Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

99/3 Tertip Askerlik Yerleri Açıklandı! Sorgulama Nasıl Yapılır?

99/3 Tertip Askerlik Yerleri Açıklandı! Sorgulama Nasıl Yapılır?

Askerliğini nerede yapacağını öğrenmek isteyenlerin “askerlik yeri sorgulama” işlemleri için araştırmaları sıklaştırdığı sırada beklenen açıklama Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından geldi. Yeni askerlik sistemine geçilmesiyle beraber 130 bin askerin tezkere işlemlerinin yanında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde bedelli askerlik için alımlar hız kazandı. 30 gün temel askerlik eğitimi görecek er ve erbaşlar Milli Savunma Bakanlığının e-Devlet kapısı üzerinden yükümlüler ile paylaştığı askerlik yerleri sorgulama ekranı üzerinden nerede askerlik yapacaklarını öğrenebilirler.

Yeni askerlik sistemine göre Ağustos celbinde askere gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı erkekler, 1 ayı zorunlu olmak üzere bedelli askerlik şeklinde vatani borçlarını ödeyecekler. Ancak askerlikte yeni gelen sistem bütün celp dönemlerini azami 6 ayla sınırlandırdı. Bu durumda Ağustos ayında teslim olacaklar 6 ay temel askerlik hizmetini yerine getirmek zorundalar. 6 ayın tamamlanmasının ardından isteyen erlerin uygun şartları taşıması, komutanların onay vermesi ve TSK’da ihtiyaç olması halinde askerliklerini 12 aya uzatabilecek.

2019 Ağustos Askerlik Celp Yerleri Açıklandı

Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi sitesinde yayınlanan ilana göre, askerlik yerleri bugün (2 Temmuz Salı) asker adaylarıyla paylaşıldı. Sevke tabi yükümlüler sevk edilecekleri sınıf, bölük ve eğitim merkezlerini belirlenen tarihten sevk gününe kadar sorgulayabilecekler. Askere gidecekler için hangi grupta silah altına alınacağı ve askerlik şubelerinin de büyük önem taşıdığını vurgulan Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında sorgulama adresi olarak E-Devlet kapısı gösterildi.

Askerlik celp yeri sorgulama işlemi için TIKLAYINIZ!

E-Devlet Üzerinden Askerlik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Silah altına alınacak er ve erbaşlar Milli Savunma Bakanlığına bağlı “Er Sınıflandırma Sonucu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu” sayfası üzerinden sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilecek. E-Devlet üzerinden yapılan işlemde adayların sorgulamasını tamamlamak için belirlenen güvenlik adımlarını eksiksiz ve doğru bir şekilde geçmeleri gerekir.

Ağustos 2019 Er Celbinde Silah Altına Alınacak Yükümlülere Ait Duyuru

Ağustos 2019 er celp döneminde silah altına alınacak er statüsündeki yükümlülerin, celp ve sevk işlemlerine ilişkin hususlar müteakip maddelerde açıklanmıştır.

Ağustos 2019 er celp döneminde;

  • 1999 doğumlu ve bunlarla işleme tabi er statüsündeki yükümlülerden, kayıtlı olduğu askerlik şubesinin genel celp dönemi Ağustos 2019 olanlar,
  • Celp dönemi Ağustos 2019 olmadığı halde, Ağustos 2019 celp döneminde silah altına alınmak isteyen yükümlülerden bu talepleri uygun bulunanlar,
  • Yasal nedenlerle askerlikleri ertelenenler ile sevkleri tehir edilenlerden, erteleme ve sevk tehir şartlarını kaybettiklerinden Ağustos 2019 er celp döneminde sevke tabi olanların sevkleri yapılacaktır.

Sevke tabi yükümlüler, sevk edilecekleri sınıf ve eğitim merkezleri ile hangi grupta silah altına alınacaklarını, askerlik şubeleri ile e-devlet üzerinden 02 Temmuz 2019 tarihinden itibaren öğrenebilecekler, nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle askerlik şubelerinden veya e-devlet üzerinden sevk evrakını alabileceklerdir.

Ağustos 2019 er celbinde sevke tabi yükümlülerden:

Birinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

  • Askerlik şubelerinden 02 – 19 Temmuz 2019,
  • E-devlet üzerinden 02 – 18 Temmuz 2019 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

İkinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

  • Askerlik şubelerinden 20 Ağustos – 05 Eylül 2019,
  • E-devlet üzerinden 20 Ağustos – 04 Eylül 2019 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

Sevk evrakını alan yükümlüler yol ve iaşe bedellerini nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle PTT iş yerlerinden veya PTT kart ile PTT’matiklerden alabileceklerdir.

Ağustos 2019 er celbi 1’inci grupta sevke tabi olanlardan 19 Temmuz 2019 dahil, 2’nci grupta sevke tabi olanlardan 05 eylül 2019 dahil tarihine kadar sevk işlemini yaptırmayanlar ile yoklama kaçağı olup, yoklamasını müteakip 15 gün içerisinde sevk evrakını almayanlar, sevk evrakını aldıkları halde kendilerine tanınan yasal yol süresi sonuna kadar birliklerine katılmayanlar bakaya işlemine tabi tutulacaklardır.

Bir önceki yazımız olan Adıyaman Askerlik Celp Dönemleri 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.