Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2021 Bekçi Maaşları Ne Kadar? İlkokul Mezunu Bekçi Olabilir mi?

2021 Bekçi Maaşları Ne Kadar? İlkokul Mezunu Bekçi Olabilir mi?

2021 Yılı Bekçi Maaşları Ne Kadar?

2020 yılının sonunda açıklanan enflasyon verileri ile 2021 yılında mahalle bekçilerinin maaşlarına %7.36 oranında zam yapıldı. Tüm bekçi kadrolarında aynı oranda zam yapılsa da bekçilerin eğitim seviyelerine göre maaş miktarları arasında farklılıklar var. 2021 yılında ilkokul mezunu olan bekçiler 4 bin 618 lira maaş alıyor. Lise mezunu olan bekçiler 4 bin 782 lira maaş alırken lisans ya da ön lisans mezunu bekçi maaşları ise 4 bin 999 lira.

2021 Yılı Bekçi Alım Şartları Neler?

2021 yılında bekçilik için açılan ilanları takip eden ve bekçilik başvurusu yapmak isteyen kişilerin sağlaması gereken belli şartlar bulunuyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişilerin başvuru yapabileceği bekçi alımları için an az 1.67 boyunda olma zorunluluğu vardır. Beden kitle endeksi 18 ile 27 arasında olan kişilerin başvuru yapabildiği alımlar için başvuru yapılan il sınırları içinde minimum 1 yıl ikamet etme zorunluluğu bulunuyor.

Başvuru yapmak isteyen adayların askerlikle ilişkilerinin bulunmuyor olması ve toplum içinde kötü bir şöhret ile anılmıyor olması gerekiyor. Adayların kamu haklarından mahrum olmaması, yüz kızartıcı bir suç işlemiş olmaması ve herhangi bir suçtan hüküm giymiş olmaması gerekiyor. Memuriyet için gerekli şartları sağlayan ve silah taşımaya engel durumu bulunmayan kişiler bekçilik için başvuru yapabiliyor.

İlkokul Mezunu Bekçi Olabilir mi?

Bekçilik başvurusu yapmak için gerekli şartlar dönemlere göre farklılık gösterebilmekle beraber 2021 yılında başvuru yapmak isteyen adayların en az lise ya da dengi bir okuldan mezun olması gerekiyor. Aslında Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliğine göre bekçi alımlarında aranan eğitim şart İlkokulu bitirmiş olmaktır. Fakat başka bir açıklamada belirtilen (2) Birinci fıkranın (b) bendinde belirtilen eğitim düzeyi için gerektiğinde İçişleri Bakanlığınca üst sınır belirlenebilir.” hükmü gereğince İçişleri Bakanlığı son yayınlanan alımlardaki eğitim şartını “En az lise veya dengi okul mezunu olmak” olarak belirlemektedir. Bu sebeple İlkokul mezunu şahıslar bekçi alımlarına başvuramamaktadır. Fakat bu hiçbir zaman İlkokul mezunu bekçi alımı olmayacak anlamına gelmiyor. Güncel personel alımlarını takipte kalmakta fayda var.

Bekçilik Başvurusunda Hangi Evraklar Gerekli Oluyor?

Bekçilik başvurusunda bulunacak kişilerin yeni tip nüfus cüzdanı, sınav başvuru belgesi, mezun olunan okuldan diploma, ikamet belgesi, 4 adet biyometrik fotoğraf, sağlık belgesi ve askerlikle ilişkisi olmadığına dair belge götürmesi gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.