Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

99/2 Tertip Uzun Dönem Askerlik Bilgi Paylaşımı (Tüm Süreç)

99/2 Tertip Uzun Dönem Askerlik Bilgi Paylaşımı (Tüm Süreç)

Askerlik yerleri, sene içerisinde dört farklı celp döneminde açıklanır. Askerlik şartları ve kimlerin hangi dönemde askere gitmekle yükümlü tutulduğu 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun usul ve esasları doğrultusunda belirlenmiştir. Yılın belirli dönemlerinde gerçekleşen askere alımlar için; o yıl için yükümlü tutulan yaş grubu ve celp dönemi için 99/1, 99/2, 99/3, 99/4 (1999 doğumlular) şeklinde isimlendirme yapılır. 2019 mayıs celbi altında askere gidecek olanlar, yani 99/2 tertip uzun dönem olarak askerlik yapacakların askerlik yerlerinin açıklanmasına sayılı bir zaman kaldı. Bu dönemde askere gidecek olanlar askerlik yerlerini nasıl öğrenecekler? Öğrendikten sonra neler yapmaları gerekiyor?

99/2 Tertip Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

99/2 tertip olarak askerlik yapacak yükümlülerin askerlik yerleri, 12 Nisan 2019 tarihinde açıklanacak. Açıklamanın saat 10:30 gibi yapılması bekleniyor. Sistemden kaynaklı bir sorun olması halinde açıklama, ilerleyen saatlere de kalabilir. Bu saatten sonra ara ara sistemi kontrol ederek askerlik yerlerinin açıklanıp açıklanmadığını öğrenebilirsiniz. Her ihtimale karşı askerlik yerleri en geç gece yarısına kadar açıklanmış olur. Askere gidecek kişilerin sayısı düşünüldüğü zaman aşırı yüklenme dolayısıyla sisteme girememe durumu ile karşılaşmak mümkün. Bunun için sisteme giriş yapana kadar aralıklarla denemeye devam edin.

99/2 Tertip Askerlik Yerleri Nasıl Öğrenilir?

99/2 tertip askerlik yerleri sorgulama için iki seçenek var. Bunlardan en kolayı www.turkiye.gov.tr adresinden, e-devlet üzerinden sorgulama yapmak. E-devlet portalına giriş yaptıktan sonra askerlik yerinizi öğrenip sevk belgenizi de alabilirsiniz. İnternet yoluyla alacağınız sevk belgelerinin de askerlik birimlerinde geçerliliği vardır. Bir başka yöntem olarak da askerlik şubesinden bilgi alabilirsiniz. Şubeden askere gideceğiniz yeri öğrenebilir, bunun yanında sevk belgenizi de alabilirsiniz. Hangi yöntem sizin için kolaysa o yöntemi tercih etdebilirsiniz.

E-devlet askerlik yerleri sorgulama ekranı için TIKLAYINIZ!

E-devlet Girişi Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemine giriş yapabilmeniz için birçok seçenek mevcut. Bunlardan ilki şifre sahibi olmak. E-devlet şifresi PTT şubelerinden alınır. İnternet bankacılığı ya da mobil imza gibi yöntemlerle de sisteme giriş yapmak mümkün. Askerlik bilgileri sadece kişinin kendi T.C kimlik numarası ile yapılan girişlerde öğrenilir. Hiç kimse kendisinden başkasının bilgilerini göremez. Giriş işleminin tamamlanmasının ardından askerlik ile ilgili bütün bilgiler Milli Savunma Bakanlığı hizmet listelerinden öğrenilebilir.

99/2 Tertipler Askere Ne Zaman Gidecek?

Askerlik dönemlerinde yığılmanın önüne geçmek için her dönem iki grup halinde askere alım işlemleri tamamlanır. Her askerlik döneminde olduğu gibi 99/2 tertipler de askere iki grup halinde alınacaklar. Askere gidiş zamanları ise kişinin hangi gruba bağlı olduğuna göre değişecek. Bağlı olunun grup, askere gidiş tarihini de etkiler.

A Grubu ve B Grubu Ne Demek?

A grubu olarak askere gidecek olanlar, normal celp döneminde askere gidecek demektir. Yani bu grup mayıs ayı birlikte askerlik hizmetine başlayacak. A grubu olarak askere alınmak bu noktada biraz daha avantajlıdır. Erken askere gitmek aynı zamanda daha erken terhis olmak anlamına gelir. Bu nedenle askere gidecek birçok genç, A grubu olarak askere gitmeyi tercih ediyor. Sevk dönemi içerisinde askere gidecek olanların %90’ına yakını A grubu olarak askere alınır. 3-8 Mayıs 2019 tarihleri arasında bu grupta olanlar birliklerine teslim olacak.

B grubu olarak askere alınanlar ise diğer gruba göre yaklaşık 45 gün sonra askerlik hizmetine başlayacak. Aynı şekilde terhis olmaları sırasında da geçerli olan süre de askerlik başlangıcından itibaren sayılacağı için geç terhis olacaklar. B grubu olanların askere gidiş tarihleri ise 2019 Haziran ayının ilk haftasıdır. Askere hangi grupta gidilirse gidilsin asıl olan bütün askerlik süresinin tamamlanmasıdır.

Askerlik Yerleri Açıklandıktan Sonra Yapılması Gerekenler?

