Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2019 Mayıs Celbi Yedek Subay Askerlik Yerleri Açıklandı! Sorgulama Nasıl Yapılır?

2019 Mayıs Celbi Yedek Subay Askerlik Yerleri Açıklandı! Sorgulama Nasıl Yapılır?

2019 Mayıs celbinde askere gidecek olan yedek subay adayları, askerlik yerlerinin yanı sıra bu süreçte ne gibi durumlarla karşılaşacaklarını merak ediyor. Mayıs celbinde askere gidecek yedek subayların askerlik yerlerinin neresi olacağı Milli Savunma Bakanlığı tarafından teslim tarihinden yaklaşık iki hafta öncesinde açıklanacak.

2019 Mayıs Celbi Yedek Subay Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Yedek subay askerlik yerlerinin 19 Nisan 2019 tarihinde açıklanması bekleniyor. İlan metni, tıpkı geçmişteki celp dönemlerinde olduğu gibi öncelikle Milli Savunma Bakanlığına bağlı resmi internet sitesinde yayımlanacak ve TRT kanalları aracılığıyla vatandaşlara duyurulacak.

Mayıs Celbi Yedek Subay Askerlik Yerleri Sorgulama

Yedek subay askerlik yerleri sorgulama işlemi için e-Devlet sistemine giriş yapılması gereklidir. E-Devlet girişi için de e-şifre, internet bankacılığı, e-imza gibi farklı giriş alternatiflerinden birisine ihtiyaç vardır. En pratik giriş olanağı e-şifre olduğu için genellikle bu giriş yöntemi tercih edilir. Ancak e-şifreyle giriş için mutlaka en yakın PTT şubesine giderek şifre temin edilmesi gerekir.

Yedek subay adayları, 19 Nisan 2019 tarihinde e-Devlet sistemine kimlik bilgileriyle giriş yaparak askerlik yerlerini öğrenebilirler. Yapılan sorgulamayla sevk belgesine ulaşabilirler. Sevk belgesinde, 2019 Mayıs celbi yedek subay sınıflandırma sonucu dışında celp dönemi, celp grubu, sevk tarihi, eğitim birliği, sevk başlangıç tarihi ve sevk bitiş tarihi gibi çeşitli bilgiler yer alır.

Sevk belgesi, e-devlet sisteminin yanı sıra askerlik şubelerinden de temin edilebilir. Birliğe teslim sırasında kimlik ile birlikte mutlaka gerekli olan bir diğer belge sevk belgesidir. Sevk belgesini temin etmemiş olan yükümlüler hiçbir şekilde birliğine teslim olamazlar.

E-şifreyle veya diğer yöntemlerle sisteme giriş yaptıktan sonra Milli Savunma Bakanlığı bölümünden “Yedek Subay sınıflandırma Sonucunu Sorgulama” ekranına tıklanarak sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

Mayıs celp dönemi yedek askerlik subay yerleri sorgulama işlemi için TIKLAYINIZ!

2019 Mayıs Celbi Yedek Subay Alımı Ne Zaman Yapılır?

Celp dönemi yükümlüleri, A ve B grubu olarak iki grupta değerlendirilir. Aradaki tek fark teslim ve terhis tarihleridir. Yükümlülerin hangi grupta yer aldıkları sevk tarihinde ilan edilir ve askerlik süresiyle alakalı bir değişiklik söz konusu değildir. A grubunda olanlar, 3-8 Mayıs 2019; B grubunda olanlar ise 2019 Haziran ayının ilk iki haftası içerisinde birliklerine teslim olacaklar.

 

 

Bir önceki yazımız olan Adıyaman Askerlik Celp Dönemleri 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.