Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

372. Dönem Yedek Subay ve Kısa Dönem Asker İşlemleri

372. Dönem Yedek Subay ve Kısa Dönem Asker İşlemleri

372. Dönem Yedek Subay ve Kısa Dönem Asker İşlemleri

Ağustos Döneminde tecilini bozduran yada askerliği gelen  Lisans Mezunları için 372. Dönem Yedek Subay  ve Kısa Dönem Asker işlemleri konusunu anlatacağız. daha once 371. dönem Yedek subay ve Kısa Dönem Askerler için hazırladığımız yazıda da çeşitli bilgiler sunduk. onlarıda okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu yazımızı aşağıdaki konuları anlatacağız:

  • 372. Dönem Yedek Subay ve Kısa Dönem Askerler ne zaman askere gidecek?
  • Yedek Subay Nasıl Olunur?
  • Kısa Dönem Askerlik Kaç Ay?
  • Kısa Dönem Askerlerin İzin Süresi  Ne kadar?
  • Yedek Subayların İzin Süresi Ne Kadar ?
  • Yedek Subaylar Nerede Kalıyorlar ?

371. Dönem Yedek Subay ve Kısa Dönem Askerler ne zaman askere gidecek?

371. Dönem KD Askerler  Nisan ayı içinde acemi birlikleri  belli olacak. 372. Dönem Yedek Subay ve Kısa Dönem Askerler in tecil bozdurmak için son tarihleri 31 Mayıs 2018. Bu tarihe kadar tecillerini bozdurmayan vatandaşlar 373. Dönem Yedek Subay Kısa Dönem ‘ e kadar bakaya kalırlar. Yani 372. Dönem Yedek Subay ve  372. Dönem Kısa Dönem Erler için Lisans mezunlarının 31 Mayıs Tarihine kadar tecillerini bozdurmaları gerekiyor.

Kısa Dönem Askerlik Kaç Ay ?

Bilindiği Üzere  Lisans Mezunları askerlik görevlerini 6 aylık kısa dönem asker olarak yada 12 ay Yedek Subay olarak yaparlar. Bu hesaba göre 372. Dönem askere gidecek kısa dönem Erler Ocak 2019 tarihinde askerliklerini bitircekler. 6 ay lık süre içerisinde ceza alan , yada firar eden askerler askerlik mevzuatına göre ceza alırlar, bu ceza askerlik süresinden düşmez. Yani eğer 10 gün Askeri bir ceza alırsanız askerliğinizde 10 gün uzayacaktır.

Kısa Dönem Askerlerin İzin Süresi  Ne Kadar?

İlgili askerlik kanunlarına göre kısa dönem askerlerin izin süresi askerlik yaptıkları her ay için 2 gün olarak hesaplanır. Bu bağlamda 6 ay kısa dönem olarak askerlik yapan lisans mezunları toplam 12 gun izin hakları vardır. Bu 12 günlük izin askerliğiniz yaptığınız süre içerisinde verilir. fakat hiç izin kullanmazsanız o zman askerliğinizin son 12 gunu izin ve terhis belgesi beraber hazırlanır. Yani her halükarda 5 ay 18 gün askerlik yapılmış olur. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi Milli Savunma Bakanlığı’nın Resmi İnternet Sitesinde yer almaktadır. ***Devami asagida***

Yedek Subayların İzin Süresi Ne Kadar ?

Aynı Durum yedek subaylar için de geçerlidir. 12 Ay Yedek Subay olarak görev yapan lisans mezunları her ay için  gün olmak üzere toplamda 24 gün izin kullanırlar. Bu 24 günlük iznini kullanmayan Yedek subay askerliğinin son ayında 24 günlük izin verilir ve terhis belgesi düzenlenir.

372. Dönem Yedek Subay

372. Dönem Yedek Subay ve Kısa Dönem İşlemleri

Yedek Subaylar Nerede Kalıyorlar?

6 aylık kısa dönem askerlik yapanlar askerliklerini er olarak yaptıklarından dolayı onlar tüm erler gibi Kışlada kalırlar ve iaşeleri (yemek , yatak, yol, sağlık v.s) askeriye tarafından karşılanır. fakat Yedek subaylar için durum farklıdır. Yedek Subaylar Rüttbeli Askerlerdir ve  kışlada iaşeleri yoktur. (sağlık hariç) yani yedek subaylar yemek , barınma gibi ihtiyaçlarını kendileri karşılamak zorundadır. Yedek Subaylar askerlerin iaşelerine dahil olamazlar. Bu bakımdan Yedek subaylar Barış Zamanında Nöbetçi olarak görev yapmıyorlar sa mesai dışında Kışlada kalamazlar. Mesai sonrası barınma ihtiyaçlarını kendileri karşılamak zorundadır. Yedek Subaylar Ordu Evinde kalabilir mi ? konusunda ise mevzuat açıktır. ordu evleri tüm rütbeli askerlere açıktır. bu bağlamda ücretini karşılamak kaydıyla yedek subaylar da oru evinde kalabilirler. fakat Ordu evinin tüm kurallarına  da uymak zorundadırlar (giriş çıkış saatler vs.)

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.