Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

373. Kısa Dönem ve Yedek Subay Kasım Celbi Askerlik Yerleri Sorgulama

373. Kısa Dönem ve Yedek Subay Kasım Celbi Askerlik Yerleri Sorgulama

1111 Sayılı Askerlik Kanunu’na göre 2018 Kasım Celp döneminde silah altına alınacak olan lisans ve daha üst seviyede eğitim kurumlarından mezun olanların askerlik askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, askere alım süresinde nelere dikkat edilmesi gerektiği ve askerlik yerlerinin nasıl sorgulanacağı Askeralma Genel Müdürlüğünün yayımlamış olduğu duyuru aracılığıyla yükümlülerle paylaşıldı.

Milli Savunma Bakanlığına ait resmi internet sitesinde, her celp döneminden önce bir duyuru metni yayımlanmaktadır. Bu duyuru metni, aynı zamanda TRT kanallarında da yayımlanır. Askerlerin sevk belgelerinden dikkat etmesi gereken kurallara kadar pek çok husus bu duyuru metninde yer alır.

373. Dönem Yedek Subay Statüsündeki Askerlerin Alımı Nasıl Olacak?

Kasım 2018 döneminde 1 ve 2. gruplara tabi yedek subay listesine; 2017/10, 2017/11 ve 2017/12’inci grup yoklaması yapılmış olan yükümlüler kabul edilecek. Listeye alınacak diğer grup askerler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • 31 Ağustos 2018 tarihine kadar erken sevk başvurusunda bulunup başvurusu kabul edilenler
  • Bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlar
  • Daha önceki celp dönemlerinde sınıflandırılmamış olanlar
  • 1982 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olan yükümlülerden yoklamasını yaptıranlar ve askerlik görevini 12 aylık er veya erbaş statüsünde yapmaktayken 4 yıllık bir fakültede ya da yüksek okulda öğrenim görmesi dolayısıyla istekleri doğrultusunda geçici olarak terhis edilenler
  • Tecil dolayısıyla ertelenmiş olan sevk tarihleri sona erenler

373. Dönem Kısa Dönem Askerlik Sınıflandırması

Yedek subay nitelik listesinde bulunan subaylardan 1 Haziran 2o18-30 Eylül 2018 tarihleri arasındaki süreçte yapılması gereken sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptıranlar sınıflandırmaya tabi tutulacak. Ancak e-devlet üzerinden sevk öncesi hazırlık işlemlerini yapmasına rağmen Askerlik Şubesi Başkanlığına müracaat ederek raporlama işlemlerini tamamlayamayanlar sınıflandırılmaya alınmayacaktır.

Ayrıca sevk öncesi hazırlık işlem döneminin bittiği tarihi kapsayan ve istirahat raporu bulunan yükümlüler, istirahat raporunun bitiş tarihinin akabindeki ilk iş günü herhangi bir askerlik şubesine giderek müracaat edecekler. 30 Eylül tarihine kadar sevk öncesi işlemler için Askerlik Şubesi Başkanlığına müracaat etmemiş olanlar idari parası cezasına çarptırılacak ve bakaya statüsüne düşecektir.

373. Kısa Dönem Askerlik Yerleri Ne zaman Açıklanacak?

Kasım celbinde askere gidecek olan 373. döneme tabi yükümlüler bu günlerde 373. kısa dönem ve yedek subay askerlik yerleri açıklandı mı? sorusunu merak ediyor. 373.  Kısa Dönem ve Yedek Subay Kasım döneminde askere gideceklerin acemi ve usta birlikleri Ekim ayının son haftasına denk gelen 19 Ekim 2018 tarihinde saat 10:30’da açıklanacağı düşünülmektedir. Resmi açıklamada verilen bu tarih kesindir ancak gün içerisinde saat değişikliğinin yaşanması olasıdır.

373. Kısa Dönem Erlerin ve Yedek Subayların Teslim Olma Zamanı 

A grubu çıkacaklar, 30 Ekim-1 Kasım 2018 tarihleri arasında acemi birliklerine; B grubu çıkacaklar ise 05-06 Aralık 2018 tarihinde teslim olacaklardır. Birinci grup kısa dönem er ve erbaş statüsünde olanlar ve 1 ve 2,5 aylık temel eğitime tabi tutulacak olan yükümlüler, 30 Ekim-1 Kasım 2018 tarihinde; ikinci grup ise 5-96 Aralık 2018 tarihinde birliklere sevk edilecekler.

Askerlik Yeri Nasıl Öğrenilir?

Kısa dönem er ve yedek subay askerlik yapacaklar, www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden askerlik yerlerini öğrenebilirler. E-Devlet sitesine e-imza, e-şifre ve internet bankacılığı gibi farklı yöntemlerle giriş yapabilirsiniz. Sisteme girişte en çok kullanılan yöntem e-şifredir. Eğer şifreniz bulunmuyorsa, en yakın PTT şubesinden bir şifre edinebilirsiniz.

Yedek Subay Sınıflandırma Sonucunuzu Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Askerlik Yeri Açıklanınca Ne Yapılmalı?

Askerlik yerleri açıklandığında genellikle 2 ihtimalden bahsedilir. Askerlik yeri askerlik ve askerlik sınıfı olanlar askerlik için hazırlanacaktır. Bazı erkekler ise yeni bir celp dönemine aktarılır. Yani bu kişiler o dönem için askerliğe alınmamıştır. Askerliği kesinleşenler A veya B grubuna dahil olarak birliklerine gönderilirler.

Yol ve İaşe Parası Nasıl Alınır?

E-devlet aracılığıyla sevk evraklarını temin eden yükümlülere, adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde bulunan adresi ve eğitim birliği,  askerlik şubesi başkanlığından sevk evraklarını alan yükümlüler ise eğitim birliği ile sevk evrakını aldığı askerlik şubesi esas alınarak yol ve iaşe parası ödenir.

Bir önceki yazımız olan Adıyaman Askerlik Celp Dönemleri 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.