Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2021 Kadın Subay Olma Şartları Nelerdir? Kimler Başvuru Yapabilir?

2021 Kadın Subay Olma Şartları Nelerdir? Kimler Başvuru Yapabilir?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev almak isteyen kadınlar iki farklı yöntemle subay olabilir. Birinci yöntem askeri okullara girmek diğeri ise lisans ve lisans üstü eğitim sonrası dış kaynaktan subay alımlarına başvurmaktır. 2021 Kadın Subay Olma şartları MSÜ Personel Temin (PERTEM) tarafından açıklanır.

2021 Kadın Subay Olma Şartları!

Kadın ya da erkek fark etmeksizin askeri okullara girmek ya da dış kaynaktan başvuru yaparak subay olmak mümkündür. Lise son sınıfta okuyanlar ya da henüz 20 yaşını doldurmamış lise mezunları Harp Okulları’na girerek subay olma şansı elde edebilir. Harp Okullarına girebilmek için ÖSYM tarafından düzenlenen MSÜ sınavında barajı geçmek aynı zamanda YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavlarından en az 200 puan almak gerekir.

Lisans mezunları ve lisans üstü eğitimini tamamlayanlar ise dış kaynaktan subay alımlarına başvuru yapabilir. Lisans mezunları için üst yaş sınırı 27 olarak belirlenirken lisans üstü eğitimlerde üst yaş sınırı 32’dir.

Kadınlarda subay olmak için gerekli olan minimum boy 1.53 olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda beden kitle endeksinin 27’yi geçmemesi gerekir. Kadın subay boy ve kilo şartlarını taşımayan kişilerin başvuruları olumsuz olarak değerlendirilir.

2021 Kadın Subay Olma Şartları Nelerdir?

Kimler Subay Olmak İçin Başvuru Yapabilir?

Milli Savunma Üniversitesi Personel Temin (PERTEM) tarafından duyurulan ve kadın subaylarda aranan şartlar şunlardır:

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,
  • PERTEM tarafından belirlenen yaş sınırlarına uygun olmak,
  • En az az dört yıllık lisans eğitimini tamamlamak ya da yüksekokul mezunu olmak,
  • Askeri okullarla ilgili herhangi bir ilişik kesilme durumunun bulunmaması,
  • Milli güvenliği tehdit edebilecek örgüt, grup vb. oluşumlarla herhangi bir temasın olmaması,
  • En az altı ay ya da ağır hapis cezası almamış olmak,
  • Güvenlik soruşturmasının olumlu olarak sonuçlanması.

Adaylar, MSÜ tarafından belirlenen kanallar aracılığıyla başvuru yaptıktan sonra seçim aşamaları için çağırılır. Kayıt kabul aşamasında evrak ve belge kontrolleri yapılır ardından ön sağlık muayenesi olur ve boy – kilo sonuçları not edilir. İlk aşamaları geçen adaylar fiziki yeterlilik testine tabii tutulur ve burada da başarılı olan adaylar sözlü mülakata alınır.

Tüm aşamaları başarıyla geçen adayların güvenlik soruşturması yapılır ve olumlu sonuçlanan kişiler asil / yedek olacak şekilde MSÜ tarafından duyurulur.

Bir önceki yazımız olan Askerde Subay Olarak Kalma Şartları Nelerdir? Başvuru Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Karamanlı dedi ki:

    Lisans mezunu kadınlar için minimum kaç kpss puanı gerekiyor?