Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2020 Bedelli Askerlik İle İlgili Bilinmesi Gereken Her Şey!

2020 Bedelli Askerlik İle İlgili Bilinmesi Gereken Her Şey!

Askerlik görevini bedelli olarak yapan kişiler bir aylık temel eğitimin ardından terhis olur ve askerlik ödevini tamamlar. 2020 Bedelli askerlik ile ilgili tüm süreç önceden duyurulmuştu ancak koronavirüs tedbirleri kapsamında askerlik takvimi yeniden düzenlendi ve başvuru tarihleri değişti.

2020 Bedelli Askerlik Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

Milli Savunma Bakanlığı tarafından sene başında yapılan açıklamada bedelli askerlik fiyatı ve diğer konular hakkında ayrıntılı bilgilere yer verildi. Vatandaşların en fazla merak ettiği konulardan biri olan bedelli askerlik fiyatı 30 Haziran 2020’ye kadar 35 bin 54 TL olarak belirlenirken dövizle askerlik ücreti ise 5 bin 261 Euro olarak açıklandı.

Belirlenen bedel Halk Bankası, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Bank, Vakıf Katılım Bankası ve PTT aracılığıyla yatırabilir. ATM, şube ve mobil bankacılık seçenekleri ile ödeme yapılır.

30 Haziran 2020 tarihinden sonra ise yeniden başvurular açılacak ve ikinci dönem başlayacak. 1 Temmuz 2020 ve 31 Aralık 2020 tarihleri arasında açılan ikinci dönemde belirlenen tutar, birinci döneme göre daha farklı olabilir.  

2020 Bedelli Askerlik

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ertelenen bedelli askerlik başvuruları ve işlemleri 20 Haziran 2020 tarihinde yeniden başlayacak. Başvuru yapan vatandaşların 31 Aralık 2020 Saat 18:00’e kadar tüm işlemlerini tamamlaması ve mevcut ücreti yatırması gerekiyor. İşlemini tamamlamayan adaylar bedelli askerlik hakkını yitirecektir.

Kimler Başvuru Yapabilir?

Bedelli askerlik başvurusu sırasında vatandaşların yoklamalarını yaptırması, bedelli askerlik tercih ettiğini bildirmesi ve belirlenen tutarın tercih tarihinden sonra iki ay içinde yatırması gerekiyor. Başvurular, E – Devlet üzerinden yapılmaktadır, E – Devlet şifresi bulunmayan vatandaşlar PTT’den yeni şifre alabilir ya da oluşturabilir.

Henüz askerlik yoklaması yaptırmayan vatandaşların ise en yakın sağlık ocağına başvurarak ‘askerliğe elverişlidir’ raporu alması şarttır. Aksi takdirde askere gidemez ve hakkını kullanamaz.

2001 doğumlu olanlar ve bu tarihle yoklamaya tabii olanlar bedelli askerlik hakkını kullanabilir. Ancak yoklama kaçağı olanlar, bakayalar ve saklılar başvuru yapamaz ve değerlendirmeye alınmaz. Aynı zamanda askerlik görevine başlayanlar bedelli askerlik başvurusu yapsa dahi değerlendirilmez.

Bedelli askerlik başvurularının fazla olması durumunda kura çekilecek. Yükümlüler 2021 Ocak Ayı’nda E – devlet üzerinden bedelli askerlik celp ve sevk tarihlerini aynı zamanda eğitim alacağı birliği öğrenebilir.

Bir önceki yazımız olan Uzaktan Eğitim İle Bedelli Askerlik Gündemde! Bedelliye Uzaktan Eğitim başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.