Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

27. Dönem POMEM Sonrası Yapılacak Polis Akademisine Alım Şartları Belli Oldu

27. Dönem POMEM Sonrası Yapılacak Polis Akademisine Alım Şartları Belli Oldu

27. Dönem POMEM kapsamında toplamda 8 bin olmak üzere 5.440 erkek, 960 kadın lisans mezunu ile 1.360 erkek 240 bin kadın önlisans mezunu polis alımı yapılacağı açıklanmış, başvuruların sona ermesi ardından, mülakat sınavı tarihleri verilmişti. Bugün itibari ile hala Polis Akademisi Başkanlığı resmi sitesi üzerindeki duyurulardan öğrenilmeye devam eden mülakat tarihlerinin ardından bir açıklama da sonraki polis alımlarının şartlarına ilişkin yapıldı.

Polis Akademisi Başkanlığı 27. Dönem ardından 2021 senesi son dönemlerinde yapılması planlanan ve net tarihlerinin 27. Dönem alımlarının bitmesi ardından açıklanacağı bildirilen 2. alımlara ilişkin şartları açıkladı. Bu kapsamda TC vatandaşı olan, önlisans, lisans veya bunlara denklik taşıyan yükseköğretim kurumlarından mezun olan adayların 2. alımlara başvuru yapabilecekleri belirtildi.

Ayrıca Jandarma 5000 uzman erbaş alımı bilgilerine de bakabilirsiniz.

KPSS ve Yaş Şartları Neler?

KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puanı veya üzerinde puan almış olma, 2019 veya 2020 KPSS sınavlarının P3 türünden en az 60, P93 türünden minimum 65 taban puanlarını ve üzerini yapmış olma şartları ile 2021’de yapılacak yeni alımlara başvuru yapılabileceği belirtildi. Bu kapsamda 2021 sonunda Polis Akademisi mülakat sınavlarına dahil olmak isteyenler eğer KPSS sınavına girmemişlerse ilk yapılacak KPSS’ye katılmaları gerekiyor.

Diğer yandan yaş kriterleri hakkında duyuru yapıldı. 18 yaşını tamamladıktan sonra, yaptırılan yaş düzeltmelerinde önceki yaş temel alınmak kaydı ile sınavların yapıldığı yılda, 01 Ocak tarihi itibari ile 30 yaşından gün almamış olma şartının arandığı ifade edildi.  Kadınlar için 162 ve erkekler için 167 cm’den kısa olmama şartı ise her sene değiştirilmeden uygulanıyor.

Kişinin silah taşımaya veya silahlı görevi yapmaya engel taşıyan hukuki bir durumunun bulunmaması gerekirken, sağlık şartları yönetmeliği üzerinde yer alan tüm şartlara uygunluk bekleniyor. 1 yıl ve daha fazla süre ile hapis cezası geçirenler ise başvurulardan yararlanamayacaklar.

Bir önceki yazımız olan Düz Taban Olmak Polisliğe Engel Midir? Hangi Durumlar Kabul Edilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.