Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

98 Doğumluların Askerlik İşlemleri Ne Zaman Başlıyor ?

98 Doğumluların Askerlik İşlemleri Ne Zaman Başlıyor ?

Genel olarak konulmuş 98 doğumlular için askerlik kurallarına göre, 1998 yılında doğmuş olan bir kişi ortalama en geç 2018 yılında askere gitmelidir. Askerlik için belirli dönemler bulunur, bu dönemlere göre kişiler askere gönderilir.

Askerlik Dönemleri Hakkında

Askerlik için gidilen dönemleri, kişiler kendileri seçememektedir. Bu süreç askerlik işlemleri 98’liler için de geçerlidir. Askerlik başvurusu yaptığınız ay içerisinde askere gidememe durumumunuz vardır. Görev için Milli Savunma Bakanlığının göndereceği belgeyi beklemek zorundasınız. Sene içerisinde dört ay belirlenir. Bu aylara göre kişiler, askere yollanır. Genelde şubat, mayıs, ağustos ve kasım ayları seçilir.

98/4 Kasım Celbi Duyurusu Yapıldı [Güncel]

Askerlik ile ilgili kuralların düzenlendiği 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’na göre 2018 yılının Kasım ayı içerisinde askere gidecek olan yükümlüler için er celbi duyurusu yapıldı. Asker alma duyurusu Milli Savunma Bakanlığına bağlı olan Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından yapılırken, sevke tabi olan yükümlüler celp bilgilerine e-devlet üzerinden ulaşabilecekler. Askerlik görevini yerine getirmek isteyen vatandaşların yayımlanan duyurular doğrultusunda hareket ederek ne zaman birliklerine katılmaları gerektiğini bilmeleri şart.

98/4 Kasım celbi ne zaman askere gidecek, öğrenmek için TIKLAYINIZ!

1998 Doğumlu Kişilerin Askerlik İçin Son Başvuru Tarihleri

Askerlik celbi için başvuru 98 doğumlular için tarihler Milli savunma bakanlığı tarafından yayınlanmıştır: Şubat 2018 Celpi İçin Son Başvuru Tarihi: 15 Kasım 2018,
Mayıs 2018 Celpi İçin Son Başvuru Tarihi: 15 Şubat 2018,
Ağustos 2018  Celpi İçin Son Başvuru Tarihi: 15 Mayıs 2018,
Kasım 2018  Celpi İçin Son Başvuru Tarihi: 15 Ağustos 2018′ tür. Bu tarihler içinde siz de başvuru yapmalısınız. Bu tarihlerin dışınd yaptığınız hiç bir başvuru talebi kabul edilemez. Askere gitme durumunuz ortadan kalkar ve suçlu durumuna düşmüş sayılırsınız.

 98 Doğumlular İçin Yoklama

Askere gitmeniz için artık evlere belli belgeler yollanmıyor. Teknolojinin gelişmesi ile belirli yerel kanallar üzerinden yaşı gelmiş kişilere askerlik celbi gönderiliyor. Bu belgelere yoklama da denilmektedir. TRT üzerinden yapılan ve bildirilen bu askerlik belgelerini takip etmeniz gerekir. Aksi takdirde askere gidemezsiniz. Öncelikle yaşı dolmuş kişiler, ön sağlık muayenesinden geçirilir. Daha sonra bu muayene sonucuna göre de askerlik yapacağı yerler belirlenir.

19 Yaşını Dolduranlar

Okul okumayan ve 19 yaşını dolduran her erkek askere gitmelidir. Gitmez ise de para cezası verilir. Gönderilen belgeye dikkat ederek son tarih sürecine kadar başvuru yapmalıdır. Milli Savunma Bakanlığı’nın online sitesinde bu konu hakkında her bilgi mevcuttur. Dilenirse veya bir sorun olması takdirinde telefon ile ulaşarak soru sorabilirsiniz.

2019 Yılı Askerlik Celp Dönemleri Belli Oldu!

2019 yılında askere gidecek yükümlülerin nüfusa kayıtlı olduğu il ve ilçelere göre hangi celp döneminde silah altına girecekleri aşağıdaki bağlantıdan öğrenilebilir.

Nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçeye göre celp döneminizi öğrenmek için TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan Askerde Dövme Sorun Olur mu ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Mustafa dedi ki:

    Nezaman

  2. Mustafa dedi ki:

    Muayene