Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

374. Dönem Yedek Subay, Kısa Dönem Askerlik Yerleri Sorgulama Ekranı

374. Dönem Yedek Subay, Kısa Dönem Askerlik Yerleri Sorgulama Ekranı

1111 sayılı Askerlik Kanunu kapsamında 2019 Şubat Celp dönemi silah altına girecek olan lisans ve daha üst seviyedeki eğitim kurumu mezunlarının askerlik yerlerinin ne zaman belli olacağı, askere gitme sürecinde dikkat etmeleri gereken durumlar ve askerlik yerlerinin nasıl sorgulayacakları Askeralma Genel Müdürlüğünün yayımladığı duyuru ile paylaşıldı.

374.Dönem Yedek Subay Statüsündeki Askerlerin Alımı Nasıl Olacak?

Milli Savunma Bakanlığı resmi sitesi her celp dönemi gelmeden bir duyuru metni paylaşıyor. Duyuru metni eş zamanlı olarak TRT’ye ait tüm kanallarda da yer buluyor. Askere gidecek adayların dikkat etmesi gereken durumlardan sevk belgelerini nasıl alabileceklerine kadar birçok bilgi ilgililere bu duyuru metniyle bildiriliyor.

Şubat 2019 döneminde ilk ve ikinci grupta olan subaylar listesinde; 2018/01, 2018/02,2018/03 ve 2018/04 grup yoklaması yapılmış olan yükümlüler göreve çağrılacak. Listeye alınabilecek diğer gruplardaki askerler ise şöyle:

  • 30 Kasım 2018 tarihine kadar sevk başvurusu yaparak kabul edilen adaylar
  • 1982 yılı ve sonrasında doğmuş olup yoklamasını yaptırmış adaylar
  • Erken sevk başvurusu yapmış olan ve başvurusu kabul edilmiş olan adaylar
  • 12 aylık uzun dönem askerlik yaparken 4 yıllık fakülte mezunu olan ve istekleri üzerine geçici terhis edilen adaylar
  • Erteleme hakkıyla sevk tarihleri biten adaylar
  • Bedelli askerlik yapma kapsamı içinden çıkarılmış olan adaylar
  • Önceki celp dönemlerinde bakaya olan ve sınıflandırılmamış olan adaylar

374. Dönem Kısa Dönem Askerlik Sınıflandırması

2019 Şubat yedek subay celbinde yer alan subay nitelik listesinde yer alan subay adaylarından 1 Eylül 2018 ve 31 Aralık 2018 tarihleri arasında sevk öncesi hazırlık işlemi yaptırmış kişiler sınıflamaya girebilecek. Yedek subay sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden yapılırken , e-Devlet sistemi üzerinden sevk öncesi hazırlığı kapsamında işlem yaptırmış olup Askerlik Şubesi Başkanlığına müracaat ederek raporlama işlemi bitirmeyen adaylar sınıflamaya giremeyecekler.

Bunun yanında sevk öncesinde hazırlık işlem yapma döneminin bittiği tarihi kapsayan istirahat raporu sunacak kişiler ise, istirahat raporunun bitiş tarihinin sonrasında ilk iş günü istedikleri bir askerlik şubesine giderek müracaat işlemini gerçekleştirecekler. Yasal herhangi bir mazereti olmadan 31 Aralık 2018 son tarih olmak üzere sevk öncesi işlemlerini yaptırmak amacıyla Askerlik Şubesi Başkanlığına başvuru yapmamış olan adaylara para cezası olacak ve bu adaylar bakaya statüsüne düşeceklerdir.

374. Dönem Kısa Dönem Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Şubat 2019 celbinde askere gidecek olan kısa dönem yükümlüler, 374. dönem kısa dönem er ve yedek subay askerlik yerlerinin açıklanacağı tarihi merak içinde bekliyor.  374. dönem kısa dönem er ve yedek subay 2019 Şubat celbinde askere gidecek adayların acemi ve usta birlikleri 18 Ocak 2019 tarihinden itibaren E-devlet sistemi üzerinden adaylara duyurulacak. Sınıflama yapılan yükümlüler kesinlikle bir kez daha sınıflama işlemine giremeyecekler. Resmi açıklamada verilen bu tarihte yapılacak açıklamanın saati gün içerisinde değişebilir.

374. Dönem Kısa Dönem Erlerin ve Yedek Subayların Teslim Olma Zamanı

Birinci grup 30 Ocak-1 Şubat 2019, ikinci grup 13-14 Mart 2019 tarihleri arasında; ikinci gruba dahil olan adayların ise 13 Mart-14 Mart 2019 tarihleri arasında birliklere sevk edilecekler.

Kısa Dönem Er ve Yedek Subay Askerlik Yerleri Öğrenme

Yedek subay ve kısa dönem askerlik yerleri 2019 Şubat celbine tabi adaylar, www.turkiye.gov.tr adresini ziyaret ederek askerlik yapacakları yerleri öğrenebilirler. E-devlet sitesi sistemine e-imza, e-şifre ve internet bankacılığı gibi yöntemlerle giriş yapılabilir.  Ayrıca kısa dönem ve yedek subay sınıflandırma sonuçları öğrenmek isteyen adaylar sisteme girerken en çok kullanılan ve önerilen yöntem ise e-şifre yöntemidir. Eğer şifreniz yoksa ya da unuttuysanız kısa dönem askerlik yeri sorgulama işlemi için en yakın PTT şubesine giderek şifrenizi alabilirsiniz.

Yedek Subay Sınıflandırma Sonucunuzu Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Askerlik Yeri Açıklanınca Ne Yapmalısınız?

Yedek subay ve kısa dönem askerlik  yerleri Şubat celbi içinde birlikleri açıklanan adaylar için 2 yöntem genel olarak karşınıza çıkacaktır.  Askerlik yeri ve sınıfı belli olan adaylar askerlik için gerekli hazırlıkları yapacaktır. Bazı adaylar yeni bir celp dönemine aktarılabilir. Bunun takibini aday kendisi yapmakla yükümlüdür. Böyle bir durumda o dönemde askere alınmamış olunur. Askerlik yapacağı kesinleşen adaylar A ve B grubuna dahil olarak belirlenen zamanda birliklerine sevk edilir.

Yol ve İaşe Parası Nasıl Alınır?

E-devlet sistemi üzerinden sevk evrakını edinen adaylar, nüfusun adres sisteminde bulunan adresleri ve eğitim birliği; askerlik şubesi başkanlığına başvurunca sevk belgesini edinen adaylar ise eğitim birliği ve sevk evrakını edindiği askerlik şubesinden hesap yapılarak yol ve iaşe parası almaya hak kazanırlar.

 

Bir önceki yazımız olan Adıyaman Askerlik Celp Dönemleri 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. İlkay dedi ki:

    374. Dönem yedek subayların oluşturdukları bir whatsapp grubu bu var mı