Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

35c Öğrenci EYT Ne Anlama Gelir?

35c Öğrenci EYT Ne Anlama Gelir?

E-devlet üzerinden askerlik durumu sorgulandığında çıkan bazı sonuçlar, hem durumun e-devlet üzerinde detaylı bir şekilde açıklanmamış olması hem de internetteki çeşitli kaynaklarda kafa karıştırıcı detaylar yer alması sebebiyle asker adaylarını korkutabiliyor. Bu sonuçlardan biri “sınıf ve tertibat bekliyor” iken diğeri de “35C öğrenci EYT” ibaresidir. “Sınıf ve tertibat bekliyor” ibaresini daha önce detaylı biçimde incelemiştik. Şimdi de “35C öğrenci EYT” ibaresinin ne anlama geldiğine bakalım.

35C Ne Demek?

Askerlik tecil işlemleriyle ilgili tüm kanun ve düzenlemeler, 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 35. maddesinde anlatılmaktadır. 35C ibaresindeki “35” Askerlik Kanunu içerisindeki madde numarasını belirtmektedir. “C” harfi ise erteleme sebebinin ilgili maddenin hangi fıkrasına ait olduğunu gösterir. Bu bağlamda 35/C, 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 35. maddesinin C fıkrası olarak açıklanabilir. Bu fıkra;

  • “Lise ve dengi okullar ile fakülte ya da yüksekokullarda öğrenim görmekte olanların askerlikleri, 29 yaşını aşmamak kaydıyla mezun oluncaya ya da ilişikleri kesilinceye kadar ertelenir.” şeklindedir.

Detayını öğrendikten sonra 35C öğrenci EYT’nin ne anlama geldiği daha belirgin bir şekilde anlaşılabilir.

35C Öğrenci EYT Ne Demek?

Askerlik durumunu sorgulayanların karşısına çıkan ekranda “Erteleme Nedeni: 35C Öğrenci EYT” ibaresini görmesi; askerlik yükümlülüklerinin, öğrenimlerinin devam etmesinden dolayı belirtilen tarihe kadar tecilli oldukları anlamına gelir. Bu erteleme 29 yaşına kadar devam eder. 29 yaşına gelmiş adayların öğrenim süreleri devam etmesine rağmen askerlikleri tecil edilmez.

Ayrıca bir lisans veya ön lisans programından mezun olan yükümlüler, bitirdikleri okulun dengi veya altında bir öğrenim kurumuna kayıt yaptırdıklarında da askerlikleri tecil edilmez.

Öğrenime bağlı tecil işlemlerinde yükümlünün herhangi bir işlem yaptırmasına gerek yoktur. Okul kayıt işlemlerinin ardından fakültenin bilgi işlem departmanı, ilgili evrakları öğrencinin bağlı olduğu askerlik şubesine göndererek tecil işlemlerini başlatır.

Tecilimi Bozdurmama Rağmen İbare Değişmedi, Ne Yapmalıyım?

Askerlik şubesine başvurup gerekli evrakları doldurduktan sonra tecil hakkınızdan yararlanmamayı tercih edebilirsiniz. Ancak bu işlemlerin sisteme aktarılması birkaç gün sürebileceği gibi birkaç haftayı da bulabilir. Bu nedenle tecil bozdurma işlemlerinizi yapmanıza rağmen “35C öğrenci EYT” ibaresi değişmediyse birkaç gün beklemenizde yarar var. Ancak belli bir zaman geçmesine rağmen hala aynı ibare yer alıyorsa askerlik şubesini arayarak durumla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Askerlik Erteleme Nedenleri Nelerdir?

Askerlik tecili için öğrenim haricinde farklı sebepler olabilir. Örneğin askerlik yükümlüsünün bakmakla yükümlü olduğu kişi veya kişiler varsa, ilgili merciler tarafından onaylanması halinde askerliğini tecil ettirebilir. Bu haktan yararlanabilmek için yükümlünün öncelikle gelir tespiti yaptırması ve bulunduğu hane içerisinde kendisinden başka çalışan olmadığını ispat etmesi gerekir. Belgenin geçerli sayılması halinde askerliği tecil edilir. Ayrıca;

  • Lisanslı sporcular,
  • Abisi, kardeşi askerlik görevini yapmakta olanlar,
  • Bakanlık personelleri
  • Yüksek lisans yapanlar belirli şartlar altında askerliklerini tecil ettirebilirler.

Tecil işlemleriyle alakalı detaylı bilgi için: Askerlik Tecil İşlemleri | Kaç Yaşına Kadar Kimler Tecil Ettirebilir? | Nasıl Yapılır?

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.