Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2019 MSÜ Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? [SONUÇ SORGULAMA]

2019 MSÜ Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? [SONUÇ SORGULAMA]

Milli Savunma Üniversitesi’nde eğitim görmek isteyen adaylar için yapılacak sınavların ilk aşaması tamamlandı. Oldukça yoğun bir katılımın olduğu sınavın ardından ÖSYM tarafından sınav soruları da yayımlandı. Şimdi gözler sınav sonuçlarına çevrildi. Sonuçların açıklanması 2019 Nisan ayının sonuna doğru yapılacak.

MSÜ Sınav Sonucu Ne Zaman Açıklanacak? Sınav Sonucu Nasıl Sorgulanır?

07 Nisan 2019 tarihinde yapılan sınavın sonuçları 26 Nisan 2019 Cuma günü açıklanacak. Adaylar sınavlarda elde ettikleri puanları ÖSYM’nin sitesinden öğrenebilecekler. https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ya da ÖSYM’ye ait mobil uygulama üzerinden sonuçlara bakılabilecek. Adaylara herhangi bir belge gönderilmeyeceği için online olarak açıklanan puanlar tebliğ niteliği taşıyacak. Sonuçlar adayın T.C. kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapmasından sonra öğrenilebilecek.

Adayların sınav sonuç belgelerinin doğrulanması için ”Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” uygulanıyor. ÖSYM’nin kullandığı sistemde sınav sonuçlarını gösteren belgenin alt kısmına rastgele oluşturulmuş bir ”Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılıyor. Sonuç belgesi kontrolü için ise https://sonuc.osym.gov.tr adresi kullanılabilir. Sonuçlar açıklandıktan sonra başarılı olan adayları diğer sınav ve seçim aşamaları bekliyor.

MSÜ Puan Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Sınava girenlerin her test için verdikleri doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecek. Doğru cevapların toplamından yanlış cevapların dörtte biri çıkarılacak. Kalan doğru cevap sayısı adayın ham puanını verecek. Bütün adayların ham puanları ile o testin ortalama ve standart sapması hesaplanacak. Ortalama ve standart sapmalar kullanılarak adayın sınav puanının oluşturulmasında ilk basamak tamamlanacak. Daha sonra testlerin ağırlık katsayıları kullanılarak ağırlıklı puanların hesaplaması yapılacak. Ağırlıklı puanların hesaplanmasında temel şart adayların Temel Matematik ve Türkçe testlerinin en az bir tanesinden 0,5 ve üzerinde ham puan almış olması. Bu koşulu sağlamayan adayların ağırlıklı puanları hesaplanmayacak. Bütün adayların puanları en küçük 100 en büyük 500 olarak dönüştürülecek. Bu dönüştürmenin ardından ise;

  • MSÜ-SAYISAL (SA),
  • MSÜ-EŞİT AĞIRLIK (EA),
  • MSÜ-SÖZEL (SÖ),
  • MSÜ-GENEL (GN) puanları ortaya çıkacak.

Sınav Soruları ÖSYM’nin Sitesinde

Sınav sonuçlarını merak eden ve kendi değerlendirmesini yapmak isteyen adaylar 17 Nisan 2019 tarihine kadar sınav soru ve cevaplarına ÖSYM’nin sitesinden erişim sağlayabilecekler. Soru kitapçığını görmek için sisteme T.C. kimlik numarası ve şifresi ile girmeleri gerekiyor.

2019 MSÜ Sınav Soruları ve Cevapları Yayımlandı! 2019 MSÜ Soruları PDF

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.