Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2019 MSÜ Taban Puanları Düştü mü? MSÜ Taban Puanlarındaki Değişim

2019 MSÜ Taban Puanları Düştü mü? MSÜ Taban Puanlarındaki Değişim

Milli Savunma Üniversitesi öğrenci seçimi için ilk sınav 7 Nisan tarihinde yapılmıştı. Sınav sonuçları ise 26 Nisan’da açıklandı. Burada alınan puanlara göre öğrencilerin tercih işlemleri yapılacak. Sınava giren adayların şu anda en çok merak ettikleri konuların başında MSÜ taban puanların ne olacağı var. 2019 MSÜ taban puanları ne zaman açıklanacak ve puanlarda bir değişim olacak mı?

Taban Puanlar Ne Zaman Açıklanacak?

MSÜ taban puanlarının açıklanması için tercihlerin başlamasını beklemek gerekiyor. Öğrencilerin aklındaki sorulardan bir tanesi ise MSÜ taban puanları düşer mi? Bu yıl yapılan sınavın geçen yıla göre daha zor olması taban puanların düşeceği konusunda bir beklenti yarattı. Puanlar açıklanmadan henüz bu konuda net bir yargıya varmak zor. Öncelikle sınavlardaki genel başarının ne olacağına bakmak gerekiyor.

Okullar Arasında Taban Puanlar Değişiyor mu?

MSÜ bünyesinde Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları eğitim veriyor. Astsubay MYO taban puanları ve Harp Okulları taban puanları birbirine göre farklılık gösteriyor. Harp Okullarının taban puanları Astsubay Meslek Yüksekokullarına göre daha yüksek oluyor. Adayların puan hesaplaması ise farklı puan türlerine göre yapılıyor. Adayların puanları ise şu puan türlerine göre hesaplanacak;

  • 2019-MSÜ Sayısal Puanı
  • 2019-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı
  • 2019-MSÜ Sözel Puanı
  • 2019 MSÜ Genel Puanı

Puan Türüne Göre Tercih Yapılacak

Tercihlerin yapılması sırasında adayların dikkat etmesi gereken ne önemli nokta ise puan türüne göre tercihlerini yapacak olmaları. Kendi puan türleri dışında adayların tercih yapmaları halinde diğer seçim aşamalarına katılmayacaklar. Yerleştirme işlemleri ise ilk tercihlerine göre yapılacak. Bu yüzden tercih sıralamasını da doğru bir şekilde oluşturmak gerekiyor. Birinci sınav sonunda tercih işlemlerini tamamlayan adaylar ikinci seçim aşamasına çağrılacaklar. Bu çağrılma adayların yaptıkları tercihe ve okulların kontenjanlarına göre yapılacak. İkinci seçim aşaması ise adayların fiziksel kontrollerinin, fiziki yeterliliklerinin, evrak kontrollerinin, askerliğe uygun olup olmadıklarının değerlendirildiği aşama olacak. MSÜ öğrencisi olabilmek için adayların bütün bu aşamaları tamamlamış, intibak sürecinden de başarı ile çıkmış olmaları gerekiyor. Bütün süreçleri tamamladıkları halde intibak aşamasını geçemeyen adaylar da elenecekler.

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.