Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2020 Bekçilik Sınav Aşamaları ve Süreleri Nelerdir?

2020 Bekçilik Sınav Aşamaları ve Süreleri Nelerdir?

Suç oranlarının artması ve kolluk kuvvetlerine yardımcı personel ihtiyacının doğmasıyla birlikte bekçi alımlarına başlandı. Her yıl binlerce kişi bekçi olmak için ter dökerken birçok kişi de bekçiliğe dair araştırmalarına devam ediyor. 2020 Bekçilik sınav aşamaları hakkında bilgi sahibi olmak sürecin daha kolay yönetilmesine yardımcı olabilir.

2020 Bekçilik Sınav Aşamaları Nelerdir?

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen bekçi alımlarında birçok kritere dikkat edilir. Bekçi adayları yazılı sınav, sağlık, spor ve mülakat alımlarından sonra işe başlamaktadır. Dolayısıyla adayların birçok alana yönelik çalışma yapması gerekir aksi takdirde başarı şansı düşecektir. Yüz binlerce kişi bekçi olmak için başvuru yapmaktadır bu nedenle rekabet de oldukça fazladır.

Çarşı ve mahalle bekçiliğinde ilk kısım ön sağlık muayenesidir. Bekçi alımları, emniyet genel müdürlüğü tarafından yürütüldüğü için sağlık muayenesinde de EGM Sağlık Yönetmeliği maddeleri esas alınır. Ön sağlık muayenesinde herhangi bir sorunla karşılaşmayan adaylar yazılı sınavlara girebilir.

2020 Bekçilik Sınav Aşamaları

Bekçilik sınav aşamalarında ikinci kısım yazılı sorulardır. Adaylara çoktan seçmeli olarak yüz soru sorulur ve işaretlemelerin optiklere yapılması istenir. Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Matematik ve Hayat Bilgisi olmak üzere toplam beş dersten sorumlu tutulan adaylar 100 puan üzerinden en az 50 almak zorundadır. Sorular genellikle ilkokul ve ortaokul müfredatlarındandır bu nedenle birçok aday başarıyla bu bölümü geçmektedir.

Yazılı sınavlardan en az 50 puan alan adaylar, fiziki yeterlilik sınavlarına katılmaya hak kazanır. Fiziki yeterlilik sınavında adaylar ilgili parkuru belirlenen süre içinde tamamlamak zorundadır. Süre bitiminde parkuru tamamlayamayan adaylar bekçi olamaz. Aynı zamanda parkuru yanlış ve hatalı yapmak ceza puanına neden olur bu nedenle belirli sürede doğru bir şekilde tamamlamak önemlidir.

Bekçilik Mülakatı Nedir?

Ön sağlık muayenesi, yazılı test ve fiziki yeterlilik testini başarıyla geçen adaylar sözlü mülakata katılır. Mülakatta adayların yeterliliği, bilgisi, diksiyonu gibi farklı konular göz önünde bulundurulur. Adaylara farklı kartlar sunulur ve adayın seçtiği kartta bulunan soruların cevaplandırılması istenir. Sorular oldukça kolay ve genel kültüre dayalıdır. Mülakat aşamasında öz güvenli durmak, konuşmaya ve diksiyona dikkat etmek ve düzgün giyinmek olumlu bir intiba yaratacaktır.

Bir önceki yazımız olan 2020 Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Alımı Ne Zaman Olacak? başlıklı makalemizde bekçi alımları, çarşı ve mahalle bekçiliğiş ve mahalle bekçisi hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.