Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

373. Kısa Dönem Askerlik Yerleri Açıklandı! Sorgulama Nasıl Yapılır?

373. Kısa Dönem Askerlik Yerleri Açıklandı! Sorgulama Nasıl Yapılır?
1111 sayılı Askerlik Kanunu usul ve esasları gereğince 2018 yılının Kasım ayında silah altına girecek olan 4 yıllık fakülte ya da daha üst düzeyde eğitim kurumlarında öğrenimini tamamlamış yükümlülerin sevk birlikleri 19 Ekim 2018 tarihi itibarıyla açıklandı. Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından daha önce yapılan “Kasım 2018 celbinde silah alatına alınacaka yedek subay adaylarına ait duyuru” başlıklı yazıda askerlik yerlerinin hangi tarihte açıklanacağı, asker alım sürecinde dikkat edilmesi gereken detaylar ve askerlik yerlerinin sorgulama işleminin nasıl yapılacağı yükümlüler ile paylaşılmıştı.

373. Kısa Dönem ve Yedek Subay Kasım Celbi Askerlik Yerleri Nasıl Sorgulanır?

373. döneme tabi kısa dönem ve yedek subay statüsünde askerlik görevini icra edecek ola yükümlüler, askerlik görevlerini gerçekleştirecekleri birlikleri www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden hizmet veren e-devlet kapısı aracılığıyla sorgulayıp öğrenebilirler. Sorgulama işlemi için önce yazının devamındaki bağlantıya tıklamak ve ardından kimliğimi doğrula butonuna tıkladıktan sonra karşılaşılan giriş ekranından sisteme giriş yapmak yeterli.

Sisteme e-devlet şifresiyle girilebildiği gibi mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı gibi alternatif yöntemler de kullanılabilir.

373. dönem Kasım celbi kısa dönem ve yedek subay sınıflandırma sonucunuzu öğrenmek için TIKLAYINIZ!

373. Döneme Tabi Kısa Dönem Erler ve Yedek Subaylar Birliklerine Ne Zaman Teslim Olacak?

Celp bilgileri açıklandıktan sonra;

  • A grubuna tabi tutulan yükümlüler 30 Ekim ila 1 Kasım 2018 tarihleri arasında acemi birliklerine,
  • B grubuna tabi tutulan yükümlüler 5 Aralık ila 6 aralık 2018 tarihleri arasında acemi birliklerine teslim olacak.

Er ve erbaş statüsünde askerlik görevini icra edecek 1. grup kısa dönem yükümlüleri ile 1 ve 2,5 ay sürecek temel askeri eğitimine tabi yükümlüler 30 Ekim-1 Kasım 2018 tarihleri arasında, 2. grupta yer alan yükümlüler ise 5-6 Aralık 2018 tarihleri arasında birliklerine sevk edilecek.

Yol ve İaşe Bedelleri Nasıl Alınacak?

E-devlet kapısı üzerinden celp bilgilerini sorgulayıp sevk evraklarını temin eden yükümlülerin yol ve iaşe bedelleri nüfus kayıt sisteminde bulunan ikamet adresleri ile eğitim birlikleri bz alarak hesaplanır. Sevk evrakını askerlik şubesinden alan yükümlüler için ise hesaplama askerlik şubesi ve eğitim birliği esas alınarak yapılır. Yapılan hesaplama sonucunda yükümlülere yapılacak ödeme, PTT üzerinden şahıslara aktarılır.

Bir önceki yazımız olan Adıyaman Askerlik Celp Dönemleri 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.