Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2019 MSÜ Tercihleri Ne Zaman Başlayacak? Tercih Kılavuzu Yayımlandı mı?

2019 MSÜ Tercihleri Ne Zaman Başlayacak? Tercih Kılavuzu Yayımlandı mı?

7 Nisan’da gerçekleştirilen Milli Savunma Üniversitesi sınavının ardından adaylar sabırsızlıkla sonuçların açıklanmasını bekliyor. Sonuçların açıklanmasının ardından tercihlerini gerçekleştiren adaylar, zorlu 2. seçim aşamalarına katılacaklar. Bu aşamada da başarı kaydeden adaylar astsubay veya subay olarak eğitilmek üzere Milli Savunma Üniversitesi’nde okumaya hak kazanacaklar.

MSÜ Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

ÖSYM’nin resmi internet sitesinde yer alan takvime göre Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı sonuçları 26 Nisan Cuma günü duyurulacak. Sınavda yeterli puanı alma başarısı gösteren adaylar, tercihlerini yaptıktan sonra 2019 yılı puanlarına göre Ankara Kara Harp Okulu Komutanlığında gerçekleştirilecek olan 2. seçim aşamalarına çağrılacaklar.

Adaylar sonuçların açıklanmasının ardından T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle https://ais.osym.gov.tr/ adresine giriş yaparak sonuçlara erişebilecekler. Ayrıca aynı aday bilgileriyle ÖSYM mobil uygulaması üzerinden de sınav sonuçlarını öğrenmeleri mümkün olacak.

MSÜ Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

ÖSYM’nin aynı takvimine göre sınavdan yeterli puanı almayı başaran adaylar 29 Nisan ile 17 Mayıs tarihleri arasında tercihlerini gerçekleştirecekler. Bu tercihler doğrultusunda 2019 yılı puan hesaplaması yapılarak adaylar arasında bir sıralama oluşturulacak ve sıralamaya göre adaylar 2. seçim aşamalarına çağrılacaklar. Sonuçların açıklanmasından farklı olarak MSÜ başvuruları https://personeltemin.msb.gov.tr/ adresinden gerçekleştirilecek.

Milli Savunma Üniversitesi, diğer üniversitelerden farklı olarak adaylara ikinci bir tercih hakkı sunmuyor. Bilindiği üzere ÖSYM, tercih işlemlerinin tamamlanmasının ardından açıkta kalan adaylar için ikinci bir tercih hakkı sunuyordu. Ancak MSÜ, birinci tercih hakkında Astsubay Meslek Yüksekokulları veya Harp Okullarını tercih etmemiş adayların ikinci defa tercih yapmasına olanak tanımıyor.

MSÜ 2. Seçim Aşamaları Ne Zaman?

Adayların biraz merak biraz da korkuyla bekledikleri ve MSÜ’de okuyup okumayacaklarının belirlendiği 2. seçim aşamalarının kesin tarihi henüz bilinmiyor. Ancak bu tarihten önce 15-16 Haziran tarihlerinde adayların Temel Yeterlilik Testi’ne girmeleri gerekiyor. Bu bağlamda, 2. seçim aşamalarının Haziran ayından sonra yapılacağı öngörülüyor.

MSÜ Bölümleri Hangi Puanla Öğrenci Alıyor?

Milli Savunma Üniversitesi’ne öğrenci alımlarında dikkate alınan puanlar, tercih edilen bölüme göre farklılık gösteriyor. Ayrıca puanlar dikkate alınırken başvuran adayın kadın mı erkek mi olması, şehit/gazi yakını olması da önem arz ediyor. Ayrıca kadın adaylar yalnızca Harp Okulları tercihinde bulunabiliyor. Astsubay Meslek Yüksekokullarını yalnızca erkek adaylar tercih edebiliyor.

MSÜ bölümleri, puan türleri ve taban puanlarını görmek için TIKLAYINIZ.

MSÜ Nedir?

Darbe girişiminin ardından kapanan askeri okulların yerine kurulan Milli Savunma Üniversitesi, ülkemizin ihtiyaç duyduğu rütbeli subay ve astsubayları yetiştirmek üzere 2016 yılında kurulmuştur. Milli Savunma Üniversitesi öğrencileri tercih ettikleri bölümle ilgili uluslararası geçerliliği olan branş diploması haricinde subay veya astsubay diploması almaya da hak kazanırlar.

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.