Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

99/1 Tertip Askerlik Yerleri Bugün Açıklanıyor! Askerlik Yeri Sorgulama

99/1 Tertip Askerlik Yerleri Bugün Açıklanıyor! Askerlik Yeri Sorgulama

2019 yılının Şubat ayı içerisinde askere alınacak yükümlüler askerlik bilgilerinin ne zaman öğrenecekleri ile ilgili araştırma yapmaya başladılar. 1999 doğumlu olanlar yani 2019 yılında 20 yaşında olan erkekler askere gitmek için yükümlü durumuna gelecekler. Bu kişiler arasında tecil işlemi olmayanlar, eğitimlerine devam etmeyenler askerlik görevlerine 2019 yılı içerisinde başlayabilirler. Bu dönemde uzun dönem er olarak askere alınacak kişilerin tamamlaması gereken askerlik süresi 12 ay olacak. Askere alım süreci ve askerlik yerlerinin nasıl açıklanacağını merak edenlerin sorularının cevapları E-Devlet kapısında.

Kısa Dönem ve Yedek Subayların Askerlik Yerleri Belli Oldu

374. dönem 2019 Şubat celbi kısa dönem ve yedek subayların askerlik yerleri 18 Ocak 2019 tarihi itibarıyla belli oldu. Sorgulama işlemleri ile alakalı tüm detaylara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

99/1 Tertiplerin Birlikleri Ne Zaman Belli Olacak?

Milli Savunma Bakanlığı internet sitesinde yayımlanan asker alımları ile ilgili duyuru metni, asker alımı süreçleriyle birlikte ayrıntılı olarak yapılması gereken aşamaları belirtmektedir. Duyuru metni devletin resmi televizyon kanalı TRT kanalında da paylaşılır. Böylece askere gidecek kişilerin elinde ne yapacaklarına dair bir bilgi olur.

99/1 tertiplerin askerlik yerleri ne zaman belli olur sorusu bu sıralar önem kazandı. 99/1 tertip olarak askere gidecekler için çok az bir süre kalmışken 15 Ocak 2019 tarihi itibarıyla askerlik yerleri ile ilgili bilgi açıklanacak. Askere gidecek kişiler ile ilgili yapılan duyurular ve askere alım işlemleri için esas 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’dur. Bütün işlemler bu kanunun çizdiği sınırlar içerisinde yapılır.

Askerlik Yeri Açıklama Tarihi Ne Olacak?

Yapılan resmi duyuruya göre askerlik yerlerinin açıklanma tarihi 15 Ocak 2019 saat 10:30. Ancak yine de resmi duyuruya rağmen bu saatte sapma olabilir. Gün içinde ise askerlik yerlerinin açıklanması net olarak gerçekleşecek. Açıklanma saati gecikse bile açıklamalar mutlaka internet üzerinden yapılacaktır. Bazen de sitedeki yoğunluktan dolayı sisteme girişlerde problem yaşanabiliyor. Bunun için askere gidecek gençlerin zaman zaman sorgulamalarını yapmaları gerekir.

Askerlik Yerini Öğrenmek İçin?

Askere gidecek olan yükümlüler askerlik görevlerini yerine getirecekleri birliklerini www.turkiye.gov.tr üzerinden öğrenebilirler. 99/1 tertip askerlik yeri sorgulama bu adres üzerinden hizmet veren e-devlet kapısı aracılığıyla yapılacak. Bu sistemin askeriye ile entegrasyonu gerçekleştikten sonra buradan işlemlerin yapılması daha da kolaylaştı. İnternet sitesi üzerinden işlem yapamayanlar ise askerlik şubesine doğrudan giderek sevk edilecekleri birliği öğrenme şansına sahip. Askere ancak sevk belgesi alınarak gidilebilir. Askerlik sevk işlemleri için uğraşanların bu belgeyi ellerinde bulmaları zorunludur.

1999 Doğumlular İçin Askerlik İşlemleri

1999 doğumlu 99/1 tertiplerin askerlik muayenesi 2018 yılı itibarıyla yapılmaya başlandı. Bu yıl içerisinde 2019 yılı için askerlikten muafiyeti olmayanlar muayenelerini tamamlayabilir. Askerlik muayenesi bağlı bulunan il ve ilçedeki askerlik şubelerinden yaptırılır.

