Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2023 Askerlik Celp Dönemleri, 2023 Celp Tarihleri Açıklandı

2023 Askerlik Celp Dönemleri, 2023 Celp Tarihleri Açıklandı

2023 askerlik celp dönemleri ne zaman açıklanacak? Milli Savunma Bakanlığı tarafından duyurulan askerlik yerleri binlerce genci ilgilendiriyor. Vatani görevini yapmak isteyen gençler askerlik yapacağı ile göre bilet ve diğer giderlerini düzenlemektedir. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından belirlenen 2023 askerlik celp dönemleri ve sınıflandırmalar E – devlet üzerinden açıklanırken yedek subay ve yedek astsubayların kışla ve birlikleri de internet üzerinden öğrenilebilir. 

Askerlik Celp Dönemi Nedir?

Askerlik görevini yerine getirecek erkeklerin silah altına çağrılmasına celp adı verilir. Askerlik yaşı gelenler ve başvuruda bulunanlar içib sevk belgesi düzenlenmektedir, bu belgede belirtile sevk başlangıç tarihi kişilerin birliğe teslim olma tarihinin başlangıcı bildirilirken sevk bitiş tarihi son günü ifade etmektedir.

7179 Sayılı Askeralma Kanununa göre yirmi yaşına giren gençler ve kırk bir yaşından küçük olan kişiler askerlik çağında olarak adlandırılır. Askerlik çağında olan kişilerin sağlık ya da eğitim gibi herhangi bir mazareti yoksa askerlik görevini yerine getirmek zorundadır.

2023 celp dönemleri hangi il ne zaman askere gidiyor sorgusu askere gidecek olan kişiler tarafından merak edilmektedir. Ancak Türkiye’de askere gidecek gençler için herhangi bir il düzenlemesi olmadığı gibi başvurusu tamamlanan ve askere çağırılan tüm asker adayları MSB tarafından belirlenen tarihlerde birliğinde olmalıdır. Bu süre herkes için aynıdır ve ikamet edilen il ve birliğin bulunduğu ile göre birkaç gün fark görülebilir. Askerlik yeri sorgulama 2023 yılında internet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

2023 Askerlik Celp Dönemleri: Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanır?

2023 askerlik celp dönemleri ne zaman belli olur sorgusuyla silah altına alınacak kişiler internet aramalarına başlıyor. Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü (ASAL) resmi internet sitesinden askerlik yerlerini öğrenmek için E – devlet şifresi ile giriş yapılabilir. 2023 askerlik celp dönemleri tarihi şu şekildedir:

  • Şubat Celp Dönemi Son Başvuru Tarihi: 15 Kasım 2022
  • Mayıs Celp Dönemi Son Başvuru Tarihi: 15 Şubat 2023
  • Ağustos Celp Dönemi Son Başvuru Tarihi: 15 Mayıs 2023
  • Kasım Celp Dönemi Son Başvuru Tarihi: 15 Ağustos 2023

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nın ihtiyacına göre yedek subay, yedek astsubay, erbaş / er statüsüne göre alınacak olan kişilerin sayısı belirlenmektedir. Bu sayı her dönem değişebildiği gibi kişilerin yıl içinde askere gidebileceği dört farklı dönem bulunur. Askerlerin tertip edildikleri birliğe sevk edilmesi için genellikle bir ay süre verilirken TSK ihtiyaçları doğrultusunda bu süre değişim göstermektedir.

2023 askerlik alımları için E – devlet üzerinden ya da bulunulan ilde en yakın askerlik şubesinden başvuru yapılmaktadır.

2020 Askerlik Celp Dönemleri

Bir önceki yazımız olan İdo Tatlıses Askere Gitti! İşte Görüntüler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.