Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

98/4 Askerlik Yerleri Açıklandı! Sorgulama Nasıl Yapılır?

98/4 Askerlik Yerleri Açıklandı! Sorgulama Nasıl Yapılır?

1998 doğumlu yükümlülerin, 98/4 askerlik yerleri belli oldu mu merakı 15 Ekim 2018 tarihi itibarıyla son buldu. 1111 sayılı Askerlik Kanununca düzenlenen askerlikle ilgili kurallara göre 2018’in Kasım ayı içerisinde askerlik görevini icra etmek üzere silah altına girecek yükümlülerin celp bilgileri belli oldu. Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan ve e-devlet üzerinden yükümlülerle paylaşılan celp bilgilerinde; yükümlülerin sevk tarihleri, sevk edilecekleri eğitim birliği gibi bilgiler yer alıyor.

Askerlik Yerleri Nasıl Sorgulanır?

98/4 tertipler, sevk edilecekleri eğitim merkezlerini aşağıdaki e-devlet bağlantısı aracığıyla öğrenebilirler. Eğitim merkezini öğrenmek için aşağıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra karşılaşılan sayfada “Kimliğimi şimdi doğrula” butonu üzerinden e-devlet portalına giriş yapmak yeterli.

  • Kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıkladıktan sonra karşılaşılacak olan giriş ekranı aşağıdaki gibidir. Bu ekranda T.C. kimlik numarası ile e-devlet şifresini girerek ya da e-devlet şifresi olmayan alternatif giriş yöntemlerini (T.C. kimlik kartı, mobil imza, e-imza, internet bankacılığı) kullanarak sisteme giriş yapabilirler.

  • Sisteme giriş yaptıktan sonra, hakkında herhangi bir sınıfladırma işlemi bulunmayanlar yukarıdaki “Hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır.” uyarı yazısıyla karşılacaşak. Sınıflandırma sonucu mevcut olan yükümlüler ise bu uyarı yerine talep ettikleri sevk bilgileriyle ulaşmış olacak.

Sevk edileceğiniz eğitim merkezini öğrenmek için TIKLAYINIZ!

98/4 Tertipler Askere Ne Zaman Gidecek?

Kasım 2019 celp dönemine tabi olup;

  • İsmi 1. grupta yer alan yükümlüler 1 Kasım gün sonuna kadar,
  • İsmi 2. grupta yer alan yükümlüler 6 Kasım gün sonuna kadar sevk işlemlerini yaptırabilecekler.

Sevk evraklarını almalarına rağmen kendilerine tanınmış yasal yol süresinin bitimine kadar askerlik eğitimini göreceği birliğe katılmayan yükümlüler bakaya statüsüne düşer. 111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 89. maddesinde düzenleniş olan bakaya işlemine tabi tutulan yükümlüler, GBT sorgulamaları sonucunda bakaya durumunda oldukları fark edildiği takdirde çeşitli cezai işlemlerle karşılaşırlar.

Bakaya durumunda yakalanmanın getirisi cezai işlemler hakkında bilgi almak için TIKLAYINIZ!

Yol ve İaşe Bedelleri Nasıl Alınır?

98/4 celp döneminde askeri birliklerine teslim olacak yükümlülerin de her dönem olduğu gibi yol ve iaşe ücretleri adlarına açılmış PTT hesaplarına yatar. Yol ve aişe bedellerinin neye göre hesaplandığına ve bununla ilgili detaylı bilgilere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Askerlik yol ve iaşe bedelleri hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ!

Askere giderken götürülmesi gereken malzemelerin detaylı listesi için TIKLAYINIZ!

 

Bir önceki yazımız olan Adıyaman Askerlik Celp Dönemleri 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.