Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

98/4 Kasım Celbi Askerlik Yerleri Sorgulama

98/4 Kasım Celbi Askerlik Yerleri Sorgulama

Askerlik ile ilgili kuralların düzenlendiği 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’na göre 2018 yılının Kasım ayı içerisinde askere gidecek olan yükümlüler için er celbi duyurusu yapıldı. Asker alma duyurusu Milli Savunma Bakanlığına bağlı olan Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından yapılırken, sevke tabi olan yükümlüler celp bilgilerine 15 Ekim 2018 tarihinden itibaren ulaşabilecekler. Askerlik görevini yerine getirmek isteyen vatandaşların yayımlanan duyurular doğrultusunda hareket ederek ne zaman birliklerine katılmaları gerektiğini bilmeleri şart.

98/4 Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

98/4 askerlik yerleri 15 Ekim 2018 tarihinde açıklanacak. Bu dönemde askere gidecek olanlar celp bilgilerini e-Devlet üzerinden veya askerlik şubelerinden kimliklerini göstererek öğrenebilirler. Askere gideceklerin sevk edilecekleri sınıf ve eğitim merkezleri ile hangi grupta sevk altına alınacakları bilgisi de aynı tarih içerisinde öğrenilecek bilgiler arasında. Bilgilerin açıklandığı tarihte sistem yoğunluğu yaşanabileceği göz önüne alındığında adayların sorgulama sonuçlarını alamamaları durumunda bir süre bekledikten sonra sorgulama yapmaları gerekebilir.

98/4 Tertipler Ne Zaman Askere Gidecek?

Açıklanan duyuruda Kasım 2018 askerlik celbi tarihleri de net bir biçimde belirtilmiştir. Buna göre

  • 1. grupta olanlar 01 Kasım 2018 tarihine kadar,
  • 2. grupta olanlar 06 Aralık 2018 tarihine kadar,
  • 02 Ocak 2019 sevkliler  ise aynı gün içerisinde sevk işlemini yaptırmayanlar ile sevk evrakını aldıkları takdirde kendilerine tanınan yasal yol süresi bitiminde birliklerine katılmamış olanlar bakaya işlemi göreceklerdir.

Bakaya işlemi 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’nun 89. maddesi gereğince yapılır. Bakaya olma durumu GBT sorgulamalarında çıkar. Bakaya durumunun ortaya çıkması halinde yükümlü hakkında cezai işlem uygulanır.

98/4 Celp Bilgileri Sorgulaması Nasıl Yapılır?

98/4 askerlik yeri öğrenme, yani celp bilgileri sorgulama işlemleri e-Devlet portalı aracılığıyla veya doğrudan askerlik şubesi kanalıyla yapılır. Celp bilgisi içinde askerlik yükümlüsü olan kişinin askerlik ile ilgili bütün bilgileri net bir şekilde yer alır. Celp bilgilerini öğrendikten sonra yükümlü olan kişi hangi tarihte askere gideceğini de öğrenmiş olacak.

1. grupta sevke tabi olan yükümlüler sevk işlemlerini;

  • 15-31 Ekim 2018 tarihleri arasında E-Devlet üzerinden,
  • 15 Ekim-1 Kasım 2018 tarihleri arasında da askerlik şubelerinden yaptırabilecekler.

2. grupta olan yükümlüler ise;

  • 20 Kasım-5 Aralık 2018 tarihleri arasında E-Devlet üzerinden,
  • 20 Kasım ile 6 Aralık 2018 tarihleri arasında ise askerlik şubelerinden sevk işlemlerini tamamlayabilecekler.

Askerlik yeri sorglamasının nasıl yapıldığının detaylı anlatımı için TIKLAYINIZ!

Kimler Kasım 2018 Celp Döneminde Askere Gidecek?

  • Kasım 2018 celp döneminde 1998 yılı ve öncesinde doğmuş olup, genel celp dönemi 2018 Kasım ayına denk gelerek askerlik işlemlerine tabi olanlar,
  • Kasım 2018 celp dönemine tabi olmamasına rağmen askerlik görevini yerine getirmek için başvuruda bulunan 1 Ocak 1998 yılında önce doğmuş yükümlüler.
  • Yasal sebeplerden dolayı askerlik görevini erteleyen ancak erteleme şartlarının ortadan kalkması ile Kasım 2018 celp döneminde yükümlülük altına girenler silah altına alınacak.

Yol ve İaşe Bedellerinin Alınması

Sevk evrakını alan yükümlüler için belirlenen bir yol ve iaşe bedeli söz konusudur. Bu bedel askere gidecek kişilere PTT şubeleri tarafından ödenir. Ödemeyi alabilmek için kimlik ibraz etme şartı bulunur. PTT kartı olanlar PTTmatiklerden kendileri adına yatan ödemeleri çekebilirler.

Bir önceki yazımız olan Kasım 2018 Sevk Tarihleri Açıklandı!Er Celp Bilgileri Açıklandı mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.