Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2020 Askerlikte Hangi İllerde Topçu Birliği Var?

2020 Askerlikte Hangi İllerde Topçu Birliği Var?

Askerlik çağı gelen birçok birey farklı birliklere teslim olmaktadır. Asker adayları, Türkiye’nin farklı illerinden başta topçu birliği olmak üzere farklı birimlerde askerlik yapmaktadır. En çok merak edilen konu ise birliğin hangi illerde bulunduğudur. Topçu alay birlikleri olarak 57. Ve 58. Topçu tugayları görevlendirilmiştir. Bu doğrultuda küçük topçu alayları ise birkaç ilde bulunmaktadır. Bu alaylarda askerlik görevini yapacaklar için bulunan iller şu şekildedir.

Topçu Tugay ve Alayları

Genel itibari ile sınır güvenliğini sağlamak için birlikler ilgili illere konuşlanmıştır. Bu sebeple de ZPT ve GZPT birliklerine yardım amacı ile de görev alabilmektedirler. Ülkemizde 57. Ve 58. Olarak iki farklı tugay komutanlığı vardır. Bu tugay komutanlıkları 57. Topçu Tugayı, İzmir, Bornova ve 58. Topçu Tugayı da Ankara Polatlı’da yer almaktadır. Bu komutanlıklardan başka bir de topçu birliği alayları bulunmaktadır. Bu birlikler  ise ülkemize şu şekilde ülkeye yayılmıştır:

Edirne Ergene’de yer alan 102. Topçu Alayı (Uzunköprü), Faruk Gürler kışlasında yer alan 105. Topçu alayı (Çorlu), Gaziantep Islahiye’de yer alan 106. Topçu alayı, Urfa Siverek’te yer alan 107. Topçu alayı, Van Erciş’te yer alan 108. Topçu alayı, Erzurum Kars arasında yer alan 109. Topçu alayı şeklinde bulunmaktadır. Özellikle sınırda bulunan bu alayların görevi sınırları korumaktadır. Aynı zamanda kara birliklerine yardımcı olmak ve benzeri görevler şeklindedir.

Topçu Birliği Sosyal İmkanlar

Askerlik görevini yukarıda sayılan topçu birliği olan illerde yapacak olan asker adayları için bu birlik ve komutanlıklarda birçok imkan asker adaylarına sunulmaktadır. Bu imkanlarda ilki banka, bankamatik ve PTT şubeleridir. Askerler bu şube ve bankalardan para işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Sosyal tesisler içerisinde ise kantin ve diğer ihtiyaçları sağlamak amacıyla şubeler mevcuttur.

Aynı zamanda kışlalarda sağlık tesisi, rehberlik ve danışma merkezleri ile sosyal ve kültürel faaliyetlerin gerçekleşmesi için sosyal binalar ve alanlar, spor tesisleri yer almaktadır. Bu birlik ve alaylarda topçu olarak görev yapan askerler ise muharebe sahasında ihtiyaç duyulan yer ve zamanda sürekli ateş desteği sağlamak ile görevlendirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.