Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

99/2 Tertip Askerlik Yeri Sorgulama Ekranı

99/2 Tertip Askerlik Yeri Sorgulama Ekranı

Nisan ayının ilk haftası geride kalırken 99/2 tertiplerin silah altına alınacağı tarih de giderek yaklaşıyor. 99/2’ler birkaç gün içerisinde teslim olmaları gereken birliği öğrenecek ve kendilerine verilen süre zarfında birliklerine teslim olmaları istenecek. Askerlik yeri sorgulamasıyla ilgili kafasında soru işaretleri olan yükümlüler için bir rehber hazırladık.

E-devlet Üzerinden Askerlik Yeri Sorgulama

Yükümlülerin acemi birliklerini öğrenmek ve askerlik yerleri sorgulaması yapmak için tercih edebilecekleri en kolay yöntem e-devlet sistemidir. E-devlet şifresinin nasıl alındığını daha önceki yazılarımızda anlatmıştık. Ancak artık askerlik başvurularının da büyük bölümünün e-devlet üzerinden yapılabildiği düşünüldüğünde teslim olmayı bekleyen bir yükümlü olarak e-devlet şifrenizi çoktan aldığınızı düşünüyoruz. E-devlet üzerinden askerlik yerinizi sorgulamak için;

  • www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet sistemine giriş yapın.
  • Üst kısımda yer alan arama motorundan “Milli Savunma Bakanlığı” araması gerçekleştirin.
  • Açılan Milli Savunma Bakanlığı sayfasından “Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu” ekranına gelin.
  • Buraya tıkladığınızda açılan ekrandan acemi birliğinizi ve teslim olmanız gereken tarihi öğrenebilirsiniz.

Askerlik Şubesinden Askerlik Yeri Sorgulama

Eğer e-devlet sistemi üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştiremiyorsanız veya başka bir sorunla karşılaştıysanız askerlik şubesini arayarak veya giderek de askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz. Ancak belirtmekte yarar var; askerlik şubelerinde kullanılan sistem de e-devlet sistemine benzer bir altyapıya sahip olduğu için eğer e-devlet üzerinden sorgulama işlemini yapamadıysanız askerlik şubesinde de sorun yaşamanız muhtemel.

Belirtilen Tarihte Birliğe Teslim Olmazsam Ne Olur?

12 Nisan’da birliğiniz açıklandıktan sonra size verilen süre zarfında acemi birliğine teslim olmazsanız “asker kaçağı” olarak sisteme düşersiniz. Yapılacak herhangi bir taramada yakalanmanız halinde direkt birliğinize gönderileceğiniz gibi birliğe teslim olduktan sonra disiplin cezası almanız da son derece muhtemel. Bazı birliklerde birkaç günlük gecikmelere müsamaha gösterilse de siz yine de son teslim tarihinde birliğinize giriş yapmış olun.

Askerlik Yerim Belli Olduktan Sonra Askerliğimi Tecil Ettirebilir miyim?

Türk Silahlı Kuvvetleri yaşı gelen herkesi bir anda silah altına almaz. Bu bir süreçtir ve sürecin sonunda askerlik yeriniz belli olur. Bu nedenle askerlik yeriniz ve tarihiniz belli olana kadar askerliğinizi, eğer geçerli bir sebebiniz varsa tecil ettirebilirsiniz. Ancak askerlik yeriniz belli olduktan sonra birliğinize teslim olmaktan başka yapabileceğiniz bir şey yoktur.

Burada karıştırılmaması gereken nokta, yoklama kaçağına düşmekle birliğin belli olması arasındaki farktır. Birinde yalnızca celp döneminiz gelmiştir ancak gerekli işlemleri yaptırmadığınız için sistemde yoklama kaçağı olarak görünürsünüz. Diğerinde ise askerlik başvurusu yapmış, muayene olmuş ve “asker olur” raporu almış bir yükümlü statüsünde görünürsünüz. Askerlik yeriniz belli olduktan sonra herhangi bir tecil hakkınız bulunmaz. Acemi birliğiniz belli olduktan sonra birliğe teslim olmamanız halinde askeri mahkemeye kadar gidebilecek bir sürecin içine girebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Adıyaman Askerlik Celp Dönemleri 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.