Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

99/1 Şubat Celbi Askerlik Yerleri Sorgulama

99/1 Şubat Celbi Askerlik Yerleri Sorgulama

2019 Şubat celbinde askere gidecek olanlar, ne zaman askere alınacaklarını merak ediyor. Askere gidecekler için 99/1 askerlik celbi duyurusu yapıldı. 20 yaşına girecek olan erkekler, askere gitmek ile yükümlüdür. Bu kişiler arasında; askerliğini tecil ettirmemiş olanlar ve eğitimine devam edenler askerlik görevlerini 2019 yılı içerisinde yapabilirler. Kısa dönem askerlik süresi 6 ay iken, uzun dönem askerlik süresi 12 aydır. Askere alım süreci ile ilgili merak edilen bilgilere, e-Devlet üzerinden kolay bir şekilde ulaşılabilir.

Kısa Dönem ve Yedek Subayların Askerlik Yerleri Belli Oldu

374. dönem 2019 Şubat celbi kısa dönem ve yedek subayların askerlik yerleri 18 Ocak 2019 tarihi itibarıyla belli oldu. Sorgulama işlemleri ile alakalı tüm detaylara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

99/1 Askerlik Yerleri Ne Zaman Belli Olur?

Asker alım süreci ile ilgili duyurular, Milli Savunma Bakanlığı internet sitesinde ayrıntılı olarak yayımlanır. 99/1 celp döneminin yaklaşmasıyla birlikte, konu hakkında sorular sorulmaya devam ediyor. Şubat celbi 2019 için askerlik yerleri, 15 Ocak 2019 tarihinde ilan edilecek. Askere gidecek olanlar için işlemler, 1111 sayılı Askerlik Kanunu çerçevesinde gerçekleştirilir.

99/1 Tertipler Ne Zaman Askere Gidecek?

Askere gideceği kesinleşmiş olan kişiler, 2 grup olarak askere alınırlar. A ve B olarak iki gruba ayrılan kişilerden A grubunda olanlar tam zamanında yani 3-8 Şubat 2019 tarihleri arasında askere alınırlar. B grubunda olanlar ise A grubundan 45 gün sonra yani Mart ayının ilk 2 haftası içinde askerlik yapmaya başlarlar. Askerlik celp kağıdında, birlik bilgisi net olarak yer alır.

Bakaya düşen kişiler için, 1111 sayılı Askerlik Kanunu 89. maddesine göre işlem yapılır. Bakaya kalanlar, GBT sorgulamalarında açığa çıkarlar. Bakaya kaldığı tespit edilenler hakkında cezai işlem uygulanır.

99/1 Celp Sorgulaması Nasıl Yapılır?

99/1 celp döneminde askere gidecek olanlar, e-Devlet üzerinden ya da askerlik şubesinden sorgulama yaparak celp bilgilerine ulaşabilirler. e-Devlet, kamu kurumları tarafından sunulan hizmetler için online olarak işlem yapılmasını sağlayan bir platformdur. PTT şubelerinden şifre alarak, e-Devlet sistemine giriş yapılabilir. Askerlik yeri sorgulama 99/1 celp bilgisi ile birlikte hangi tarihte askere gidileceği bilgisine ulaşılabilir.

Sevk edileceğiniz eğitim merkezini öğrenmek için TIKLAYINIZ!

Kimler 2019 Şubat Celbinde Askere Gidecek?

20 yaşına gelen Türkiye vatandaşı erkekler, askere gitmek ile yükümlüdür. Her yıl 4 celp dönemi bulunur. 20 yaşına giren erkekler, eğer yasal erteleme nedeni bulunmuyorsa bu celp dönemlerinden birisinde askere gidebilirler. Yasal nedenlerden dolayı askerliğini erteleyen ancak erteleme şartlarının ortadan kalktığı kişiler de Şubat celbi 2019 ile silah altına alınacak.

Yol ve İaşe Bedellerinin Alınması

Askerlik için sevk evrakını alanlara yol ve iaşe bedeli ödenir. Bu bedel ödeme işlemleri, PTT şubeleri tarafından gerçekleştirilir. Ödeme, kimlik ibrazı sonucunda alınabilir. PTT kartı bulunan kişiler, pttmatiklerden de ödeme alabilirler. Askerlik için kilometreye göre iaşe bedeli ödenir.

  • 0-600 kilometre arası seyahat edenlere 1 günlük iaşe bedeli olarak 20 TL,
  • 600-1200 kilometre arası seyahat edenlere 2 günlük iaşe bedeli olarak 40 TL,
  • 1200-1800 kilometre arası seyahat edenlere de 3 günlük iaşe bedeli olarak 60 TL ödeme yapılır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Adıyaman Askerlik Celp Dönemleri 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.