Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2019 Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

2019 Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

Milli Savunma Bakanlığına bağlı Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile İçişleri Bakanlığına bağlı Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görevlerini ifa eden uzman çavuşların maaşlarının yeni dönemde yapılan düzenlemelerden etkilenip etkilenmediği, Personel Temin Dairesi Başkanlığı tarafından yayımlanan ilanlara başvurarak uzman çavuş olmak isteyen en az lise mezunu gençler adına merak konusu. Askeri kadrolarda görev yapmak amacıyla bu ilanlara başvuran ya da başvurmayı düşünenler için 2019 uzman çavuş maaşlarının ne kadar olduğunu, maaşların neye göre artış gösterdiğini derledik.

Uzman Çavuş Maaşları 2019’da Ne Kadar Oldu?

2019 itibarıyla ülkemizde, askeri kadrolarda görev yapan uzman çavuşların maaşları 3 bin 500 Türk Lirası ila 4 bin Türk Lirası arasında değişkenlik gösteriyor. Bilindiği üzere askeri kadrolarda istihdam edilmiş her rütbeli personelin ifa ettiği görev, kıdem ve meslek sınıfına göre söz konusu maaş tutarları değişkenlik gösteriyor. Bu durumda uzman çavuşların da sınıflarına göre belirtilen rakamlardan daha yüksek tutarda maaş almaları mümkün. Uzman çavuşların maaşlarındaki öncelikli belirleyici etken çocuk sahibi olup olmama durumu. Aynı zamanda aile durumuna göre de daha yüksek tutarda maaş almaları mümkün olan uzman çavuşlar için ek olarak ödenen miktarlar şu şekilde:

  • Çalışmayan eş için aylık yardım ücreti: 262 TL
  • Emekli eş için aylık yardım ücreti: 30,44 TL
  • 6 yaşından büyük çocuk için aylık yardım ücreti: 77,11 TL
  • 6 yaşından büyük çocuk için aylık yardım ücreti: 49,87 TL

2019 Yılı Uzman Çavuş Alımları

Milli Savunma Bakanlığına bağlı Personel Temin Daire Başkanlığı tarafından yayımlanan 2019 uzman çavuş alımı ilanı doğrultusunda en az lise mezunu adaylar arasından tercih yapılacak. 2019 Ocak 1 itibarıyla 27 yaşını doldurmuş adayların başvuruda bulunmasının mümkün olduğu ilan için başvuru süreci tamamlanırken 2. seçim aşamalarına katılmaya hak kazanan adaylar kamuoyu ile paylaşıldı. Adaylar, çeşitli basamaklardan oluşan 2. seçim aşamalarında başarı göstermeleri halinde uzman çavuş olmaya hak kazanabilecekler. Toplamda 1 gün sürmesi beklenen seçim aşaması faaliyetlerinin 13 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Adaylar seçim aşamaları için kendilerine belirtilen tarih ve saatte MSB Personel Temin Dairesi Başkanlığının Cebeci / Ankara’da bulunan yerleşkesinde hazır bulunmak ve başvuru kılavuzunda belirtilen belgeleri  yanlarında bulundurmak durumundalar.

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.