Askerlik yerlerinin açıklanmasının ardından ilk yapılması gereken sevk belgesini almaktır. Sevk belgeleri e-devlet sisteminden veya askerlik şubelerinden alınır. Sevk belgesi olmayanlar birliklerine gitseler bile kabul işlemleri yapılmaz. Belgeyi almak her durumda şarttır ve askere giden kişinin birliğine teslim olurken mutlaka bu belgeyi yanında bulundurması gerekir. Askere gidecek olan kişilerin askerlik sınıfları ve yerleri belli olduktan sonra hazırlıklarına başlamaları gerekir. Tam olarak kendilerine belirtilen tarihler arasında birimlerinde bulunmaları büyük önem taşır. Askere gitmeden önce ise yükümlüler, adlarına yatırılmış yol ve iaşe bedelini PTT şubeleri aracılığıyla çekebilirler.

Askere gidecek olanlar, eğer sigorta kapsamında bir yerde çalışıyorlar ise, iş yerleri ile askere gidecekleri bilgisini paylaştıkları takdirde kendilerine tanınan haklardan faydalanabilirler. Bu şekilde işten çıkışlarda tazminatlarını alarak işi bırakabilirler. Askere gidecek olan kişilerin tazminat hakları yasa ile kesinleştirilmiştir. İş yerlerinin bu tazminatı ödememe gibi bir tavır içerisinde olması söz konusu değildir.

Yol ve İaşe Bedeli Nedir?

Yol ve iaşe bedeli askere gidecek olan kişilerin yol masrafları ile yol sırasındaki ihtiyaçlarını karşılamaları için devlet tarafından ödenen bir bedeldir. Her askerin kendi adına yatırılır. Paralar PTT’ye yatırılır ve yine PTT şubelerinden çekilebilir. Askerlerin, adlarına yatırılan bedeli alabilmek için kimlik ibraz etmeleri gerekir. PTT hesapları bulunanların ise alacakları ödeme hesaplarına yatar. Hesaba yatan para PTT Kart ile rahatlıkla çekilebilir. Yol ve iaşe bedelinin belirlenmesinde askerin kütüğünün bağlı bulunduğu yer ve gideceği nokta arasındaki mesafe göz önünde bulundurulur. Bundan dolayı her askere ödenen miktar farklılık gösterir.

Askere Gitmeyenler İçin Nasıl İşlem Yapılır?

Askerlik dönemi gelmiş olmasına rağmen eğitim ve sağlık gibi nedenlerden dolayı askerliğini tecil ettirmiş olanlar, tecil dönemlerine kadar askere gitmekle yükümlü değildir. Bu konu ile alakalı, iki kardeşin aynı anda askerlik çağına gelmiş olması istisnai bir durumdur. Kardeşi askerde iken askere gitme zamanı gelen yükümlü dilerse askere teslim tarihini erteleyebilir. Erteleme işlemi için ailedeki erkek çocuk ve askerde olan kardeş sayısına bakılır. Bunların dışında kalan ve celp dönemi gelen herkes askere zamanında gitmelidir. Askerlik işlemlerini tamamlamış olmasına rağmen birliğine gitmeyenler için yasal işlemler yapılır.

Yoklama dönemi gelmiş olmasına rağmen yoklamasını yaptırmayanlar ve sevk işlemlerini tamamlamış olmasına rağmen askere gitmeyenler için yasa çerçevesinde belirlenen şekillerde cezai yaptırımlar uygulanır. Bunun tek istisnası ise yükümlünün; yoklamasını yaptırdığı tarih ile silah altına alınacağı tarih arasında askerlik yapmasını engelleyecek bir sağlık sorunu ile karşılaşmasıdır. Askere gidecek olan yükümlü, askerliğini engelleyecek bir sağlık problemi ile karşı karşıya kalırsa bunu askerli şubesine bildirerek erteleme isteyebilir. Yaşanan sağlık problemini doktor raporu ile belgelemek gerekir. Raporsuz başvurular kabul edilmez. Askerlik birimleri gerekli gördükleri takdirde daha ayrıntılı bir inceleme isteyebilirler.

Sonraki Dönemler Nasıl Olacak?

2019 yılında askere alınacaklar 99/2 tertip ile bitmiyor. Mayıs ve haziran aylarında 99/2’liler askere alınacak. Sıra ise diğer askerlik tertiplerine gelecek Bu sene içerisinde 99/3 ve 99/4 tertiplerin de askere alınma işlemleri gerçekleşecek. Bu dönemler ile ilgili askerlik yerleri ve sevk dönemlerinin açıklamaları ise askerlik zamanı yaklaştığında açıklanacak.

Erken Sevk İşlemi Yapmak Mümkün mü?

Yasaya göre askerlik çağına gelmiş olanlar, kendi sevk dönemlerinde askere giderler. Peki sevk dönemlerinde değişiklik yapmak mümkün mü? Bu konuda da tanınan bir şans vardır. Celp dönemi gelmeyenler askerlik şubelerine giderek erken askerlik için başvuruda bulunabilirler. Tabii başvurunun kabul edilip edilmeyeceği kesin değildir. O dönem içerisinde çok fazla başvuru varsa bazıları elenir. Başvuruların bir kısmının ise kabul edilme şansı vardır. Başvuruları kabul edilmeyenler kendi dönemleri içerisinde askere giderler.

Kısa Dönem ve Yedek Subayların Askerlik Bilgileri

Uzun dönem olarak askere alınacaklar ile kısa dönem ve yedek subay olarak askerlik yapacakların askere alınma işlemleri ile zamanları faklılık gösterir. Yukarıda yazılı olan askerlik dönemleri uzun dönem ve normal askerlik yapacak olanlar için geçerlidir. Bunlar dışında kalanların askere alınma tarihleri ile ilgili açıklamalar ayrı olarak yapılır. Askerlik dönemlerini kaçırmamak ve cezalı duruma düşmemek için yapılan duyuruları takip etmek gerekir.

Bir önceki yazımız olan Adıyaman Askerlik Celp Dönemleri 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.