı Yedek Subay Olur Mu?

Askere gidecek olan adayların E-devlet üzerinden ya da askerlik şubelerinden aldığı sevk belgesi (sülüs kâğıdı) üzerinde yazılı olan sağlık durumu: A grubu arızalı ibaresinin anlamı nedir? Askere gidecek olan adayların sevk kâğıdı üzerinde yazılan bu ibarenin ne anlama geldiğini oldukça merak ediyor. Bu ibarenin herhangi bir problem oluşturmadığı gibi askere gitmek için herhangi bir sorun da teşkil etmemektedir.

A grubu Arızalı Ne Demek?

Askerlik sevk belgesinde sağlık durumu yazan alanın karşısında yazan A Grubu Arızalı ibaresi adaylar ve adayların çevresinde oldukça büyük bir problem olarak yorumlanmaktadır. Ancak bu durumun endişe gerektirecek kadar sorun olmadığının altını çizmekte fayda var. Yani askere gitmeniz için A grubu arızalı engel değildir. Bu ibarenin açıklaması ise boy ve kilo endeksinizin istenilen seviyede olmadığını ifade etmektedir. Bu nedenle boy ve kilo endeksi istenilen düzeyde olmayan adayların tamamında bu ibare yazmaktadır.

A Grubu Arızalı yazan aday sadece komando vb. özel alanlarda askerlik görevini yapamaz. Örnek vermek gerekirse; A grubu arızalı bir askere gidecek bireyin komando olamasa da askerlik hizmetini yerine getirmek için hiçbir engeli bulunmamaktadır. Bu nedenle eğer bu ibare sizin sevk kâğıdınızda mevcut ise komando olamasanız bile kesinlikle askerlik yapabileceksiniz.

A Grubu Arızalı Askerde Sorun Teşkil Eder Mi?

A Grubu Arızalı ibaresinin askerlikte hiçbir sorun teşkil etmeyeceği garantidir. BU nedenle bu ibarenin yazması sizin için sorun oluşturmadan her birey gibi rahat bir şekilde askerlik hizmetinizi yerine getirebilirsiniz. Bu ibare kilo ve boy oranının birbiriyle orantılı olamadığı için yazılmaktadır. Askerlik muayenesi için gittiğiniz sağlık kuruluşunda gittiğinizde herhangi bir sağlık probleminizin olması durumunda başka bir sağlık kuruluşuna sevk eder. Bu nedenle “Askerliğe Elverişlidir” ibaresini aldıysanız askerlik hizmetini yapabilirsiniz.

A Grubu Arızalı Yedek Subay Olur Mu?

A Grubu Arızalı ibaresinin yazılı olan bir birey, tıpkı komando gibi sağlık açısından herhangi bir problem taşımaması gerekmektedir.  Çok önemli bir sağlık sorunu olmamasına rağmen komando gibi yedek subaylıkta da sağlık açısından en ufak bir sorunun olmaması gerekmelidir. Bu nedenle A Grubu Arızalı yazan adaylar yedek subay olamaz.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.