Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2021 Yılı Uzman Erbaş Maaşı ve Tazminatı Ne Kadar?

2021 Yılı Uzman Erbaş Maaşı ve Tazminatı Ne Kadar?

2021 Yılı Uzman Erbaş Maaşı ve Tazminatı Ne Kadar? ile ilgili bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Jandarma uzman erbaş personel alımı başvuruları 21 Ocak 2021 tarihinde başladı. Başvuruların başlamasından beri en fazla merak edilen ve internet üzerinden en fazla aranan konu ise “uzman erbaşlar ne kadar maaş alıyor” hakkında oldu. Ayrıca maaşlar kadar merak edilen konu ise ne kadar tazminat alacakları konusuydu.

Uzman Jandarma Erbaş Sözleşme Yenileme İşlemleri

Jandarma uzman erbaşlar, sözleşme sürelerini uzatmak istemediklerinde sözleşme bitiş gününde terhis edilir. Eğer sözleşme yenilemek isteyen personeller olursa minimum 1 yıldan 5 yıla kadar sözleşme imzalayabilirler. Bu sözleşmede yer alan şartlar ise;

  • Uzman erbaşların imzaladığı sözleşmenin bitimine 3 ay kala (yurt dışı görevine gitmiş personeller 6 aya kadar) hizmet ettiği süreyi uzatmak isteyen personeller bir dilekçe aracılığıyla müracaat etmeli
  • Uzman erbaşın sicil notu, %60’dan daha yukarısında olmak,
  • Uzman erbaşın fiili kadroda münhal bulunması
  • İstihdam edilecekleri kadronun görev özelliklerine, sınıf ve branşlarla alakalı 8-10-1986 tarihli ve 86-11092 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilmiş olan sağlık niteliklerine sahip olmak.
  • (Ek:RG-17/6/2011-27967)  12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında malul olan isteklilerden, bilgi ve tecrübelerinin sınıfı için faydalı olması ve fiziki noksanlıklarını kapatabilmesi şartıyla mensup olduğu Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Genelkurmay Başkanlığınca uygun görülenler için istihdam edilecekleri kadronun sağlık niteliklerini taşımak,

Uzman Erbaş Maaşları

Uzman erbaş maaşları doğu Anadolu ve güneydoğu Anadolu bölgesinde yapanlar için, terörle mücadelede aktif rol aldığı için batı illerine göre daha yüksektir. Bunun sebebi ise terörle mücadele kapsamında en önde oldukları gerekçesiyle maaşlarına ek olarak verilen ücretlerdir.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde Uzman Jandarma personellerinin maaşı ortalama 6500 TL ile 8000 TL arasındadır. Batı bölgelerinde görev yapan Uzman Jandarma Personellerin maaş ortalamaları ise 6.000 TL ile 7500 TL arasındadır.

Ayrıca Bkz. Askerde Uzman Çavuş Olarak Kalmak

Uzman Erbaş Tazminatı

2021 Yılı Uzman Erbaş maaşı ve tazminatı ne kadar sorusu sıkça sorulmaya başlandı. Jandarma Genel Komutanlığı yönetmeliğinde yer alan “Kendi kusurları olmaksızın hizmet sürelerinin uzatılmaması sebebiyle veya sözleşme süresini bitirip ayrılanlardan; hizmet süresi geçmeyenlere, ayrıldıkları tarihte almak oldukları net maaş tutarının ‘iki katının toplam hizmet yılı ile çarpımından çıkan sonuç miktarıyla ikramiye verilir’.” Hizmet süresi 5 yıldan fazla olan personellerin yukarıda yer alan bilgilere göre esas alınarak hesaplanır.

Ancak uzman erbaş personellerine ödenecek tazminat, hiçbir suretle ayrıldıkları tarihte almakta oldukları ikramiye ödenmesine esas net maaşlarının 20 katından fazlasını alamaz. Bir yıldan az olan hizmet sürelerinin ikramiyeleriyle kıst olarak personele ödenir.

Not: Uzman erbaşlardan sadece damga vergisi kesilir.

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.