1999 Doğumluların Askerlik Kağıdı Ne Zaman Gelir?

Daha önceleri muhtarlıklara gelen askerlik kağıtları artık gönderilmiyor. Bunun yerine askerlik zamanı gelmiş olanlar işlemleri için takibi kendileri yapmak durumundalar. Bu alanda bütün duyurular ilgili askeri birimlerin internet sitelerinden takip edilebilir.

1999 Doğumluların Askerlik Celp Dönemleri

Askere alım işlemleri yılın dört ayında yapılır. Bu aylar Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylarıdır. Celp dönemleri ise bu dönemde askere gideceklere göre ayarlanır. 99/1 tertipler askere ne zaman gidecek diye merak edenler varsa, bu kişilerin Şubat ayı içerisinde askere gideceği söylenebilir. Askerlik dönemini kaçırarak cezalı duruma düşmemek için bu dönemleri iyi takip etmek gerekir.

Askerlik Yeri Açıklandıktan Sonra Yapılacaklar

Askere gideceği kesinleşen kişiler iki gruba ayrılır. A ve B grubu olarak yapılan bu ayrım askere gidiş tarihini de doğrudan etkiler. Çoğu asker adayı A grubu olarak askere alınır. Bu kişiler tam zamanında birliklerine katılırlar. B grubu olanlar ise bunlardan 45 gün sonra birliklerine teslim olurlar.

Genel olarak çoğu kişi Şubat’ın ilk haftası askerlik görevine başlamak ister. Bu nedenle A grubu içerisinde yer almak daha çok istenen bir durumdur. B grubu olanlar ise Mart ayı içerisinde askerlik yapmaya başlarlar. Askerlik celbi üzerinde kişinin gideceği birlik net olarak yer alır. Sevk işlemleri de E-Devlet üzerinden yapılır. Bu nedenle askere gidecek olan kişilerin E-Devlet’e girmek için gerekli olan yöntemlerden birine hakim olmaları gerekir. Aksi halde askerlikle ilgili bu işlemlerini tamamlayamazlar. Ayrıca 2019 yılı içerisinde bu celp döneminde olmasa bile askere gitmek isteyen ve gitmesinde bir sakınca bulunmayan kişiler de askere gidebilecek.

E-Devlet Girişi Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi artık vatandaşların eli ayağı olmaya başladı. Askerlik dahil olmak üzere pek çok işlem burada yapılıyor. E-devlet girişi için ise farklı yöntemler mevcut. En bilinen yöntem şifre sahibi olmaktır. PTT şubelerinden edinilecek şifre ile sisteme rahatlıkla girilebilir. PTT şubelerinden şifre almanın çok cüzi bir ödemesi bulunur. Sisteme giriş yaptıktan sonra gerekli bilgiler kaydedildiği takdirde daha sonra şifre unutulsa bile şifre yenileme işlemi yapılabilir. Böylece yeni şifre alma zorunluluğu oluşmaz.

Bunun yanında mobil imza, elektronik imza ve internet bankacılığı şifreleri de kullanılarak sisteme giriş yapmak mümkündür. İnternet bankacılığı şifresi ile giriş yapmak için müşterisi olunan bankanın E-Devlet sistemine giriş ile ilgili anlaşmasının tamamlanmış olması gerekir.

Kısa Dönem ve Yedek Subay Olarak Askerlik Yapacakların Durumu

Yukarıda yazılı bilgiler uzun dönem askerlik yapacaklar için geçerlidir. Kısa dönem askerlik yapacaklar ve yedek subay olarak askere katılacaklar için ise askerlik yerleri değişiklik gösterir. Bu kişiler de askerlik ile ilgili bütün bilgilerine E-Devlet kullanarak ulaşabilirler. Lisans ve daha yüksek eğitim derecelerine sahip olanlar da askerlik ile ilgili işlemlerini takip etmekte yükümlüdürler.

2019 Yılı Askerlik Celp Dönemleri Belli Oldu!

2019 yılında askere gidecek yükümlülerin nüfusa kayıtlı olduğu il ve ilçelere göre hangi celp döneminde silah altına girecekleri aşağıdaki bağlantıdan öğrenilebilir.

Nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçeye göre celp döneminizi öğrenmek için TIKLAYINIZ!

 

 

Bir önceki yazımız olan Asker Arkadaşlarımı Nasıl Bulabilirim? Onlara Nasıl Ulaşırım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.